Boże Narodzenie prawosławnych i grekokatolików. Dwa tygodnie w świątecznym nastroju

W piątek, 6 stycznia, katolicy obchodzą dzień Objawienia Pańskiego - popularnie zwany Świętem Trzech Króli. Jest to istotna data również dla Kościoła prawosławnego i Kościoła grekokatolickiego. Zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, tego dnia wypada Wigilia Narodzenia Chrystusa. Jedno z najważniejszych świąt - Święto Chrztu Pańskiego - zamykające okres Bożego Narodzenia, obchodzone jest przez prawosławnych 19 stycznia.
06.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grekokatolicy spotykają się w Gdańsku w Greckokatolickiej Konkatedrze Diecezji Warszawsko-Gdańskiej św. Bartłomieja i Opieki Najświętszej Bogurodzicy
Grekokatolicy spotykają się w Gdańsku w Greckokatolickiej Konkatedrze Diecezji Warszawsko-Gdańskiej św. Bartłomieja i Opieki Najświętszej Bogurodzicy
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Zapłonęła pierwsza świeczka chanukowa. W Nowej Synagodze radosne świętowanie

Prawosławne Boże Narodzenie w styczniu

Wierni prawosławni nie korzystają z kalendarza juliańskiego - tak jak katolicy, a współczesnego gregoriańskiego. Różnica między nimi wynosi 13 dni, dlatego Kościół prawosławny, który jest trzecią co do wielkości chrześcijańską wspólnotą wyznaniową, Boże Narodzenie - Rożdiestwo Christowo zaczyna obchodzić 6 stycznia. To wtedy wypada Wigilia, a po niej następują trzy dni świąteczne: Boże Narodzenie (7 stycznia), II Dzień Bożego Narodzenia (8 stycznia) oraz III Dzień Bożego Narodzenia (9 stycznia).

To nie koniec. Obchody świąt Bożego Narodzenia wieńczy Święto Chrztu Pańskiego, 19 stycznia, połączone z Epifanią - czyli Objawieniem Pańskim, podczas którego ma miejsce obrzęd święcenia wody zwany „świętem Jordanu”. Dzień wcześniej obchodzona jest uroczysta wigilia, którą, jak tłumaczy ksiądz Dariusz Jóźwik, proboszcz mieszczącej się w Gdańsku Prawosławnej Katedralnej Parafii Św. Mikołaja, można przyrównać do znanej katolikom Wigilii Bożego Narodzenia.

- W dniu wigilii Chrztu Pańskiego, nabożeństwo ma taki sam charakter. W wielu prawosławnych domach, także w dniu Chrztu jada się wigilijną kolację, a to dlatego, że do roku 377 Boże Narodzenie i Chrzest Pański obchodzono tego samego dnia, czyli 6 stycznia. Nazywało się to dniem Objawienia Pańskiego - wyjaśnia ks. Dariusz Jóźwik.

Harmonogram liturgii na święta oraz pozostałe dni w roku można sprawdzić na stronie cerkiew-gdansk.pl. Prawosławna Katedralna Parafia Św. Mikołaja znajduje się w Gdańsku, przy ulicy Traugutta 45. Wchodzi w skład Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Obejmuje swoją opieką duchową prawosławnych chrześcijan zamieszkujących Trójmiasto i miejscowości przyległe, jednocząc kolejne pokolenia wiernych prawosławnych mieszkających na Wybrzeżu, którzy przybyli z różnych stron Polski i spoza jej granic. 

U grekokatolików tak jak u prawosławnych

Grekokatolicy, także korzystający z kalendarza gregoriańskiego, również będą świętować narodziny Chrystusa w styczniu - przez trzy dni. Do wigilijnej wieczerzy zasiądą 6 stycznia, a na świątecznym stole znajdzie się 12 potraw.

W Gdańsku, grekokatolicy spotykają się w Greckokatolickiej Konkatedrze Diecezji Warszawsko-Gdańskiej św. Bartłomieja i Opieki Najświętszej Bogurodzicy przy ul. Zaułek Św. Bartłomieja. Mieści się tu również Sanktuarium Św. Włodzimierza Wielkiego. Funkcję proboszcza pełni ks. mitrat Józef Ulicki.

Informacje o cerkwi oraz nabożeństwach: cerkiew.gdansk.domiwka.info.

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka