• Start
  • Wiadomości
  • Ukraińcy w ramach wdzięczności posprzątali park leśny we Wrzeszczu przy ul. Jaśkowa Dolina

Ukraińcy w ramach wdzięczności posprzątali park leśny we Wrzeszczu przy ul. Jaśkowa Dolina

Skrzyknęli się przez internet. Ponad 40 osób, głównie młode kobiety z Ukrainy, postanowiły odwdzięczyć się za pomoc, jaką otrzymały w ostatnich tygodniach w naszym mieście. W minioną sobotę posprzątały teren leśnego parku przy ul. Jaśkowa Dolina we Wrzeszczu. Pomysł, by w ten sposób podziękować naszym rodakom, narodził się w Suwałkach, gdzie pod koniec marca przebywający w tym mieście uchodźcy wojenni, postanowili posprzątać lokalny park oraz bulwary.
08.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Migranci wojenni z Ukrainy postanowili odwdzięczyć się gdańszczanom za udzielaną pomoc. Społecznie posprzątali park leśny przy ul. Jaśkowa Dolina
Migranci wojenni z Ukrainy postanowili odwdzięczyć się gdańszczanom za udzielaną pomoc. Społecznie posprzątali park leśny przy ul. Jaśkowa Dolina
Fot. dzięki uprzejmości organizatora akcji - grupy The Warsaw

W plastikowe torby na odpady i rękawiczki jednorazowe zaopatrzyli się we własnym zakresie. Do Urzędu Miejskiego, do Wydziału Gospodarki Komunalnej, zwrócili się jedynie z prośbą o pomoc przy odbiorze zebranych odpadów. Lokalizację wskazał jeden z migrantów - zwrócił on uwagę, że właśnie w leśnym parku przy ul. Jaśkowa Dolina znajduje się dużo śmieci i warto posprzątać to miejsce. Umówili się na sobotę, 2 kwietnia. Przyszło ponad 40 dorosłych osób, niektórzy zabrali ze sobą dzieci. Te radośnie dokazywały, ale też i chętnie pomagały przy sprzątaniu. Akcja trwała kilka godzin, uzbierano kilkanaście dużych plastikowych worków ze śmieciami.

Ponad tysiąc uchodźców dziennie zgłasza się po pomoc. Najbardziej potrzeba żywności i środków higienicznych

Ukrainki, bo to przede wszystkim one wzięły udział w tej akcji, nie sprzątały w blasku kamer czy fotoreporterskich fleszy. Jedna z osób udokumentowała za to całe zdarzenie, a fotografie, w kolejnych dniach, przesłała do Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Plik ze zdjęciami nosił tytuł: "Dziękujemy Polsce".

Migranci wojenni szykują już kolejną, podobną akcję. W najbliższą sobotę, 9 kwietnia, zamierzają wysprzątać w Gdańsku nadmorski Park im. R. Reagana.

Sprzątanie w "czynie społecznym" planowane jest też w najbliższym czasie w innych miastach Pomorza, a także na terenie całego kraju. Organizatorem tych akcji, w całej Polsce, jest grupa The Warsaw. Ogłosiła je na Instagramie - w ten sposób poinformowała i zgromadziła chętnych, bardzo wdzięcznych za pomoc, migrantów wojennych zza naszej wschodniej granicy.

Drugi "sklep" społeczny dla uchodźców z Ukrainy. Powstał w centrum biznesowym w Oliwie

W akcji sprzątania wzięło udział około 40 osób, głównie młodych kobiet
W akcji sprzątania wzięło udział około 40 osób, głównie młodych kobiet
Fot. dzięki uprzejmości organizatora akcji - grupy The Warsaw

Gdańszczanie organizują pomoc dla Ukraińców od początku wybuchu wojny wywołanej przez Rosję. Setki mieszkańców przekazało, i przekazuje nadal, dary dla migrantów. Jest to zarówno żywność, jak i środki higieny osobistej czy środki czystości. W tę pomoc włączają się także lokalne firmy. Niektórzy zaoferowali uciekającym od terroru wojny swoje mieszkania, w których mogli znaleźć bezpieczne schronienie.

Punkty schronienia, dla większej liczby uchodźców, zorganizowało także Miasto. Uruchomiono je w hali sportowej przy ul. Traugutta 29, w Miejskiej Hali Sportowej Gdańskiego Ośrodka Sportu przy ul. Kołobrzeskiej 61 oraz przy ul. Wita Stwosza 23.

Nowy serwis pomocowy z ogłoszeniami: pomoc.gdansk.pl. Dodaj bezpłatną ofertę pomocy!

Przy stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk postawiono duży namiot, w którym zorganizowano z kolei punkt wsparcia dla osób indywidualnych. Tutaj migranci wojenni mogą zaopatrzyć się w żywność długoterminową, środki higieniczne oraz ubrania.

Na terenie Gdańska otwarto też dwa społeczne sklepy, w których mogą oni bezpłatnie otrzymać środki higieniczne i środki czystości - tak jest w centrum biznesowym w Oliwie - w Olivia Business Centre, a także w centrum handlowo-usługowym Madison w Śródmieściu. W tym drugim mogą dodatkowo otrzymać odzież.

 

Podobna akcja, ale już w Parku Reagana, planowana jest w ten weekend
Podobna akcja, ale już w Parku Reagana, planowana jest w ten weekend
Fot. dzięki uprzejmości organizatora akcji - grupy The Warsaw

Migranci mogą również korzystać bezpłatnie z komunikacji miejskiej w Gdańsku.

Początkowo przy ul. Dolna Brama, a obecnie przy ul. Karmelickiej 1, w budynku dawnego kina Krewetka, funkcjonuje punkt, w którym świadczona jest pierwsza, najpotrzebniejsza pomoc, w tym także medyczna i psychologiczna. Przekazywane są tam także informacje o innych punktach pomocowych i najważniejsze informacje o dostępnych możliwościach w mieście.

W Gdańsku zorganizowano też dwa punkty, przy ul. Kartuskiej i ul. Wilanowskiej, w których Ukraińcy mogą wyrobić numer PESEL, dzięki któremu mogą następnie starać się m.in. o świadczenia socjalne, a także legalnie podjąć pracę.

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna