Udostępnienie Mostu Stągiewnego dla pieszych. Oficjalne otwarcie na początku sierpnia

We wtorek, 5 lipca, po raz pierwszy mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać z przejścia Mostem Stągiewnym po prowadzonych pracach związanych z modernizacją i przekształceniem go w most zwodzony.
( 05.07.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Most Stągiewny po gruntownej przebudowie będzie znowu zwodzony
Most Stągiewny po gruntownej przebudowie będzie znowu zwodzony
fot. Anna Rezulak/KFP

Kiedy oficjalne otwarcie Mostu Stągiewnego?

Oficjalne otwarcie zmodernizowanej przeprawy, połączone ze zwodzeniem mostu nastąpi na początku sierpnia 2022 roku, co oznacza oddanie mostu do użytku zgodnie z zaplanowanym terminem. Od początku lipca most będzie udostępniany pieszym z uwagi na sezon turystyczny.

Most Stągiewny wkrótce znów zwodzony - poznaj jego sięgającą XVI wieku historię

Nadal jednak będą trwały prace związane z realizacją zadania. Próby technologiczne - ze względu na Jarmark św. Dominika - będą rozplanowane w taki sposób, by nie kolidowały z tym wydarzeniem. Kładka tymczasowa zostanie zdemontowana dopiero po zakończeniu imprezy jarmarkowej.

Zobacz montaż przęseł Mostu Stągiewnego (marzec 2022):

Nowy Most Stągiewny - umowa PPP

W 2015 r. miasto zawarło z konsorcjum Granaria umowę partnerstwa publiczno-prywatnego pn. „Zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku”. Inwestycja zakłada kompleksowe zagospodarowanie Wyspy Spichrzów oraz realizację szeregu celów publicznych, w tym przebudowę Mostu Stągiewnego na most zwodzony.

Przygotowania do modernizacji Mostu Stągiewnego rozpoczęły się wiosną 2021 roku, kiedy przeniesiono wiele instalacji (gazową, c.o., teletechniczną i inne) pod wodę. Wcześniej były poprowadzone pod stałym przęsłem mostu. Most zamknięto w październiku 2021, wtedy też uruchomiono tymczasową kładkę dla pieszych na przyczółkach nieodbudowanego po wojnie Mostu Rogoźników.

Równolegle ze zwodzoną przeprawą powstaje nowa marina na 60 miejsc.

 

oprac. MW