• Start
  • Wiadomości
  • To był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Gdańsk wspiera osoby ze spektrum autyzmu i ich rodziny

To był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Gdańsk wspiera osoby ze spektrum autyzmu i ich rodziny

W sobotę, 2 kwietnia, mieliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Gdańsk od lat wspiera nie tylko osoby ze spektrum autyzmu, ale też ich rodziców i opiekunów. W geście solidarności, co roku na niebiesko świecą najbardziej znane obiekty na świecie. Gdańsk po raz kolejny dołączył do akcji, podświetlając fontannę Neptuna.
02.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fontanna Neptuna podświetlona na niebiesko podczas akcji w 2021 r.
Fontanna Neptuna podświetlona na niebiesko podczas akcji w 2021 r.
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Celem ustanowionych przez ONZ w 2007 roku obchodów jest podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz podkreślanie, jak ważne jest wyrównywanie szans i wspieranie potencjału osób ze spektrum. Symbolem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski, który 2 kwietnia rozświetla najpopularniejsze obiekty na świecie – m.in. Empire State Building w Nowym Jorku, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro czy operę w Sydney. Fontanna Neptuna dołączy do nich już kolejny raz.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 tysięcy osób z autyzmem. Żyją z nim jednak przecież także rodzice, rodzeństwo, krewni, opiekunowie. Liczba osób, których dotyczy autyzm, jest więc znacznie większa i może wynosić nawet 3 mln.

 

NEPTUN NA NIEBIESKO 2022 - NASZA FOTOGALERIA:

 

Wsparcie w Gdańsku

Od kwietnia 2019 roku realizowany jest w mieście projekt „OzA – Testowanie gdańskiego modelu wsparcia dorosłych Osób z Autyzmem”. W jego ramach pomocą objęto już, łącznie 79 osób z autyzmem i z niepełnosprawnością intelektualną oraz 101 rodziców i opiekunów. Swoje kompetencje, umiejętności podniosło też 192 specjalistów (m.in. terapeuci, asystenci, medycy), którzy wspierają osoby z niepełnosprawnością. Projekt wprowadził szereg rozwiązań mających na celu w szczególności aktywizację zawodową, społeczną i życiową jego głównych beneficjentów. Pozwolił też na rozwijanie w mieście wieloaspektowej pomocy dla osób potrzebujących i ich rodzin. Bardzo ważnym elementem tego gdańskiego modelu wsparcia są także edukacja i podnoszenie społecznej świadomości na temat autyzmu.

Projekt będzie wdrażany do końca września 2022 roku. Liderem realizacji z ramienia miasta jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, partnerami są: Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym oraz Fundacja „Pomóż Mi Żyć”. Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa.

Autorzy:
Patryk Rosiński. Sylwia Ressel

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim