• Start
  • Wiadomości
  • TPK ma być lasem społecznym. Resort klimatu i środowiska wskazał 14 lokalizacji w kraju

TPK ma być lasem społecznym. Resort klimatu i środowiska wskazał 14 lokalizacji w kraju

Ministerstwo Klimatu i Środowiska robi kolejny krok, po styczniowym moratorium ograniczającym wycinkę drzew w 10 lokalizacjach, i pracuje nad wyznaczeniem lasów społecznych wokół polskich aglomeracji – w tym Trójmiasta. Do 4 sierpnia trwają konsultacje społeczne w sprawie obszarów objętych w styczniu moratorium.
02.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grafika informująca o wytyczeniu lasów społecznych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, na której widać mapę Polski z zaznaczonymi kilkunastoma miastami.
Wśród zaproponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska lasów społecznych znalazł się Trójmiejski Park Krajobrazowy
Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas wspólnego briefingu z wiceministrem Mikołajem Dorożałą poinformowali o wyznaczeniu w kraju 14 lokalizacji (a traktując Trójmiasto jako całość, bo chodzi o Trójmiejski Park Krajobrazowy - 12), na których miałyby powstać tzw. lasy społeczne. Są to miejsca położone przy dużych aglomeracjach: Trójmiasto, Bydgoszcz, Toruń, Szczecin, Poznań, Łódź, Warszawa, Katowice, Bielsko-Biała, Kraków, Wrocław i Kielce. Jak powiedziała ministra, jest to drugi krok w celu zwiększenia ochrony lasów w Polsce, po styczniowym moratorium, które ograniczyło wycinkę w 10 lokalizacjach (w tym w Nadleśnictwie Gdańsk – na terenie TPK i Wyspy Sobieszewskiej). W efekcie wyłączone z wycinki ma być 20 proc. najcenniejszych obszarów leśnych.

Obszary lasów społecznych zostały zaproponowane na podstawie wskazań organizacji społecznych. Punktem wyjścia do ich utworzenia jest tzw. Mapa Lasów Spornych stworzona przez organizacje pozarządowe. Mapa ilustruje obszary, gdzie w minionych latach społeczeństwo lokalne i aktywiści szczególnie mocno zabiegali o ochronę lasów, a wycinki budziły największe emocje i protesty społeczne.

- Ogólnopolska Narada o Lasach rozpoczęła proces dyskusji na temat lasów, które będą podlegały ochronie, ale także rożnych form tej ochrony. Mamy więc dwa obszary ochrony – lasy ważne przyrodniczo i lasy cenne społecznie. W ustawie o lasach mamy opisane funkcje lasów: gospodarczą, przyrodniczą i społeczną. Funkcję gospodarczą bardzo rozwinięto. Przyrodniczą w dużej mierze wypełniają parki narodowe. W zakresie funkcji społecznej – mamy ogromne pole do popisu. Te lasy mają pełnić ważną rolę z punktu widzenia rekreacji, kontaktu z przyrodą, ale także rozwijać ideę zielonych pierścieni wokół dużych miast. Dziękuję za pracę i działania aktywistów, które pozwoliły wyznaczyć lasy społeczne. Lasy, które mają przetrwać, mają być z nami, w których nie będą prowadzone intensywne wycinki – powiedział podczas briefingu wiceminister Mikołaj Dorożała, który pod koniec czerwca spotkał się z trójmiejskimi samorządowcami. Wtedy minister zapowiedział:

– Trójmiejski Park Krajobrazowy powinien służyć czemuś innemu niż kwestie gospodarcze. Lasy gospodarcze są w innych miejscach, dlatego tworzymy koncepcję lasów społecznych. Docelowo będą to tereny o zwiększonej funkcji społecznej i rekreacyjnej. Myślimy także o tym, aby część Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego stała się rezerwatem przyrody.

Propozycje MKiŚ mają być jeszcze szeroko konsultowane. W konsultacjach uczestniczyć będą lokalne społeczności, przedstawiciele Lasów Państwowych, przemysłu drzewnego i organizacji pozarządowych. Ostateczny kształt i lokalizacja lasów społecznych mają być znane do końca października.

Ratujmy Trójmiejski Park Krajobrazowy. Petycję do Nadleśnictwa popiera prezydent Gdańska

Konsultacje społeczne dotyczące moratorium trwają do 4 sierpnia

Przypomnijmy, że do 4 sierpnia trwają konsultacje społeczne zorganizowane przez Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w sprawie moratorium z 8 stycznia b. r. W moratorium wprowadzono zakaz i ograniczenie wycinki drzew w 10 lokalizacjach w kraju, w tym w Nadleśnictwie Gdańsk. Lasy Państwowe przygotowały propozycję aktualizacji moratorium i to właśnie tej aktualizacji dotyczą konsultacje, o czym pisaliśmy kilka dni temu w artykule „Ograniczenie wycinki drzew w Nadleśnictwie Gdańsk. Konsultacje społeczne do 4 sierpnia”.

W artykule informowaliśmy, że walcząca o powstrzymanie wycinki w TPK koalicja Las Jest Nasz, ogłosi swoje stanowisko do propozycji leśników zmian w moratorium. Takie stanowisko zostało już opublikowane na profilu FB Las Jest Nasz i może być pomocne dla mieszkańców podczas udziału w konsultacjach.

Wśród propozycji Lasów Państwowych znalazło się m. in. wyłączenie z moratorium lasu na terenie Leśnictwa Matemblewo (oddz. 145f) w celu doprowadzenia do trwałego drzewostanu, zgodnego z właściwym zbiorowiskiem roślinnym i w konsekwencji poprawę stanu siedliska.

- Uważamy pominięcie oddziału 145f Leśnictwa Matemblewo z moratorium, i przeprowadzenie w nim planowanych prac (tj. z użyciem harwestera i z pozyskaniem w wysokości 712 m3) za działanie szkodliwe społecznie. Oddział 145f Leśnictwa Matemblewo bezpośrednio przylega do gdańskiego osiedla Niedźwiednik. Jest ważnym terenem spacerowym, chroni mieszkańców przed hałasem generowanym przez ruch samochodowy w ciągu ulicy Słowackiego, i stanowi ostoję dla dzików. Prowadzenie wyżej wskazanych prac leśnych spotka się z negatywną reakcją lokalnej społeczności. Nie odmawiając zasadności przyrodniczej argumentowi o konieczności przebudowy składu gatunkowego tego oddziału, uważamy, że oddział 145f Leśnictwa Matemblewo powinien pozostać w moratorium przynajmniej do czasu przedstawienia przez Nadleśnictwo Gdańsk propozycji przeprowadzenia prac w sposób wykluczający wskazane ryzyka, i pod warunkiem przeprowadzenia rzetelnych konsultacji z mieszkańcami osiedla Niedźwiednik oraz uwzględnienia ich uwag – napisano w opracowaniu koalicji.

Aby wziąć udział w konsultacjach społecznych, należy wejść na stronę RDLP w Gdańsku, gdzie wyjaśnione są założenia i sposób konsultacji.

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka