• Start
  • Wiadomości
  • Tradycyjne śniadanie wielkanocne w Domu Pomocy Społecznej “Polanki”

Tradycyjne śniadanie wielkanocne w Domu Pomocy Społecznej “Polanki”

Żurek, sałatka jarzynowa, chrzan, wędliny, babka drożdżowa - takie m.in potrawy znalazły się na świątecznym stole w Domu Pomocy Społecznej “Polanki” w Gdańsku podczas wielkanocnego śniadania. Podopieczni DPS świętowali jak co roku w gronie przyjaciół - parlamentarzystów, duchownych, radnych, wolontariuszy. 
27.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20240327_sniadanie-wielkanocne-dps-polanki_048_949x633
Świąteczne spotkania w gronie mieszkańców, pracowników, wolontariuszy i przyjaciół ośrodka są już tradycją, działającego od ponad 45 lat, Domu Pomocy Społecznej “Polanki”
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Na Jasieniu stanęła 20-metrowa palma wielkanocna gdańskich górali

Dom Pomocy Społecznej “Polanki” obchodził w 2023 roku jubileusz 45-lecia działalności. Do jego tradycji należy organizowanie świątecznych spotkań w gronie mieszkańców, pracowników, wolontariuszy i przyjaciół domu. W środę, 27 marca 2024, w takim właśnie gronie odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne. Do wspólnego stołu zasiedli goście, zwykle obecni na tego typu uroczystościach: ksiądz biskup Wiesław Szlachetko, Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska do spraw rozwoju społecznego i równego traktowania, posłanka Henryka Krzywonos-Strycharska, Teresa Wasilewska i Andrzej Stelmasiewicz, radni miasta Gdańska, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Gdańsku i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. 

Wigilia na Polankach. Z oferty miejskich DPS-ów korzysta ponad 300 osób

- Życzę wam pogody ducha, zdrowia, radości i wszelkiego dobra - przywitała zebranych Danuta Podogrodzka-Oleńko, dyrektorka placówki. - Witam mieszkańców i naszych gości, którzy od lat wspierają nas w codziennym funkcjonowaniu ośrodka, co jest dla nas bardzo ważne, bo koszt jego prowadzenia jest olbrzymi.

20240327_sniadanie-wielkanocne-dps-polanki_040_949x633
Dom Pomocy Społecznej “Polanki” w Gdańsku. Zastawiony suto stół wprawił gości wielkanocnego śniadania w znakomity nastrój. Radna Teresa Wasilewska (z prawej) obok Damian Awieruszko, zast. dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Monika Chabior: Mieszkańcy "Polanek" to grupa z niesamowitą energią  

- Życzę wam zdrowia, żebyście mieli dużo energii, aby dzielić się tak, jak do tej pory, dobrem i swoją mądrością - powiedziała Monika Chabior. - Wiem, że robicie wspaniałe imprezy i rozwijacie się kulturalnie. Dbamy o to, żeby młodzież kulturalnie rozwijać, a to co się dzieje tutaj jest czystą poezją. To tu odbywają się najwspanialsze koncerty, gościcie wspaniałych artystów, nie wspomnę o balu karnawałowym kowbojskim. Mam nadzieję, że w tej grupie, z taką niesamowitą energią, będziemy się spotykać jeszcze nie raz. To jest miejsce gdzie jesteście  blisko, z troską o siebie, z szacunkiem i przyjaźnią. Chciałabym podziękować każdej i każdemu, który znajduje w sobie siłę i energię na życzliwość wobec drugiego człowieka, dla siebie nawzajem. To przecież nie zawsze jest łatwe, jesteśmy przecież ludźmi z krwi i kości. Ale za każdym razem, jak jesteśmy w stanie okazać sobie tę odrobinę życzliwości, uśmiech i wdzięczność, to dzieje się coś dobrego. 

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

 

Dom Pomocy Społecznej Polanki w Gdańsku Oliwie 

Położony w malowniczej okolicy w otoczeniu parku i lasu dom przy ul. Polanki 121 powstał w 1978 roku. DPS Polanki jest jednostką organizacyjną Miasta Gdańska o zasięgu ponadgminnym, finansowaną w formie jednostki budżetowej. Nadzór nad działalnością Domu sprawuje Prezydent Miasta Gdańska przy pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

W gronie przyjaciół. Jubileusz 45-lecia Domu Pomocy Społecznej Polanki

DPS Polanki przeznaczony jest dla osób w podeszłym wieku i osób przewlekle somatycznie chorych. Posiada 104 miejsca i wszystkie obecnie są zajęte. Mieści się w pięciokondygnacyjnym budynku pozbawionym barier architektonicznych, przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pensjonariusze zamieszkują pokoje jedno i dwuosobowe. Dom jest otwarty na środowisko. Utrzymuje stałe kontakty z instytucjami kulturalno-oświatowymi, szkołami, przedszkolami, klubami seniorów. Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi i instytucjami działającymi na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych. Przy DPS Polanki działa Klub Seniora Prometeusz, skupiający mieszkańców Domu oraz seniorów ze środowiska lokalnego.

20240327_sniadanie-wielkanocne-dps-polanki_028_949x633
Nz. Józef Czerwiński z Klubu Samopomocy działającym przy DPS "Polanki" - w tym szczególnym czasie składam wszystkim najserdeczniejsze życzenia
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

- Drodzy przyjaciele, tak zwracam się do wszystkich uczestników dzisiejszego śniadania - powiedział Józef Czerwiński z Klubu Samopomocy działającym przy DPS "Polanki". - Wielkanoc to czas niezwykły, ważny, święty. Okres Świąt Wielkanocnych ma długą tradycję świecką i kościelną, jest tu wiele symboli związanych z naturą i wiarą: palmy, gałązki, wierzby, baranek, zając, potrawy niesione w koszyku do święcenia, Święta Wielkanocne w Polsce są obchodzone niezwykle uroczyście związane są z wieloma tradycjami i ludowymi obrzędami, w tym szczególnym czasie składam wszystkim najserdeczniejsze życzenia.

TV

Wybory samorządowe w Gdańsku 7 kwietnia 2024