• Start
  • Wiadomości
  • Trwa głosowanie na Budżet Obywatelski 2021. Więcej głosów oddały dotąd kobiety

Trwa głosowanie na Budżet Obywatelski 2021. Więcej głosów oddały dotąd kobiety

Przed dwoma dniami rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do przyszłorocznej edycji gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. W środę, 18 listopada, do godz. 12, zagłosowało już 7782 osoby. To wynik lepszy w porównaniu z pierwszymi dniami głosowania w ubiegłym roku. Zachęcamy jednak wszystkich gdańszczan, by wzięli udział w tym głosowaniu - zajmie Wam to tylko kilka minut.
( Publikacja: 18.11.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
1

 

By móc oddać głos na wybrane projekty, należy wejść na oficjalną stronę Miasta, czyli www.gdansk.pl. W górnym prawym rogu strony znajduje się charakterystyczny żółty prostokąt z informacją o głosowaniu na Budżet Obywatelski 2021. Należy w niego kliknąć, by móc wziąć udział w głosowaniu.

O tym, na co można wydać środki zabezpieczone w przyszłorocznym BO, zdecydowało dotąd blisko 7,8 tys. osób, a dokładnie 3352 mężczyzn i 4430 kobiet. Najbardziej aktywne dotąd grupy wiekowe to: 26-30, 31-35 oraz 36-40 lat.

Jak wygląda, póki co, frekwencja w głosowaniu w porównaniu z ubiegłym rokiem?

1 DZIEŃ - w tym roku: 4590 osób, w zeszłym roku: 2727 osób

2 DZIEŃ - w tym roku: 2593 osób, w zeszłym roku: 2555 osób

 

  • By móc zagłosować można też kliknąć TUTAJ

 

Głosowanie na projekty BO zajmuje zaledwie kilka minut. Wystarczy kliknąć w interaktywny formularz znajdujący się w charakterystycznym żółtym prostokącie z informacją o głosowaniu na BO. By móc oddać głos należy podać numer PESEL (aby system mógł zweryfikować, czy dana osoba jest upoważniona do głosowania), a także numer telefonu komórkowego lub aktualny adres mailowy. Na maila bądź SMSem przesłany zostanie bowiem kod aktywacyjny, który umożliwi oddanie głosu na projekty.

W głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież (pod nadzorem dorosłych). Mogą to być osoby zameldowane na stałe lub czasowo w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do spisu wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca, czyli płacące w naszym mieście podatki bądź inne opłaty lokalne.

 

2

 

Nowością przyszłorocznej edycji jest wyodrębnienie środków na tzw. Zielony Budżet Obywatelski, którego założeniem jest rozwój i uatrakcyjnienie terenów zielonych. W każdej dzielnicy wydzielono 20 proc. środków, które przeznaczono właśnie na takie projekty, a w puli projektów ogólnomiejskich jest to 30 proc. kwoty.

Zielone projekty można było zgłaszać w pięciu obszarach tematycznych: nasadzenia roślinności na terenach zieleni miejskiej, przestrzenie rekreacyjne, parki kieszonkowe, ogrody deszczowe oraz renowacja istniejących terenów zieleni.

 

  • Wszystkie pomysły na Zielony oraz tradycyjny BO można znaleźć TUTAJ 

 

Każdemu głosującemu przysługuje w tym roku 8 punktów: 5 punktów na projekty dzielnicowe Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Budżetu Obywatelskiego oraz 1 punkt na projekt dzielnicowy Zielonego Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

Co istotne, w przypadku projektów dzielnicowych głosujący mogą oddać 5 punktów na jeden projekt, ale mogą też oddać po 2, 3, a nawet po 1 punkcie (maksymalna suma musi wynieść 5) na wybrane projekty. W przypadku zielonego budżetu obywatelskiego można oddać 1 punkt na jeden, wybrany projekt. Punkty można przydzielać na projekty w dowolnej dzielnicy, niekoniecznie w tej, w której się mieszka.

Kwota budżetu obywatelskiego na 2021 rok to suma kwoty podstawowej, która wynosi 18 mln zł oraz środków, które nie zostały rozdysponowane w Budżecie Obywatelskim 2020, czyli 428 001 zł. Z tego kwota przeznaczona na projekty realizowane w 35 dzielnicach Gdańska to 14 824 301 zł (w tym Zielony Budżet Obywatelski 2 880 000 zł), a na projekty ogólnomiejskie - 3 603 700 zł (w tym Zielony Budżet Obywatelski 1 080 000).

Głosowanie potrwa do 30 listopada. Do 7 grudnia ogłoszone zostaną jego wyniki.