Bądźcie otwarci i kreatywni
Na spotkanie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 na Lawendowym Wzgórzu zaproszono prawie 160-osobową kadrę dyrektorską placówek edukacyjnych, którymi zarządza gdański samorząd. Wśród gości byli też szefowie niepublicznych szkół oraz przedstawiciele związków zawodowych.
Do zebranych w auli szkoły przemówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
- Patrząc na edukację w Gdańsku widać tak naprawdę, jaką mamy różnorodność w naszym mieście, która jest wielką wartością, ale też wyzwaniem. Bo są choćby uczniowie ze specjalnymi potrzebami, ale też tacy z doświadczeniem migracyjnym, i nie tylko z Ukrainy, którzy głównie poprzez szkołę poznają życie społeczne miasta - mówiła prezydent Gdańska.
Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że dyrektorzy gdańskich placówek edukacyjnych umieją sobie radzić z problemami dotyczącymi zdrowia psychicznego uczniów oraz zapobiegania przemocy w rodzinach - Nie zamiatamy tych spraw pod dywan, ale wspólnie siadamy i zastanawiamy się jak sobie z tym poradzić. Jest to to tyle łatwiejsze, że mamy już wypracowane mechanizmy rozwiązywania najtrudniejszych wyzwań - dodała.
Edukacja szyta na miarę. O gdańskich eksperymentach pedagogicznych
- Proszę Was, abyście w roku 2025 byli nadal otwarci i kreatywni, ale też współpracujący i wymieniający się wiedzą i doświadczeniem. Jestem dumna z tego, jak funkcjonują w Gdańsku szkoły publiczne. Z pełnym przekonaniem mówię, że są dużo lepsze niż niepubliczne. Obyśmy w nowym roku dalej się rozwijali, żeby młody człowiek opuszczający mury gdańskiej szkoły był wrażliwym i otwartym na świat obywatelem, biorącym odpowiedzialność za siebie i za innych. To są moje życzenia dla Was, a także dla mnie samej - dodała prezydent Gdańska.
Co słychać w gdańskiej oświacie?
O ocenę mijających 12 miesięcy w gdańskiej oświacie poprosiliśmy Justynę Dmitruk, dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim, dyplomowaną nauczycielkę matematyki i fizyki, która przed objęciem we wrześniu tego roku stanowiska w magistracie była dyrektorem w Szkole Podstawowej nr 86 im. prof. Jerzego Sampa.
- To był całkiem niezły rok, owocny w wydarzenia edukacyjne. Dużo środków pozyskanych, wiele projektów realizowanych w szkołach, ale też sporo wspólnych inicjatyw różnych placówek. Z nadzieją wchodzimy w nowy rok, że będzie się dużo działo, szykuje się nam chociażby otwarcie nowej szkoły na Morenowym Wzgórzu - powiedziała dyrektor Wydziału Edukacji.
Kim jest "Nasza szkolna mama"?
Justyna Dmitruk zapowiadając przemówienie Moniki Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, która odpowiada za funkcjonowanie oświaty w mieście, nazwała ją "Naszą szkolną mamą".
Conradinum ma już 230 lat! Zobacz, jak świętowano zacny jubileusz
- Dołączam się do tych wszystkich życzeń. Dziękuję za każde spotkanie, za pokazanie każdej rury, sali i innych zakamarków w szkołach. Zapraszajcie mnie dalej. Obiecuję, że przyjadę - zapowiedziała Monika Chabior, określana też powszechnie "resortową" prezydent od edukacji.
Przypomniała - co, jak się okazało po reakcji zebranych na sali - nie jest powszechną wiedzą, że w 2025 r. czeka nas rewolucja w finansowaniu edukacji. Znika bowiem przekazywana do tej pory przez rząd subwencja oświatowa. To oznacza, że cały ciężar finansowania przedszkoli i szkół spadnie na samorządy.
Budżet Miasta Gdańska przyjęty. Stabilny wzrost dochodów w nowym systemie finansowania
Monika Chabior zapewniła jednocześnie, że budżet miasta Gdańska jest w pełni przygotowany na to nowe wyzwanie finansowe.
- Niech nasza edukacja będzie najlepsza w Polsce, tak jak do tej pory - zakończyła swoje wystąpienie wiceprezydentka.
Co życzyli dyrektorom radni?
Na spotkaniu nie mogło zabraknąć radnych miasta, zasiadających w Komisji Edukacji.
Do dyrektorów przemawiali wspólnie ze sceny radni reprezentujący wszystkie kluby w Radzie Miasta Gdańska: Andrzej Kowalczys (przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Gdańska, Koalicja Obywatelska), Marta Magott (Wszystko dla Gdańska) oraz Piotr Gierszewski (Prawo i Sprawiedliwość).
"Hetmanka" z Wrzeszcza ma już 70 lat. Jej patronem jest bohater Mazurka Dąbrowskiego
- Wy nawet nie wiecie, jakie macie możliwości, jaki tkwi w Was ogromny potencjał! Pamiętajcie, że macie przyjaciół nie tylko w gmachu Urzędu Miasta, ale też w Radzie Miasta - zapewnił Andrzej Kowalczys. - Ja uważam, że edukacja jest filarem wszystkiego, początkiem wszystkiego, a więc jest też filarem naszego miasta - dodała Marta Magott. - Na jednym ze slajdów w prezentacji podsumowującej 2024 rok zobaczyłem zdjęcie uśmiechniętego dziecka i uśmiechniętego świata - i niech tak zostanie na zawsze - dorzucił Piotr Gierszewski, który przy okazji wyznał, że ma już za sobą 38 lat pracy w zawodzie nauczyciela.
Miłym akcentem spotkania był występ muzyczny dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 na Lawendowym Wzgórzu. Składający się z ponad 20 uczniów klas IV-VIII chór zaśpiewał cztery piękne polskie kolędy: "Przybieżeli do Betlejem", "Pójdźmy wszyscy do stajenki", "Lulajże Jezuniu" oraz "A wczora z wieczora". Niejedna osoba w auli przyjęła ten koncert z dużym wzruszeniem.
ZOBACZ FOTORELACJĘ ZE SPOTKANIA DYREKTORÓW GDAŃSKICH PLACÓWEK EDUKACYJNYCH:
ZOBACZ WIDEORELACJĘ ZE SPOTKANIA DYREKTORÓW GDAŃSKICH PLACÓWEK EDUKACYJNYCH: