TRAMPki 2023 - Spotkania Podróżujących Kobiet po raz siódmy w Gdańsku. 9-10 września

Na tym festiwalu prelegentkami są tylko kobiety. Dzielą się doświadczeniami, inspirują i przekonują, że warto spełniać marzenia. Posłuchamy opowieści o podróżowaniu z dziećmi, ze zwierzętami, solo, ale też na wózku inwalidzkim, bo dla tych kobiet nie ma barier nie do pokonania. Dowiemy się, jak "ustawić" głowę w podróży, jak zrobić dobre zdjęcia i jak się bronić (warsztaty z samoobrony). Będzie wystawa, bookcrossing, wycieczka kajakiem po Gdańsku. Festiwal odbędzie się 9-10 września w Europejskim Centrum Solidarności. Sprawdź PROGRAM. Bilety 90 i 50 zł.
29.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
plakat: zdjęcie kobiety na szczycie góry, po prawej napisy
TRAMPki - Spotkania Podróżujących Kobiet organizowane są w Gdańsku już po raz 7. Prelegentki, w tym również niepełnosprawne podróżniczki, będą dzielić się swoimi historiami, inspirując uczestników do działania i pokonywania własnych ograniczeń
fot. mat. TRAMPki - Spotkania Podróżujących Kobiet

Zamień szpilki na "Trampki” i przyjdź na Spotkania Podróżujących Kobiet. W weekend w ECS

TRAMPki Spotkania Podróżujących Kobiet - jedyny w Polsce festiwal podróżniczy tworzony przez kobiety dla kobiet wraca po pandemicznej przerwie.  

- Spotkania Podróżujących Kobiet wzięły się z wewnętrznej potrzeby - przyznaje podróżniczka, pomysłodawczyni i główna organizatorka festiwalu Anita Demianowicz. - Z inności i indywidualności. Spotkań podróżniczych w Polsce organizowanych jest wiele. Na większości z nich królują panowie, bo to oni zdominowali „rynek” podróżniczy. Mężczyzna w drodze to zjawisko normalne, podróżująca w pojedynkę kobieta według wielu wciąż nie powinna mieć racji bytu. TRAMPki udowadniają, że jest inaczej.

Uczestnicząc w festiwalu TRAMPki przyglądamy się światu oczami kobiety w podróży. Przekonamy się, z czym mierzą się w drodze, czy świat jest łaskawy dla podróżniczek, czy może jednak płeć powoduje, że jest im trudniej, chociażby ze względu na zakorzenione w wielu społeczeństwach stereotypy.

- Podróżowanie solo ciągle wzbudza wiele emocji i obaw - przyznaje Anita Demianowicz. - Festiwal ma przełamywać bariery, stawiając czoło wyzwaniom podróżowania samodzielnego, a także ma na celu promowanie idei równouprawnienia i autonomii kobiet w podróżach. 

Spotkania uczą też tolerancji dla innych kultur, religii i "inności", inspirują do zmieniania świata, rezygnacji z utartych stereotypów i zachęcają do eksplorowania świata, pokonywania własnych ograniczeń, ale też barier komunikacyjnych.

TRAMPki 2023. Spotkania Podróżujących Kobiet. Co w programie?

Rozmowy i warsztaty odbywają się w Europejskim Centrum Solidarności, które jest współorganizatorem wydarzenia: w sobotę, 9 września, od godz. 9 do 19, w niedzielę od godz. 9 do 18. 

- Prelegentki, w tym również niepełnosprawne podróżniczki, będą dzielić się swoimi historiami, inspirując uczestników do działania i pokonywania własnych ograniczeń - dodaje Anita Demianowicz.

Wkrótce ruszą zapisy na spacer "Stocznia Gdańska szlakami kobiet", organizowany w ramach projektu Metropolitanka, który poprowadzi Ania Miler w sobotę, 9 września o godzinie 9. Dostępnych będzie 30 miejsc.

Sprawdź szczegółowy PROGRAM.

Plakat z małymi portretami kobiet - jest ich kilkanaście
Oto prelegentki TRAMPek: opowiedzą jak podróżują i spełniają marzenia
fot mat. TRAMPki Spotkania Podróżujących Kobiet

TRAMPki 2023. Kim są prelegentki?

  • Aleksandra Dynaś pojechała do Indii, bo zaintrygowało ją podejście do śmierci w hinduizmie, postrzegane inaczej niż w pozostałych wyznaniach. Ludzkie życie nie jest zależne od śmierci - Hindusi wierzą w reinkarnację.
  • Sonia Wesolik, 25 - latka, pasjonowała się lotnictwem i podróżami, więc wybrała zawód stewardessy. Po wypadku straciła całkowitą samodzielność i musiała uczyć się życia na nowo. Opowie o tym, jak po tak dużej i poważnej życiowej zmianie przekonała się i zdecydowała na podróżowanie solo. 
  • Anna Olej-Kobus aka AfrykAnka mówi o sobie “Kobieta pracująca, co żadnej pracy się nie boi”. Podróżuje, fotografuje, jest dziennikarką i przewodniczką, pisze bloga AfrykAnka.pl. Książki (nagradzane!) zaczęła pisać po 40., przewodniczką została mając 48 lat, bloga założyła po 50. Ale jedno wiedziała od zawsze: kocha podróże i są one dla niej sensem życia.
  • Jeśli myślicie że macierzyństwo, a szczególnie samodzielne rodzicielstwo, oznacza koniec podróży i realizowania marzeń, również tych zawodowych, Kasia was przekona, że tak nie musi być. Kasia jest mamą Aniki i autorką bloga „Huskies On The Road”, w którym opisuje, jak to jest ruszać w drogę domem na kółkach (6 m kw.) z dzieckiem i psem, i jak wygląda życie pełnoetatowej mamy, próbującej godzić macierzyństwo z pracą i podróżami. No, nie zawsze jest różowo, ale da się. 
  • Biznesowe spojrzenie na podróże? Dlaczego nie. Będzie z nami autorka „Biblii Blogera i twórcy online – jak podróżować po świecie i zarabiać na tym miliony” – największego na rynku kompendium wiedzy o zarabianiu na podróżach dla twórców i podróżników. Alex Jaskółka od 2016 roku prowadzi międzynarodowy blog o podróżach i wyjątkowych miejscach na świecie: Travel and Keep Fit. Ta podróżniczka, blogerka, psycholożka i autorka książek od 15 lat jest w nieustającej podróży dookoła świata. Odwiedziła 6 kontynentów i ponad 100 krajów, studiowała i pracowała m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Japonii, Korei Południowej, Tajlandii, Kostaryce, Włoszech i Hiszpanii.
  • Podróże można również łączyć z pasją do sportu, jak Rita i Laura Downar-Zapolskie - MD RUN, czyli biegające mama i córka, które połączyła pasja do biegania, a jednocześnie chęć poznawania świata z perspektywy maratonek.
  • Z kolei prezentacja Marty Błaszczak zatytułowana jest “Metr pięćdziesiąt w kapeluszu”, bo tyle mierzy sobie dziewczyna, która z 20 kilogramami na plecach przez pięć miesięcy podróżowała solo po Azji. I spełniła swoje największe marzenie – o dalekiej, długiej podróży z plecakiem.
  • Hanna Pasterny opowie o podróżowaniu po Polsce, Europie i wyprawie do USA z perspektywy osoby niewidomej, a Magdalena Wilczewska, opiekunka Fibi i Krakersa i autorka bloga dzikoscwsercu.pl – czego nauczyły ją wędrówki z psami.
  • Daria Sieracka pokochała góry i wspinaczkę, od siedmiu lat samodzielnie organizuje wyprawy w góry wyższe, z plecakiem i namiotem eksploruje szczyty na różnych kontynentach. Daria jest założycielką organizacji non-profit Wandalistki, która powstała w 30-stą rocznicę śmierci ikony kobiecego himalaizmu, Wandy Rutkiewicz.
  • Gabriela Ścigaj jest na co dzień cywilnym, zawodowym pilotem po LAW (Lotniczej Akademii Wojskowej). Latała na szybowcach i różnych typach samolotów w Polsce i za granicą. Aktualnie zasiada za sterami dużego, turbośmigłowego Saaba w czarterowej linii lotniczej. W social mediach pokazuje pracę kobiety pilota.
  • Anna Grebieniow to nazwisko znane podróżnikom. Przyrodniczka z wykształcenia i zamiłowania, uczestniczyła w dwóch etapach Afryki Nowaka (Sahara, Kalahari), a w 2008 roku zorganizowała wyprawę żaglowozową do Mongolii. Jej uczestnicy pokonali ponad 1500 km pustyni na trójkołowych pojazdach garażowej konstrukcji, napędzanych wiatrem. Ekspedycja honorowała 30. rocznicę pierwszej polskiej żaglowozowej wyprawy na Gobi. W lutym 2023 roku na mongolskiej pustyni stanęła tablica upamiętniająca pioniera i obie ekspedycje.
  • A Katarzyna Pieluszka zburzy resztki stereotypów. Po studiach dziennikarskich na specjalizacji public relations, mając 26 lat otworzyła własną agencję social media. Współpracowała z takimi markami jak Travelplanet.pl, czy Tanie Loty. Była redaktorką, jest autorką e-booków, a w lipcu 2022 roku w księgarniach pojawiła się jej pierwsza książka „Bali Tinder. Wolność i relacje”. Po tej premierze zawrzało w polskich mediach, bo autorka opisuje, bez tabu, życie singielki na Bali. Poczucie niezależności, otwartość na świat, ludzi i doświadczenia - to wciąż wkurza w Polsce.

Warsztaty - jak się nie bać, jak się bronić

Marta Dziekońska, psycholożka i podróżniczka z umiłowaniem do autostopu i braku planu poprowadzi warsztaty “W drodze do siebie: Jak wyznaczać, komunikować i bronić swoich granic, by zadbać o siebie i relacje”, a Patrycja Borzęcka, fotografka, płetwonurek PADI Rescue Diver, jachtowy sternik morski PZŻ i instruktorka sportu ze specjalizacją w samoobronie, która trzykrotnie podróżowała samotnie do Iranu, jeździła również do krajów objętych konfliktami zbrojnymi, mieszkała i pracowała w Dominikanie, a także na Wyspach Kanaryjskich, poprowadzi warsztaty z bezpieczeństwa dla podróżujących kobiet.

Warsztaty "Kobieta bezpieczna w podróży" są podzielone na dwa bloki: teoretyczny i praktyczny. Podczas bloku teoretycznego przedyskutujemy 10 najczęstszych błędów narażających nas na niepotrzebne ryzyko, a także 10 najbardziej bagatelizowanych sytuacji gdzie może wystąpić zagrożenie. Część praktyczna to już przedstawienie podstawowych technik samoobrony.

Więcej informacji na stronie: www.trampki.travel.pl 

BILETY: 90 i 50 zł.

Dziewczyna w czerwonej kurtce i kapturze uśmiecha się do zdjęcia, trzyma w dłoniach aparat fotograficzny.
Anita Demianowicz, podróżuje, pisze i fotografuje. Prowadzi prezentacje i warsztaty podróżnicze w całej Polsce. Jest przewodniczką grup trampingowych dla kobiet, organizuje festiwal TRAMPki-Spotkania Podróżujących Kobiet
fot. www.banita.travel.pl

Kim jest Anita Demianowicz

Anita Demianowicz, gdańszczanka, ukończyła kilka kierunków studiów, m.in. filologię polską na UG, jest absolwentką Polskiej Szkoły Reportażu. Do stycznia 2012 r. pracowała jako przedstawicielka medyczna, ale postawiła ruszyć w drogę. Jej pierwsza wyprawa - samotna, pięciomiesięczna podróż do Ameryki Środkowej spowodowała, że rzuciła korporację, zaczęła podróżować, pisać i fotografować.

- Najchętniej podróżuję w pojedynkę, a moim ulubionym środkiem transportu jest rower, którym pokonałam zimą trasę z Ukrainy, przez Bułgarię, Rumunię do Turcji, Iran i Turkmenistan, a co najważniejsze objechałam Polskę dookoła, pokonując 3551 km - pisze o sobie na blogu.

Publikowała w magazynach Podróże, Poznaj Świat, Rowertour, jej reportaże ukazywały się w Dużym Formacie oraz magazynie Kontynenty. Obecnie prowadzi kursy fotograficzne online Wyzwolone Migawki. 

W 2016 roku zadebiutowa na rynku wydawniczym książką podróżniczą „Końca świata nie było”, opowiadającą o pierwszej wyprawie.

Jest inicjatorką festiwalu podróżniczego w Gdańsku – TRAMPki-Spotkania Podróżujących Kobiet, który w tym roku wznawia działalność po przerwie spowodowanej pandemią.

Blog, który prowadzi Aneta otrzymał wiele nagród, m.in.:

  • Wyróżnienie specjalne w konkursie Blog Roku 2012
  • Pierwszą nagrodę za najlepszy blog z Gdańska na Blog Forum 2015
  • Nominację do Travelery 2016 dla podróżnika National Geographic.

TV

Kamienica przy ul. Toruńskiej 25 po remoncie.