• Start
  • Wiadomości
  • Tym żyje Gdańsk. O rewaloryzacji słynnej Twierdzy Wisłoujście – czwartek godz. 13.00

Tym żyje Gdańsk. O rewaloryzacji słynnej Twierdzy Wisłoujście – czwartek godz. 13.00

Trwa ważna inwestycja w zabytkowej Twierdzy Wisłoujście. O szczegółach prac rewaloryzacyjnych i o tym, kiedy się one zakończą porozmawiamy w programie „Tym żyje Gdańsk” z dyrektorem Muzeum Gdańska Waldemarem Ossowskim. Emisja - czwartek 17 listopada godz. 13.00. Zapraszamy!
( 16.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Twierdza Wisłoujście to jedyna nowożytna fortyfikacja morska dawnej Rzeczpospolitej, Pomorza i Gdańska. To również najstarsza latarnia w Polsce. Tę funkcję pełniła od około 1482 roku.
Twierdza Wisłoujście to jedyna nowożytna fortyfikacja morska dawnej Rzeczpospolitej, Pomorza i Gdańska. To również najstarsza latarnia w Polsce. Tę funkcję pełniła od około 1482 roku.
fot. Dariusz Kula/Muzeum Gdańska

Na czym polega rewaloryzacja twierdzy Wisłoujście?

W zabytkowej Twierdzy Wisłoujście prowadzona jest właśnie zakrojona na szeroką skalę rewaloryzacja. Koszt prac, które finansowane są z różnych źródeł, wynosi aż 30 mln zł. Obiekt należy do ścisłego dziedzictwa historycznego Polski i jest wpisany na listę 109 Pomników Historii RP. Przez lata niewiele się w Twierdzy zmieniało, ale od ubiegłego roku prowadzone są w niej intensywne prace konserwatorskie i budowlane.

Jakie dokładnie prace prowadzone są w Twierdzy Wisłoujście? Czy są już pierwsze efekty? Jak zwieńczona zostanie wieża? Czemu na ceglanych ścianach w niektórych miejscach pojawiła się czerwona farba? Jakie wystawy stałe i ekspozycje znajdą się w odnowionych wnętrzach tego obiektu?

Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska
Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

O to wszystko spytamy Waldemara Ossowskiego, dyrektora Muzeum Gdańska, którego zaprosiliśmy do programu „Tym żyje Gdańsk”. Twierdza jest od kilkudziesięciu lat jednym z oddziałów tej placówki. Zapytamy naszego gościa także o to, jakie dokładnie funkcje przewidziano dla Twierdzy Wisłoujście za dwa lata, kiedy już zakończy się remont.

Emisja programu w czwartek o godz. 13.00. Zapraszamy!

"Tym żyje Gdańsk" - nowy program na gdansk.pl

Pod koniec wakacji, na portalu gdansk.pl, rozpoczęliśmy regularne emisje programów studyjnych z cyklu „Tym żyje Gdańsk”. Rozmawiamy w nich z gośćmi na ważne tematy dotyczące życia mieszkańców i funkcjonowania samorządu, nowych regulacji prawnych czy dużych organizowanych przez Miasto Gdańsk imprez kulturalnych bądź okolicznościowych. Tematyka szeroka, ale zawsze ważna dla mieszkańców. Rozmowy z gośćmi toczą się w naszym nowym wirtualnym studiu.

czolowka

Zobacz inne programy z cyklu "Tym żyje Gdańsk":

Mirosław Koźbiał: - Dzwony kościoła św. Katarzyny zabrzmią dla Niepodległej!

Andrzej Drzycimski, historyk: - Westerplatte to polskie Termopile!