Lechia - Szachtar Donieck! Już w czwartek super mecz towarzyski dla Polaków i Ukraińców

Tak utytułowanej i silnej drużyny piłkarskiej nie było na gdańskim stadionie od ubiegłorocznego finału Ligi Europy między Villarrealem CF i Manchesterem United. W czwartek, 14 kwietnia, Lechia zagra mecz towarzyski z Szachtarem Donieck. To ukłon pod adresem polskiej i ukraińskiej publiczności. Początek meczu na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk - o godz. 19.30. Cały dochód przeznaczony jest na pomoc Ukrainie.
( Publikacja: 08.04.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Baner promujący czwartkowy mecz towarzyski, z którego całkowity dochód przeznaczony jest na pomoc Ukrainie
Baner promujący czwartkowy mecz towarzyski, z którego całkowity dochód przeznaczony jest na pomoc Ukrainie
Lechia.pl

Zapowiada się starcie Dawida z Goliatem. Jeśli porównać wartość rynkową obu drużyn, to dysproporcja może przerazić. Według specjalistycznego portalu internetowego Transfermarkt.de, gdyby ktoś kupował całą drużynę Szachtara, musiałby zapłacić 164 mln euro. Wartość Lechii Gdańsk to 14,95 mln euro. Stosunek potencjałów rynkowych jest więc jak 11:1. Dość powiedzieć, że Szachtar ma czterech zawodników, których indywidualnie wyceniono wyżej, niż całą gdańską drużynę:

  • David Neres, prawy napastnik z Brazylii - 20 mln euro
  • Dodô, prawy obrońca z Brazylii - 20 mln euro
  • Manor Solomon, izraelsko-portugalski lewy napastnik - 18 mln euro
  • Pedrinho, prawy napastnik z Brazylii - 17 mln euro

 

Od dnia ataku Rosji na Ukrainę zawieszone zostały ukraińskie rozgrywki sportowe. Nie gra również piłkarska Premier Liha. Po 18 kolejkach Szachtar jest liderem tabeli, wyprzedza nie mniej znane Dynamo Kijów. Obecnie drużyna przebywa na obozie kondycyjnym w Turcji. W przyszłym tygodniu rusza na europejskie tournee. Gdańsk i Lechia jednym z przystanków na tej drodze. W następnych dniach przygotowywane są mecze z innymi europejskimi klubami: tureckim Ferenbahce Stambuł i chorwackim Hajduk Split. .

Szachtar jest jedną z najbardziej utytułowanych drużyn piłkarskich w Ukrainie. Na koncie ma 13 tytułów mistrza Ukrainy i 13 zdobytych Pucharów Ukrainy, a także 9 Superpucharów Ukrainy. Największym jak dotąd osiągnięciem było zdobycie Pucharu UEFA w 2009 roku na stadionie w Stambule, gdy Szachtar pokonał w meczu finałowym Werder Brema 2:1. Klub regularnie uczestniczy w europejskich rozgrywkach pucharowych, w tym w najbardziej prestiżowej Lidze Mistrzów.

Szachtar jest wyjątkową marką z jeszcze jednego powodu - to drużyna bez własnego miasta. Gdy w 2014 roku Rosjanie zajęli Donieck, klub przeniósł się najpierw do Lwowa, a następnie do Charkowa, gdzie gra na stadionie tamtejszego Metalista. 

Nie jest to jedyna renomowana drużyna z Ukrainy, która w tych dniach zagra w Polsce. We wtorek, 12 kwietnia, w Warszawie tamtejsza Legia zmierzy się z Dynamem Kijów.

 

Zapowiedź meczu w Gdańsku na swoim profilu Fb zamieściła prezydent Aleksandra Dulkiewicz - w dwóch językach: 

"Tak, to prawda! W najbliższy czwartek o godzinie 19:30 Lechia Gdańsk zagra charytatywny mecz z Szachtarem Donieck na Polsat Plus Arenie

Cały dochód z meczu będzie przekazany na pomoc Ukrainie

Więcej informacji już wkrótce na Polsat Plus Arena Gdańsk

_______________

Так, це правда!  Цього четверга о 19:30  ФК «Лехія» (Гданськ) зіграє благодійний матч з ФК «Шахтар» (Донецьк) на «Полсат Плюс Арена

Весь дохід від матчу буде переданий на допомогу Україні

Більше інформації Polsat Plus Arena Gdańsk"