• Start
  • Wiadomości
  • Teatr dla dzieci i piosenka aktorska wracają do amfiteatru Orana

Teatr dla dzieci i piosenka aktorska wracają do amfiteatru Orana. Pierwszy spektakl już za nami 

Spektaklem “Kłamstwa kozy”, Teatr Lalek Pinokio z Nowego Sącza zainaugurował 3 lipca, w parku Oruńskim, cykl „Teatr w samo południe” przygotowany przez Scenę Muzyczna GAK. W każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 12, oglądać będziemy tu znakomite przedstawienia teatrów z różnych stron Polski oraz z Gdańska. W letnie niedzielne popołudnia na scenie amfiteatru Orana (godz.18) wystąpią też śpiewający aktorzy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. 
( Publikacja: 03.07.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
po prawej stronie zdjęcia widać scenę, a na niej występujące lalki, po prawej na widowni siedzą wpatrzone w scenę dzieci
Scena Muzyczna GAK zaprasza do Amfiteatru Orana całe rodziny
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Piosenka aktorska w Parku Oruńskim. Dziś w Amfiteatrze Orana o godz. 18 zaśpiewa Maria Niklińska

W tym roku Scena Muzyczna GAK postanowiła ponownie zorganizować w amfiteatrze Orana w parku Oruńskim wydarzenia teatralne, które będą odbywać się w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godzinie 12. W cyklu „Teatr w samo południe” udział wezmą takie teatry jak: Teatr Lalek Pinokio z Nowego Sącza, Teatr Mozaika z Poznania oraz Teatr Qfer i Miejski Teatr Miniatura z Gdańska. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, nie trzeba się również wcześniej zapisywać. 

– W tegorocznym repertuarze są sztuki wcześniej nieprezentowane w naszym mieście, premiery, a także hity Teatru Miniatura z poprzedniego roku – wyjaśnia Piotr Chrzanowski, kierownik Sceny Muzycznej GAK. 

Teatr lalkowy, na scenie pacynki z bliska
W niedzielę, 3 lipca, w parku Oruńskim, Teatr Lalek Pinokio z Nowego Sącza spektaklem “Kłamstwa kozy” zainaugurował cykl „Teatr w samo południe"
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Jako pierwszy wystąpił, w niedzielę 3 lipca 2022 r., Teatr Lalek Pinokio z Nowego Sącza ze spektaklem „Kłamstwa kozy”. Ta humorystyczna opowieść o tym, że kłamstwo ma krótkie nogi, a w życiu nie należy oszukiwać i żerować na cudzej dobroci sprawiła, że  publiczność, tak jak w latach ubiegłych, pojawiła się tłumnie i bawiła wspaniale.

Za tydzień, 10 lipca, zobaczymy na scenie amfiteatru Orana przedstawienie „Księga muzyki i opowieści. Wędrówki po bliskim wschodzie” Teatru Mozaika z Poznania. - Przed nami uczta dalekich brzmień i wędrówek wyobraźni – obiecują artyści. 

Trzecie przedstawienie, które pojawi się na deskach Amfiteatru Orana (17 lipca), przypomni historię Czerwonego Kapturka, ale w nieco innym ujęciu. Ze spektaklu Teatru Qfer z Gdańska dowiemy się bowiem, skąd popularna sztuka się wzięła i dlaczego Czerwony Kapturek jest czerwony. 

Bohaterką „Kruszynki", przedstawienia Teatru Lalek Pinokio (24 lipca), z kolei jest cyrkowa słonica, która odkryje sekret prawdziwej przyjaźni. Kruszynka zrozumie, że jest nią wzajemna pomoc i akceptacja siebie oraz innych. A w ostatnią niedzielę lipca w parku Oruńskim wystąpi Teatr Mozaika. Ich przedstawienie „Grajmy w zielone” (31 lipca) ma ekologiczne przesłanie i składa się z piosenek, wykonywanych na żywo. Osiem lalkowych postaci przypomni dzieciom i dorosłym, jak ważne jest dbanie o naszą planetę.

Sierpniowe niedziele należeć będą do Miejskiego Teatru Miniatura. Zobaczymy takie przedstawienia, jak „Piraci dobrej roboty” (7 sierpnia) - sztukę przygotowaną z okazji obchodów 425-lecia Biblioteki Gdańskiej PAN oraz „Kierunek Ziemia” (14 sierpnia), która uczy najmłodszych, jak dbać o przyszłość naszej planety. "Tajemnicę kina”, pełną humoru adaptację książki z bestsellerowej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka, obejrzymy 21 sierpnia. Cykl zamknie (28 sierpnia) premiera pt. „Miniatury Miniatury” o tajemnicach teatru lalkowego.

Organizatorami wydarzenia jest Miasto Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury, Scena Muzyczna GAK, Miejski Teatr Miniatura.

Scenę z lalkowymi bohaterami otacza wianuszek dzieci
Spektakle w parku Oruńskim będą się odbywać w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 12
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

„Teatr w samo południe” - zobacz PROGRAM

3.07, GODZ. 12:00 – KŁAMSTWA KOZY (TEATR LALEK PINOKIO)

10.07, GODZ. 12:00 – KSIĘGA MUZYKI I OPOWIEŚCI. WĘDRÓWKI PO BLISKIM WSCHODZIE (TEATR MOZAIKA)

To podróż do świata bajek i baśni pochodzących z krajów Bliskiego Wschodu. Dzieci poznają ciekawych bohaterów, którzy poprowadzą je przez kulturę odległych zakątków. Opowieściom towarzyszy muzyk, który przestawi mało znany w Polsce instrument - saz.

17.07, GODZ. 12:00 – CZERWONY KAPTUREK – JAK BAJKA POWSTAWAŁA (TEATR QFER)

Któż nie zna bajki o Czerwonym Kapturku, nie pamięta złego wilka, jego zębów i pyska wystających spod falban babcinego czepka? Ta historia z naszego dzieciństwa jest stara jak świat. Był jednak ktoś, kto po raz pierwszy oczami wyobraźni zobaczył dziewczynkę w czerwonym kapturku, idącą przez las do chorej babci. Kim był autor pomysłu? Jak bajka powstawała? Dlaczego kapturek był czerwony, a nie żółty czy niebieski? Widz pozna roztargnionego Bajkopisarza, któremu w wymyślaniu historii już wymyślonej pomaga autorytet w dziedzinie bajek – Mistrz Bajader. W ich zapalczywe spory wtrąci się Niania, która też chce mieć wpływ na kształt bajki. Dzieci staną się świadkami trudnego procesu twórczego i będą w nim aktywnie uczestniczyć.

Przewrotny i rozśpiewany spektakl familijny z niewielką dawką absurdalnego humoru.

24.07, GODZ. 12:00 – KRUSZYNKA (TEATR LALEK PINOKIO)

Bohaterką "Kruszynki" jest cyrkowa słonica, która nie lubi pomagać innym, jest samolubna i myśli tylko o osobie. Zwierzęta muszą jej pomagać. W końcu słonica odkryje, że prawdziwy sekret przyjaźni polega na wzajemnej pomocy i akceptacji samego siebie i innych. Akceptujmy innych i samych siebie bez znaczenia kim jesteśmy i jak wyglądamy.

Edukacyjne przedstawienie w sposób bajkowy tłumaczy wartość przyjaźni, zrozumienia, akceptacji i pomocy potrzebującym. Sztuka oparta na fragmentach sztuki Izabeli Degórskiej.

31.07, GODZ. 12:00 – GRAJMY W ZIELONE (TEATR MOZAIKA)

- Chcemy grać z dziećmi w zielone, opowiadać im o tym, co zielone i dawać im to, co zielone, czyli żywe, naturalne, nieprzetworzone. Dlaczego? Bo za chwilę nasza planeta będzie głównie w ich rękach - mówią artyści z Teatru Mozaika. - Wierzymy, że trzeba w mądry i jednocześnie zabawny sposób wspierać dzieci w świadomości ekologicznej tak, aby mogły wykształcać w sobie dobre nawyki. Dzięki ciekawej historii, wpisanej w konwencję teatru lalek, sprawimy, że i duzi i mali będą się świetnie bawić, obserwując przygody Wiewióry, Mądrej Sowy i Bobra. A przez lubiane i nośne dla dzieci medium, jakim jest piosenka, podejmiemy ważne dla ekologii kwestie: dbałość o naturę, życie w stylu zero waste, nawyk segregowania śmieci i czuwania nad swoim otoczeniem.

Spektakl ma charakter muzyczny i oparty jest o autorskie piosenki Przemka Mazurka, wykonywane na żywo przez osiem lalkowych postaci.

7.08, GODZ. 12:00 – PIRACI DOBRJE ROBOTY (MIEJSKI TEATR MINIATURA)

Język polski i papier to dwie materie, które wykorzystali artyści w spektaklu, który powstał z okazji 425-lecia nieprzerwanego istnienia Biblioteki Gdańskiej PAN. Specjalny projekt teatralny pozwala zapoznać się z Biblioteką i jej księgozbiorem. Reżyserkę spektaklu Annę Wolszczak zainspirowała wydana przez Biuro Literackie książka „Piraci dobrej roboty i strofy o innych stworach” Joanny Mueller, która we wspaniały sposób bawi się językiem polskim w wierszach dla dzieci. Jej „wierszowiązałki” kontynuują najlepsze poetyckie tradycje spod znaku Brzechwy czy Wawiłow. Pomysły na elementy scenografii i lalki scenografki i kostiumografki Marty Kodeniec pojawiły się ze skojarzeń z kształtem książki i możliwościami różnorodnego wykorzystania papieru. W ten papierowy świat pełen dobrych piratów, morskich zwierząt i dziwnych stworów jak trolle, bojaki czy Wieloryb-Niedoryb wybiera się Mama z synkiem Kacprem. Muzykę stworzyła Paulina Derska, młoda kompozytorka, autorka muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów krótkometrażowych, a także m.in. dwukrotna finalistka Young Talent Award na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

14.08, GODZ 12:00 – KIERUNEK ZIEMIA (MIEJSKI TEATR MINIATURA)

Kosmitka Lilla, weteranka gier surwiwalowych, jej syn Lang i ich zwierzak domowy slime Kenny biorą udział w Kosmicznym Show Surwiwalowym „Kierunek: Planeta”. Maszyna losująca wysyła ich na Ziemię. Czy uda im się przetrwać i zebrać wszystkie trofea? Jakie przygody ich czekają? Mobilny spektakl (…) w atrakcyjny, artystyczny sposób porusza tematy ekologiczne, a wraz z towarzyszącym mu działaniem edukacyjnym zachęca do codziennego, rzetelnego dbania o przyszłość planety. Jednym z takich działań jest odpowiedzialna i świadoma segregacja odpadów, której uczą się uczestnicy projektu.

21.08, GODZ. 12:00 – TAJEMNICA KINA (MIEJSKI TEATR MINIATURA)

Pełna humoru adaptacja książki z bestsellerowej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka, opowiadającej o dwójce przyjaciół z klasy, Mai i Lassem, którzy zakładają agencję detektywistyczną i pomagają rozwiązywać zagadki w fikcyjnym miasteczku Valleby. Tym razem na Valleby pada blady strach, ponieważ ktoś porywa psy dla okupu. Wśród poszkodowanych jest też sławna aktorka Iva Ross, która przyjechała do kina Rio na pokaz najnowszego westernu „Gwiżdżący Kowboj”. Zagrała w nim wraz ze swoim psem Karlem Filipem. Właściciele psów są zrozpaczeni, a policja bezradna. Przestępca jest niezwykle sprytny. Jedyny ślad, jaki zostawia, to list z żądaniem okupu. Komisarz policji zmuszony jest prosić o pomoc Maję i Lassego. Młodzi detektywi nie raz pomogli już policji, ale czy i tym razem uda im się rozwiązać zagadkę? 

28.08, GODZ. 12:00 – MINIATURY MINIATURY (MIEJSKI TEATR MINIATURA)

Spektakl uchyla rąbka tajemnicy teatru, opowiada o środkach i formach, jakimi operuje teatr lalkowy. Czym jest marionetka, pacynka, kukła? W czym tkwi sekret animacji, czyli ożywiania lalki? W kolejnych etiudach widzowie poznają sekretny język sceny, dowiadują się, co ukrywa kurtyna i dlaczego w teatrze należy bezwzględnie przydeptać każdy upuszczony przedmiot. Miniatury Miniatury to praktyczny kurs Magii Teatru Lalek.