• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk zgłosił swoją kandydaturę do organizacji Światowego Kongresu Rowerowego Velo-city

Gdańsk zgłosił swoją kandydaturę do organizacji Światowego Kongresu Rowerowego Velo-city

Miasto Gdańsk, które jako pierwszy polski samorząd zabiega o organizację Światowego Kongresu Rowerowego Velo-city, złożyło aplikację na gospodarza tego wydarzenia w 2025 roku. Od pierwszej edycji w 1980 roku impreza ta stała się flagowym wydarzeniem Europejskiej Federacji Cyklistów, goszcząc rokrocznie blisko 1500 uczestników z ponad 60 krajów. Velo-city ma wielkie znaczenie w promowaniu roweru jako zdrowego i przyjaznego dla środowiska środka transportu i rekreacji.
21.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańsk ubiega się o organizację w roku 2025 Światowego Kongresu Rowerowego Velo-city
Gdańsk ubiega się o organizację w roku 2025 Światowego Kongresu Rowerowego Velo-city
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Velo-city - dlaczego w Gdańsku?

Od przeszło dwudziestu lat Gdańsk konsekwentnie rozwija komunikację rowerową, realizując ambitny program inwestycyjny oraz działając na polu organizacji i promocji. Wysiłki te usytuowały nasze miasto w gronie najbardziej rowerowych metropolii w Polsce. Swoim doświadczeniem chętnie dzielimy się z innymi samorządami, choćby jako organizator główny kampanii Rowerowy Maj – największego w Polsce wydarzenia promującego dojazdy do szkół i przedszkoli na dwóch kółkach. W tegorocznej edycji Rowerowego Maja uczestniczyło aż 47 polskich miast. Kolejnym wyrazem naszego rowerowego zaangażowania, a zarazem poważnym wyzwaniem dla miasta, jest decyzja o ubieganiu się o prawo zorganizowania Światowego Kongresu Rowerowego Velo-city w 2025 roku.

Kręć kilometry dla Gdańska - X edycja już w toku. Graj dla siebie, swej drużyny i miasta! 

Energising Solidarity - kongres rowerowy Velo-city

Hasło i motyw przewodni Velo-city w Gdańsku w 2025 roku to: „Energising solidarity” czyli energetyzująca solidarność.

- Wierzymy, że będzie stanowić ono istotną wartość dodaną dla Europejskiej Federacji Cyklistów i naszego miasta, tworząc kolejne ogniwo w łańcuchu innych pozytywnych procesów historycznych zainicjowanych w Gdańsku w ostatnich dekadach – wyjaśnia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Gdańską kandydaturę wsparło ponad 20 instytucji, w tym największe polskie miasta, ogólnokrajowe związki i stowarzyszenia samorządowe, największe pomorskie uczelnie, władze samorządowe oraz metropolitalne oraz branżowe organizacje skupiająca producentów rowerów oraz branży turystycznej.

Velo-city - międzynarodowa marka

Kongres Velo-city jest miejscem spotkań aktywistów, naukowców, samorządowców, producentów rowerów oraz polityków wszystkich szczebli, miejscem wymiany doświadczeń i dyskusji o rozwoju ruchu rowerowego. Od pierwszej edycji w 1980 roku impreza stała się flagowym wydarzeniem Europejskiej Federacji Cyklistów, gromadząc rokrocznie blisko 1500 uczestników z ponad 60 krajów. Velo-city ma wielkie znaczenie w promowaniu roweru jako zdrowego i przyjaznego dla środowiska środka transportu i rekreacji. Dużo uwagi poświęca się roli projektowania uniwersalnego, aby zapobiegać wykluczeniu najsłabszych użytkowników przestrzeni publicznych, tj. osób starszych i dzieci. Z kolei towarzyszące kongresowi targi stanowią okazję do zaprezentowania powiązanych tematycznie innowacji technologicznych.

Logo Velo-city 2025
Logo Velo-city 2025

Wymierne korzyści z kongresu Velo-city w Gdańsku

Tegoroczna edycja Velo-city odbyła się w Lubljanie, a edycję 2023 zorganizuje Lipsk. Doświadczenia organizowania kongresów Velo-city w kilkudziesięciu metropoliach Europy i świata przyczyniły się do wzrostu udziału roweru jako środka codziennego transportu w tych miejscach. Bycie gospodarzem tej prestiżowej imprezy to także wyraz uznania dotychczasowych wysiłków miasta na rzecz rozwoju mobilności aktywnej. Gdańsk ma szansę zostać pierwszym polskim gospodarzem imprezy.

Starania Gdańska o prawo organizacji prestiżowej międzynarodowej konferencji, w której uczestniczyć będzie ponad 1200 osób z całego świata, oznaczają nie tylko przygotowanie jej logistyki, ale przede wszystkim zmianę podejścia do polityki przestrzennej i transportowej oraz wzmocnienia wizerunku miasta i Pomorza, jako regionu przyjaznego turystom i inwestorom.

Organizacja imprezy, to również rozwój infrastruktury rowerowej i korzyści gospodarcze, wynikające z przyjazdu przedstawicieli władz i międzynarodowego środowiska promotorów komunikacji rowerowej.

Wymiana nawierzchni ścieżki rowerowej na ul. Witosa

Velo-city 2025 - harmonogram aplikacji

Do połowy października zarząd ECF wyłoni spośród aplikujących trzy miasta, które znajdą się na tzw. „krótkiej liście”. W wyłonionych miastach odbędą się wizyty studyjne delegatów ECF, które pomogą ocenić potencjał organizatorski. Ostateczna decyzja na temat tego, kto będzie gospodarzem Velocity 2025, zapadnie w styczniu przyszłego roku. Lokalizacją gdańskiego Velo-city ma być AMBEREXPO Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A.

oprac. MW

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów