Wieczór z operą
“Dziewczyny z Neapolu, czyli od tawerny do La Scali” to pasticcio operowe, oparte na ariach włoskich kompozytorów XIX i XX w, a mówiąc prościej, to “włoska opera w pigułce”, czy, jak z przymrużeniem oka tłumaczą twórcy, “operowa bajaderka”. To spektakl złożony z arii, pieśni i fragmentów utworów klasyków, takich jak Gioachino Rossini, Gaetano Donizetti, Pietro Mascagni, Vincenzo Bellini czy Giacomo Puccini.
Swoistą “wiązankę” operowych przebojów połączy fabularna narracja o tytułowych “Dziewczynach z Neapolu”. Spektakl opowiada o Marii, Lucii i Giannie, pracownicach włoskiej, małomiasteczkowej tawerny, które prozę życia zmieniają w scenę teatru muzycznego.
Odważ się i pokaż swoją sztukę! Dołącz do Galerii Otwartej
Każda z nich głowę ma pełną marzeń, a serce pełne przeżyć. Codziennym przedmiotom nadają nowe, artystyczne znaczenie. Natomiast dania przygotowują w niekonwencjonalny sposób. Na scenie zaś tworzą prawdziwy koncert marzeń.
Z Neapolu do Gdańska
W bohaterki wcielą się śpiewaczki z zespołu Les Femmes Opera: Joanna Sobowiec-Jamioł - sopran jako Gianna, Lucia - Natalia Krajewska-Kitowska - sopran jako Lucia oraz Emilia Osowska - mezzosopran jako Maria. Towarzyszyć im będzie Piotr Jamioł - Lorenzo, na skrzypcach oraz Arkadiusz Farkowski - Matteo, przy fortepianie.
Przedstawienie, które podbiło serca publiczności, miało swoją premierę ponad 10 lat temu, w 2014 r. podczas Festiwalu Kultury Włoskiej w Polkowicach, a w Trójmieście pokazane wówczas m.in. podczas “Opera? Si!” w Operze Bałtyckiej.
Nagrody Gdańsk Press Photo: nasz fotoreporter wśród laureatów
Przedstawienie wraca do Gdańska i będzie można je zobaczyć w sobotę, 25 października o 19:00, w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury przy ul. Elżbietańskiej. Pokaz jest zorganizowany przez Stowarzyszenie Przystań na Sztukę, właśnie z okazji Światowego Dnia Opery i dofinansowane ze środków Miasta Gdańsk w ramach Małych Grantów. Wstęp na "Dziewczyny z Neapolu" jest wolny.