Zapraszamy na transmisję niedzielnej mszy św. z kościoła św. Jana w Gdańsku - godz. 12.00

Od marca 2020 r., kiedy z powodu pandemii Covid-19 ogłoszono w Polsce lockdown, na portalu gdansk.pl transmitujemy regularnie niedzielną mszę św. z kościoła św. Jana w Gdańsku. Na najbliższą zapraszamy w niedzielę 22 maja o godz. 12.00.
( Publikacja: 28.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kościół św. Jana w Gdańsku
Kościół św. Jana w Gdańsku
fot. Łukasz Ogrodziski/gdansk.pl

Transmisje mszy św. na gdansk.pl

Początki transmisji mszy św. na portalu gdansk.pl wiążą się z wybuchem pandemii Covid-19 ponad 2 lata temu. Wówczas to, w bardzo trudnym czasie z powodu obostrzeń arcybiskup wprowadził dyspensę od obowiązkowego udziału w niedzielnej liturgii. Teraz pandemia kończy się, obostrzenia zlikwidowano, ale wielu gdańszczan, a nawet osób z innych miast i z różnych zakątków świata przyzwyczaiło się do tej cotygodniowej liturgii i bardzo ją sobie ceni.

Miejsce, z którego nadawana jest msza św. to niezwykły obiekt. Historia kościół św. Jana w Gdańsku sięga XIV w. W czasie II wojny światowej świątynia spłonęła, odnowiono ją dopiero w ostatnich latach. W 1995 r., Archidiecezja Gdańska zawarła z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku umowę użyczenia kościoła św. Jana przez okres 30 lat w celu jego odbudowy i konserwacji oraz adaptacji na cele kulturalne. W kościele znajdują się zrekonstruowane organy i kamienny ołtarz autorstwa Abrahama van den Blocke. To piękne wnętrze można podziwiać podczas transmisji mszy św.

Abp Wojda podczas odpustu św. Wojciecha: "Potrzebujemy nowej rewolucji ducha"

Ks. Niedałtowski- duszpasterz i kaznodzieja

Swoje miejsce znalazło tu też – od 1998 r. – Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej. Rektorem kościoła św. Jana w Gdańsku i duszpasterzem środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej jest ks. Krzysztof Niedałtowski. On też najczęściej wygłasza kazania. W czasie wojny w Ukrainie wierni bardzo często modlą się w intencji pokoju w tym kraju, organizują też pomoc dla uchodźców i osób dotkniętych wojną.

Na najbliższą transmisję mszy św. zapraszamy w niedzielę 29 maja o godz. 12.00 na portalu gdansk.pl.