To był niezwykły weekend w Hevelianum. Udana druga edycja Festiwalu Światła

35 atrakcji - a wśród nich lasery, skanery, neony LED, lampy sodowe i UV - z udziałem ponad 70. artystów, twórców i naukowców z polski i zagranicy - taka była tegoroczna, druga edycja organizowanego przez Hevelianum Festiwalu Światła. Wydarzenie, które zbiegło się z Europejską Nocą Muzeów, przyciągnęło niemal 3,5 tysiąca uczestników.
16.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
podświetlona instalacja z kilkudziesięciu ludzików na wzgórzu
Festiwal Światła dosłownie i w przenośni rozświetlił Gdańsk - między innymi za sprawą imponującej instalacji świetlnej „For Peace”
fot. Dawid Linkowski

Europejska Noc Muzeów w Gdańsku. Zobaczcie zdjęcia z tego niezwykłego wydarzenia

W weekend 13-14 maja na terenie Hevelianum już po raz drugi odbył się Festiwal Światła - organizowany, by uczcić Międzynarodowy Dzień Światła UNESCO. Festiwal ten jest oddolną inicjatywą niezależnej grupy animatorów kultury związanych z kilkoma lokalnymi instytucjami, którzy połączyli siły i zasoby, by stworzyć coroczne święto światła integrujące lokalną społeczność.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2022 roku i zgromadziła ponad 2500 osób, w tym 370 uczestników warsztatów. Jaka była tegoroczna, II edycja?

kilkadziesiąt osób siedzi na polanie, ogląda wizualizację na tle budynku z cegły
Na Górze Gradowej pojawiły się liczne atrakcje - w tym obserwacje astronomiczne i pokazy mappingów
fot. Dawid Linkowski

Moc atrakcji i integracja

W ramach festiwalu, na Górze Gradowej pojawiły się liczne atrakcje – od obserwacji astronomicznych, przez kreatywne warsztaty, po pokazy mappingów i laserów, które przyciągnęły tłumy. Wydarzenie to nie tylko łączy sztukę, naukę i technologię, ale przede wszystkim odwiedzających - tych było w tym roku blisko 3,5 tysiąca!

- Łączymy ludzi przez światło - tak brzmi nasze motto - mówi Magda Maszewska z Hevelianum. - Nie jest to tylko slogan, ale historia powstania naszego festiwalu. Jesteśmy dość nietypową grupą: są wśród nas studenci trzeciego roku i trzeciego wieku, astronomowie, malarze, programiści i muzycy... Połączyło nas światło - każdy z nas miał w głowie jakiś projekt z nim związany, postanowiliśmy te pomysły zrealizować.

W organizację wydarzenia zaangażowało się wiele instytucji, między innymi Instytut Metropolitalny, który przygotował familijną grę terenową, którą ukończyło ponad 200 uczestników. Czasopismo astronomiczne Urania PA oraz Instytutu Łukasiewicza przygotowały warsztaty dla najmłodszych a Stowarzyszenie Demagog i Erasmus+ Peer Train zadbały o seniorów.

polana po zmroku, na niej ludzie, z prawej strony oświetla ich laserowa wiązka zielonego światła
W programie nie mogło zabraknąć także popularnych, widowiskowych pokazów laserowych
fot. Dawid Linkowski

Pokój... bez kolorów

Podczas tegorocznej edycji festiwalu udało się zbudować instalację, od której wszystko się zaczęło - Pokój bez kolorów, czyli pomieszczenie, w którym dzięki zastosowaniu określonego spektrum światła, kolory stają się niewidoczne.

- Do ostatniej chwili nie byliśmy pewni, czy nasz projekt dojdzie do skutku - mówi Joanna Tadych z Hackerspace Trójmiasto, jedna z autorek Pokoju bez kolorów. - Wszystko przez... problemy ze zdobyciem głównego elementu, czyli lamp sodowych. Kiedy w końcu na tydzień przed festiwalem dotarła do nas sprawna lampa, a po jej włączeniu stała się magia i kolory zniknęły, oczy dosłownie zaszkliły mi się ze szczęścia.

dwie dziewczynki przy jednym z eksponatów
Dla najmłodszych przygotowano kreatywne warsztaty i inne liczne atrakcje
fot. Dawid Linkowski

Atrakcja cieszyła się dużą popularnością, a wielu zwiedzających przychodziło kilka razy, żeby jeszcze raz z niej skorzystać.

- Można było poczuć ten kontrast i przekonać się, jak bardzo kolorowy jest świat i jakie to szczęście, że te kolory widzimy. Bardzo się cieszę, że przez te dwa dni mogłam być czarodziejką przywracającą kolor (i uśmiech) z użyciem jednego pstryczka - dodaje Joanna Tadych i zdradza. - Niektórych młodszych widzów musiałam uspokajać. Dzieciaki martwiły się, że straciły kolory już na zawsze. 

Hackerspace Trójmiasto zaprezentował także efekty swoich eksperymentów ze światłem. Na ich wystawie można było znaleźć między innymi instalacje reagujące na dźwięk, świecące parasolki, projekty wykorzystujące technologię druku 3D oraz ledony (neony ledowe) stworzone podczas festiwalowych warsztatów.

- Chcieliśmy przede wszystkim, aby nasze instalacje wzbudziły ciekawość i zainspirowały odwiedzających do własnych eksperymentów z technologią. Liczne pytania takie, jak „z czego to jest zrobione?“, „czy ta instalacja wykorzystuje pryzmat?“, czy „ile czasu zajmuje wykonanie takiej parasolki?“ pokazały, że gościom Festiwalu Światła spodobała się taka formuła. Mamy nadzieję że na kolejnej edycji festiwalu znajdą się tym razem prace tych zaciekawionych i kreatywnych osób - dodaje Piotr Gaczkowski z Hackerspace Trójmiasto.

wczesny wieczór, spacerowicze na wzgórzu, nad nimi instalacja z biegnących ludzików
Instalacja świetlna For Peace, która otoczyła główny plac Hevelianum, to wyraz sprzeciwu wobec wojny w Ukrainie
fot. Dawid Linkowski

Imponująca świetlna instalacja antywojenna

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się festiwalowe wystawy i warsztaty artystyczne. Niewątpliwie największą atrakcją tegorocznego festiwalu była górująca nad głównym placem Hevelianum imponująca instalacja świetlna słowackiego artysty sedemminut, która jest wyrazem sprzeciwu wobec wojny w Ukrainie. For Peace składa się z 50 dwumetrowych postaci, których spokojny spacer subtelnie przechodzi w bieg i to bieg z prędkością światła. 

Uroczyste uruchomienie instalacji zainaugurowało wieczorne atrakcje wśród których znalazły się także audiowizualne koncerty muzyki elektronicznej, spektakl teatru tańca oraz pokazy mappingów i laserów.

Zobacz wideorelację z II Festiwalu Światła:

Zgłoś się do konkursu

Festiwal Światła dobiegł końca, ale nadal trwa festiwalowy konkurs fotograficzny Uchwyć światło. Do 21 maja można zgłaszać prace konkursowe za pośrednictwem fanpage’y festiwalu na Facebooku i Instagramie. Na zwycięzców czekają nagrody. Szczegóły konkursu dostępne na stronie internetowej: festiwalswiatla.hs3.pl.

„Stocznia. Drugie życie” - przyślij zdjęcia na konkurs fotograficzny. Do 14 sierpnia

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy