• Start
  • Wiadomości
  • Sztama z Ukrainą - polska młodzież wspiera kolegów i koleżanki z Ukrainy. Uczniowie nakręcili FILM

Sztama z Ukrainą - polska młodzież wspiera kolegów i koleżanki z Ukrainy. Uczniowie nakręcili FILM

Ponad milion osób przybyło już do Polski z Ukrainy, wśród nich są setki tysięcy dzieci i nastolatków, którzy mogą kontynuować naukę w polskich szkołach. Ich rówieśnicy z Polski nakręcili film, w którym deklarują swoim ukraińskim kolegom wsparcie: wprowadzenie w życie szkoły i wspólnie spędzony czas po lekacjach.
09.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
#sztamazukraina
#sztamazukraina
Fot. Materiały prasowe

 

Uczniowie wiedzą, że nastolatkowie uciekający z Ukrainy poza nauką języka i wsparciem dorosłych, będą potrzebować też akceptacji rówieśników. To dlatego w swoim filmie mówią na tematy ważne dla młodych bez względu na pochodzenie - o muzyce, serialach i sporcie. 

Młodzi ludzie chcą pomóc im w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, dlatego powstała akcja społeczna #SztamazUkrainą. W jej ramach uczestnicy olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii nakręcili film ze wsparciem, które polscy nastolatkowie przesyłają młodym Ukrainkom i Ukraińcom. W nagraniu wypowiada się chętna do pomocy młodzież, zapewniająca, że ich rówieśnicy mają na kogo liczyć. Jak sami mówią w filmie - przecież mamy Sztamę z Ukrainą! #SztamazUkrainą #мизаУкраїну.

- Martwisz się tym, jak będzie w nowej szkole w Polsce? Zastanawiasz się czy znajdziesz kogoś, z kim się zakolegujesz? - mówi Andrzej, Ukrainiec mieszkający w Polsce, który uczy się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. - Nie wiesz, jak w ogóle odnajdziesz się w nowym mieście, z inną kulturą, innym językiem? Rozumiem Cię. Pochodzę z Ukrainy. Wiem, że początki są trudne. Ale wiem też, że są łatwiejsze, gdy nie jesteś w tym sam. (...) Przekonałam się, że tutaj nie raz usłyszysz Ви можете розраховувати на мене [“Możesz na mnie liczyć”.] Nie masz się czego bać. Jesteśmy w tym razem. 

- A dzisiaj jeszcze bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy razem. My, czyli wszystkie osoby, które mają otwarte serca. I przywitamy Cię w naszych szkołach z otwartymi ramionami!  - zaznacza Filip z Liceum Ogólnokształcącego nr III z Wrocławia jeden z uczestników akcji.

 

#sztamazukraina2

 

Piotr, uczeń z Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu, podkreśla natomiast, że jego rówieśnicy z Ukrainy nie muszą obawiać się także bariery językowej: 

- W sporcie najlepsze jest to, że nawet nie musisz znać języka, żeby z nami zagrać, zasady są w końcu takie same w każdym kraju - mówi Piotr. - Ale fajnie jest grać do jednej bramki. Zagrajmy w jednej drużynie!

Uczniowie, którzy biorą udział w olimpiadzie projektów społecznych Zwolnieni z Teorii, deklarują że młodzi uchodźcy z Ukrainy mogą na nich liczyć. Ale z całą pewnością nie tylko oni. Wideo, które udostępniane jest na wielu grupach, również tych zrzeszających Ukrainki i Ukraińców, można zobaczyć na youtube Fundacji

 

 

***

Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl, opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym.

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna