VII Marsz Równości przejdzie dziś ulicami miasta. Po marszu debata

VII Marsz Równości, który odbędzie się w sobotę 28 maja, zakończy cykl wydarzeń organizowanych w Gdańsku w ramach „Trójmiejskich Dni Równości 2022”. Marsz wyruszy o godz. 14, a poprzedzi go o godz. 11, debata tęczowych organizacji akademickich w ECS. O godz. 17 zaplanowano w 100czni dyskusję z uczestniczkami oraz uczestnikami wolnościowej kampanii społecznej, która od kilku miesięcy widoczna jest w przestrzeni Miasta.
28.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Marsz Równości 2021 w Gdańsku. Na tegoroczną uroczystość organizatorzy zapraszają w sobotę 28 maja
Marsz Równości 2021 w Gdańsku. Na tegoroczną uroczystość organizatorzy zapraszają w sobotę 28 maja
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Sobota, 28 maja, upłynie w Gdańsku pod hasłem Marszu Równości, który w Gdańsku organizowany jest po raz siódmy.

"Jak co roku będzie to piękne, radosne i kolorowe święto różnorodności. To czas gdy możemy pokazać, że MAMY TĘ MOC by zmieniać rzeczywistość! Moc queerowego wyzwolenia, moc queerowej emancypacji, moc naszej różnorodności. Moc wspierania siebie nawzajem, moc naszej dumy z tego kim jesteśmy!" - zapewniają organizatorzy z Tolerado, organizacji działającą dla rzecz osób LGBTQ i ich bliskich.

Marsz uzyskał patronaty honorowe Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego.

Tego dnia również, w ramach projektu "Gdańsk Miastem Równości", Tolerado przygotowało dyskusję z uczestniczkami oraz uczestnikami kampanii społecznej, która od kilku miesięcy widoczna jest w przestrzeni Miasta.

Wydarzenie odbędzie się w przestrzeniach 100czni, podczas Tęczowego Pikniku, kończącego VII Trójmiejski Marsz Równości.

Panelistami są bohaterowie kampanii Gdańsk Miastem Równości:

  • Susanna Izzetdinova - tatarka, muzełmanka, samotna matka czwórki dzieci, która przyjechała do Polski z Krymu. Uciekła przed wojną w 2014 roku. Właścicielka restauracji Tatarskie Przysmaki.
  • Danuta Sowińska - założycielka i prezeska Fundacji Diversity Polska, suicydolożka oraz członkini Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, dyplomowana coach, certyfikowana trenerka antydyskryminacyjna, działaczka społeczna, ekspertka w temacie przeciwdziałania dyskryminacji.
  • Paweł Szymkowiak – specjalizacja MMA, kicboxing, boks. Trener i właściciel klubu sportowego.
  • Radzisław Jusis- emeryt cieszący się życiem.

Wydarzenie poprowadzi Magdalena Rigamonti, dziennikarka Dziennika Gazeta Prawna.

Marsz poprzedzi o godz. 11 (ECS, sala warsztatowa nr 4 na 3 piętrze) debata tęczowych organizacji akademickich.

- Serdecznie zapraszamy na spotkanie dotyczące sytuacji osób LGBT+ na uniwersytetach oraz aktywności organizacji, kół naukowych, grup nieformalnych społeczności akademickiej działającej na rzecz osób LGBT+ – mówi dr Anna Strzałkowska, wykładowczyni akademicka, działaczka na rzecz praw człowieka, założycielka Stowarzyszenia na rzecz Osób LGBT Tolerado. – Debata będzie służyć wymianie doświadczeń i opinii społeczności uniwersyteckiej LGBTQ+. Mamy nadzieję, że pozwoli stworzyć płaszczyznę współpracy, a dzięki wsparciu i wzajemnej inspiracji będziemy zmieniać nasze uczelnie na bardziej włączające i otwarte wobec osób LGBT+

Zaraz po spotkaniu – wspólny udział w VII Marszu Równości w Gdańsku.

W DEBACIE ZAPOWIEDZIAŁY UDZIAŁ:

  • Tęczowy Port UG, Uniwersytet Gdański
  • TęczUJ, Uniwersytet Jagielloński
  • Stowarzyszenia społeczności LGBT+ UAM, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Queer UP, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • URequal, Uniwersytet Rzeszowski.

To niejedyne wydarzenia, które planowano w ramach tegorocznych Trójmiejskich Dni Równości.

Obchody rozpoczęła projekcja, 17 maja w ECS, pierwszego w Polsce filmu dokumentalnego o doświadczeniach rodziców osób transpłciowych w Polsce, który zrealizował Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24 i ojciec transpłciowej córki. „Tęczowi” rodzice opowiedzieli w nim dziennikarzowi o dysforii, depresji i próbach samobójczych swoich dzieci, a także o trudnościach ze znalezieniem właściwych lekarzy oraz o przejściach przed polskimi sądami w walce o tożsamość. To bardzo intymne, pełne bólu, ale i miłości wyznania. Rodzice tęczowych dzieci są w najlepszym razie na co dzień niewidzialni. W najgorszym – stają się „ideologią LGBT” i celem ataków, słownych i fizycznych, jaki ich dzieci.

Po projekcji, w audytorium ECS, odbyło się spotkanie z rodzicami osób transpłciowych. Gośćmi spotkania byli: Bożena Kościuszko-Panek, członkini Stowarzyszenia na rzecz Osób LGBT Tolerado, od lat prowadząca grupy wsparcia dla rodziców osób LGBT+, mama Mileny, transkobiecej osoby niebinarnej oraz Piotr Jacoń, dziennikarz, autor głośnej książki „My, trans”, który jest ojcem transpłciowej córki Wiktorii. Rozmowę prowadziła dr Anna Strzałkowska, wykładowczyni akademicka, działaczka na rzecz praw człowieka i założycielka Stowarzyszenia na rzecz Osób LGBT Tolerado.

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord