• Start
  • Wiadomości
  • Trzydzieści par świętowało małżeńskie jubileusze. „Miłość, szacunek, kompromis”

Trzydzieści par świętowało małżeńskie jubileusze. „Miłość, szacunek, kompromis”

W poniedziałek, 26 lutego, w Dworze Artusa odbyły się uroczystości jubileuszowe par małżeńskich obchodzących 65-lecie, 60-lecie, 55-lecie i 50-lecie pożycia małżeńskiego. Podczas wydarzenia parom zostały wręczone medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Do wspólnego świętowania jubileuszu zaproszono 30 par.
26.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie zbiorowe - około 30 par starszych, elegancko ubranych osób pozuje z bukietami kwiatów i medalami w zabytkowej sali
Jubileusz Par Małżeńskich to wieloletnia tradycja w naszym mieście. W uroczystości mogą wziąć udział chętne pary, które zawarły związek małżeński w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gdańsku. Nz. jubilaci z 26 lutego 2024 roku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Nawet 60 lat razem. Gdańscy małżonkowie biją ślubne rekordy

- Nie ma chyba nic ważniejszego niż miłość. Wiem, że niektórzy tutaj zazdroszczą pierwszemu i drugiemu rzędowi, gdzie zasiadają dziś pary małżeńskie, które są już 65 i 60 lat razem. A ja przypomnę tylko, że zdarzają się i takie uroczystości w naszym mieście, gdy świętują małżonkowie z 70-letnim stażem - powitała szczęśliwych jubilatów w Dworze Artusa, w poniedziałek, 26 lutego, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - W Gdańsku zapraszamy Was do celebrowania Waszej miłości co pięć lat, począwszy od 50. rocznicy. Mam nadzieję, że ta tradycja będzie w naszym mieście trwać. Jesteście dla nas wszystkich przykładem. Wytrwaliście, jesteście razem, mimo tego, że nie zawsze bywa łatwo. Cieszę się, że są dziś tutaj z Wami Wasze rodziny, dzieci, wnuki, a nawet prawnuki – bliscy, którzy mogą cieszyć się z Wami Waszą miłością. My także chcemy świętować imponujące małżeńskie rocznice z Wami. 

brunetka w okularach z masywnym naszyjnikiem z bursztynu mówi do trzymanego w ręce mikrofonu
Podczas uroczystości jubilatom imponujących staży osobiście gratuluje prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Zaproszono 30 gdańskich par

Jedyna tego dnia para celebrująca, z małym opóźnieniem, 50 lat razem, i jednocześnie obchodząca 55. rocznicę, z okazji Złotych Godów odebrała Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznawany przez prezydenta RP. Jest to jedyne odznaczenie przyznawane przez głowę państwa za staż małżeński - wynoszący pięć dekad. 

Pozostałe pary, obchodzące 55-lecie, 60-lecie i 65-lecie, otrzymały Medale Prezydenta Miasta Gdańska. Wszyscy odznaczeni przyjęli ponadto kwiaty, listy gratulacyjne i drobne upominki.

Trzy etui z medalami
Za małżeńskie okrągłe rocznice, począwszy od 55., przyznawane są Medale Prezydenta Miasta Gdańska
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jak oni to robią?

- Miłość, szacunek, kompromis - to trzy warunki, które zdaniem Alicji Sitek muszą zostać spełnione, by małżeństwo trwało długo i szczęśliwie. Można jej zaufać, bo z mężem Marianem odebrali tego dnia medal z okazji 60. rocznicy ślubu. - Nieraz jest i smutek, bo wiadomo jak to bywa w życiu. Żeby takie chwile przetrwać potrzebna jest nadzieja. Cieszymy się z każdych chwil razem.

Razem w ich przypadku nie oznacza tylko „we dwoje” - mają troje dzieci, troje wnuków i troje prawnucząt. Są bardzo rodzinni, pełni ciepła i otwartości. Ta otwartość na drugiego człowieka miała niebagatelne znaczenie dla ich miłości, poznali się bowiem... w pociągu.

- Nasze pierwsze spotkanie było na korytarzu wagonu pociągu na stacji Kraków Borek Fałęcki (przyp. red. obecnie Kraków Łagiewniki). Tak się zaczęło – wspomina z uśmiechem Marian Sitek, który miał wtedy pięć dni urlopu i postanowił pojechać do kolegi do Poronina. Szukania żony akurat wtedy nie planował. Samo im się tak trafiło. Miał 24 lata, a ona 18.

Ich randki w dużej mierze odbywały się korespondencyjnie, ponieważ okazało się, że mieszkają w różnych częściach kraju. On był w szkole oficerskiej w Koszalinie. Ona mieszkała na południu Polski, w oddalonym od Krakowa o przeszło 60 kilometrów malowniczym Jordanowie. Z powodu odległości „tradycyjnych” randek na żywo odbyli zaledwie pięć i... wzięli ślub. 

- Zdecydowaliśmy, że albo jedno musi do drugiego dojechać, albo razem musimy gdzieś zamieszkać. Tak to małżeństwo się wykluło – śmieje się Alicja Sitek.

starsi, ale bardzo zadbani i elegancko ubrani kobieta i mężczyzna pozują do zdjęcia
Państwo Alicja i Marian Sitek tego dnia świętowali 60. rocznicę ślubu. Przy okazji krótko opowiedzieli historię swojej miłości
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Pary, które 26 lutego w Dworze Artusa obchodziły małżeński jubileusz

65-lecie:

1. Maria i Antoni Fijasowie

60-lecie:

2. Irena i Władysław Kasperkowiczowie

3. Teresa i Piotr Kelpinowie

4. Dorota i Józef Klinkosch

5. Jadwiga i Anastazy Muchowie

6. Alicja i Marian Sitkowie

7. Janina i Roman Skibiccy

8. Barbara i Ryszard Świstulscy

9. Krystyna i Jan Tarnowscy

10. Maria i Edmund Uklejowie

11. Krystyna i Edward Wiśniewscy

12. Teresa i Wincenty Wojtkiewiczowie

13. Anita i Andrzej Wolscy

55-lecie:

14. Danuta i Zdzisław Cynkowscy

15. Eugenia i Bernard Czerlikowscy

16. Elżbieta i Ryszard Dudkowie

17. Elżbieta i Łucjan Hułasowie 

18. Maria i Jan Kalinowscy

19. Barbara i Zdzisław Kołodziejscy

20. Wanda i Stanisław Langowie

21. Lucyna i Jan Leszczykowie

22. Zyta i Ryszard Matusewiczowie

23. Irena i Henryk Ostrowscy

24. Halina i Ryszard Serwowie

25. Bogumiła i Stanisław Sołodkowiczowie

26. Teresa i Teodor Szyszłowie

27. Halina i Ryszard Traczukowie

28. Barbara Fortunka-Wach i Zdzisław Wach

29. Irena i Wiesław Wojtysiowie

30. Maria i Jan Morozowie (i zarazem 50-lecie) 


Zobacz fotorelację z uroczystości

Jaki jest przepis na długoletnie małżeństwo? Kolejne trzydzieści par świętowało małżeńskie jubileusze

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej