Osoby w kryzysie bezdomności potrzebują wsparcia także latem. Dzwoń lub użyj aplikacji

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku apeluje o wrażliwość mieszkańców, a także gości naszego miasta, oraz przekazywanie sygnałów o osobach w kryzysie bezdomności, przebywających w miejscach niemieszkalnych. Zadzwonić z informacją można do MOPR, Straży Miejskiej, na Policję lub skorzystać z darmowej aplikacji Arrels. Dzięki tym zgłoszeniom można zaoferować konkretne wsparcie potrzebującemu człowiekowi.
14.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Osoby bezdomne potrzebują wsparcia o każdej porze roku
Osoby bezdomne potrzebują wsparcia o każdej porze roku
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Nie tylko zimą, ale i latem w Gdańsku prowadzone są intensywne działania pomocowe na rzecz osób doświadczających bezdomności. Dla osób przebywających w miejscach niemieszkalnych dotkliwe są zwłaszcza upały - mogą prowadzić do odwodnienia organizmu, a tym samym do stanu zagrożenia życia. Dlatego tak ważna jest reakcja gdańszczanek i gdańszczan oraz turystów, którzy powiadomią odpowiednie służby miejskie o osobie potrzebującej.

Współpraca i kompleksowa oferta pomocy

Wsparcie osobom w kryzysie bezdomności proponują pracownicy socjalni MOPR oraz sześcioro streetworkerów Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. Działania wspierają też funkcjonariusze Straży Miejskiej i Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Osoba w kryzysie bezdomności może skorzystać m.in. ze schronienia, pomocy żywnościowej, rzeczowej, finansowej, specjalistycznej, aktywizującej życiowo czy po prostu higienicznej i sanitarnej. Istotne, by wsparcie przyjęła.

Zadzwoń do służb lub zastosuj aplikację Arrels

Zgłoszenia o osobach w kryzysie bezdomności należy kierować do Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel. 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 - 15.30, śr. w godz. 8.00 - 17.00, pt. w godz. 7.30 do 14.30), także do Straży Miejskiej w Gdańsku tel. 986 lub Policji tel. 112 (w przypadkach interwencyjnych).

Można też poinformować streetworkerów o lokalizacji osób w kryzysie bezdomności, posługując się darmową aplikacją Arrels (do pobrania np. „ze sklepu” w smartfonie). Dzięki jej zastosowaniu streetworker odbierze informację m.in. o miejscu przebywania, płci potrzebujących. Łatwiej do nich dotrze z ofertą wsparcia. Aplikacja działa w Gdańsku od lipca 2018 roku. 

Aplikacja do pobrania na telefony z systemem Android
Aplikacja do pobrania na telefony z systemem IOS

Osobom w kryzysie bezdomności można pomóc także za pomocą aplikacji
Osobom w kryzysie bezdomności można pomóc także za pomocą aplikacji
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej