• Start
  • Wiadomości
  • Tym żyje Gdańsk. Dzień Bez Samochodu - jak skorzystać z darmowej komunikacji?

Tym żyje Gdańsk. Dzień Bez Samochodu - jak skorzystać z darmowej komunikacji?

W czwartek, 22 września obchodzony jest w całej Unii Europejskiej Dzień Bez Samochodu. O szczegółach tej inicjatywy i możliwości darmowego korzystania z komunikacji miejskiej rozmawialiśmy z Wojciechem Siółkowskim, zastępcą dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku w programie „Tym żyje Gdańsk”.
22.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Studio programu Tym żyje Gdańsk . Nz. zastępca dyrektora ZTM w Gdańsku Wojciech Siółkowski (po prawej) i prowadzący program Marek Wałuszko
Studio programu "Tym żyje Gdańsk". Nz. zastępca dyrektora ZTM w Gdańsku Wojciech Siółkowski (po prawej) i prowadzący program Marek Wałuszko
fot. Łukasz Ogrodzińki/gdansk.pl

Czym jest Europejski Dzień bez Samochodu?

Każdego roku w dniach 16 - 22 września obchodzony jest w krajach Unii Europejskiej Europejski Tydzień Mobilności (Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu). W ostatni dzień tego tygodnia – 22 września przypada Dzień bez Samochodu. Kampanię już 20 lat temu zainicjowała Komisja Europejska, chcąc zachęcić Europejczyków do zmiany niezdrowych nawyków. Zamiast podróżowania własnym samochodem - ruch i korzystanie z komunikacji miejskiej lub dojazd do pracy rowerem. W Gdańsku tego dnia będzie można skorzystać bezpłatnie z komunikacji miejskiej. O szczegółach i zasadach mówił w studiu gdansk.pl w programie „Tym żyje Gdańsk” Wojciech Siółkowski, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

- W Gdańsku te zasady w tym roku troszkę się zmieniają. Do ubiegłego roku z takiej bezpłatnej komunikacji w tym dniu mógł korzystać ten, kto wylegitymował się podczas kontroli ważnym dowodem rejestracyjnym auta. W tym roku pani prezydent podpisała nowe zarządzenie i wprowadzona została zasada, że z bezpłatnej komunikacji w Europejskim Dniu bez Samochodu może korzystać posiadacz aktywnej Gdańskiej Karty Mieszkańca, czyli z zapisanym na ten rok ważnym pakietem mieszkańca – mówił Wojciech Siółkowski.

Gdańsk zgłosił swoją kandydaturę do organizacji Światowego Kongresu Rowerowego Velo-city 

Powrót do komunikacji miejskiej w Gdańsku po pandemii

Naszego gościa zapytaliśmy też o aktualne dane dotyczące korzystania z komunikacji miejskiej w Gdańsku. Szczególnie trudnym czasem był okres pandemii Covid-19. Spadła wówczas liczba pasażerów i, co za tym idzie, przychody ze sprzedaży biletów. Czy pasażerowie wracają?

- W latach przed pandemią mieliśmy rocznie około 175 milionów pasażerów, a w roku 2019, czyli w ostatnim przed pandemią, to nawet 177 milionów - wyjaśniał dyrektor Wojciech Siółkowski. - Kiedy zaczęła się pandemia, to było nieco ponad 112 milionów, czyli zauważalna różnica. Z kolei rok 2021, czyli rok poprzedni to już wzrost do ponad 123 milionów. Z naszych danych szacunkowych wynika, że w tym roku będzie to więcej i to nas oczywiście bardzo cieszy.

Komunikacja miejska w Gdańsku – inwestycje

Czynnikiem, który zachęca ludzi do korzystania z miejskiej komunikacji jest - jak zaznaczył nasz gość atrakcyjna cena. Bilet miesięczny na wszystkie środki komunikacji w mieście kosztuje 109 złotych. Ważna jest też sieć połączeń, a także inwestycje w nowe tramwaje, autobusy i nowe trasy tramwajowe. Miasto zakontraktowało latem autobusy elektryczne od firmy MAN. Linię nr 100 obsługują już minibusy elektryczne Karson. To jednak nie wszystko. Jak powiedział nasz gość, ZTM z niecierpliwością czeka na oddanie do użytku wiosną 2023 r. Nowej Warszawskiej.

"Przesiądź się i jedź". Komunikacyjny festyn na Ujeścisku przyciągnął tłumy mieszkańców

- Jest to bardzo ważny łącznik pomiędzy tym torowiskiem, które znajduje się w ciągu alei Havla a pętlą Ujeścisko, tam gdzie w tej chwili kończy linia numer 12. To połączenie pozwoli nam zaoferować nowe trasy, nowe linie. To z pewnością wpłynie na ofertę przewozową, na możliwości tworzenia połączeń bezpośrednich, ale też i przesiadkowych. To też odciąży lokalne ulice z ruchu autobusowego, bo wiadomo, że w momencie, kiedy taka linia tramwajowa zostanie otwarta, to nie ma sensu wtedy dublować jej z połączeniami autobusowymi - powiedział Wojciech Siółkowski.

Zobacz cały program:

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna