
Doktoranci laureaci
To już 3. edycja programu stypendialnego dla doktorantów z zagranicy, prowadzących interdyscyplinarne badania naukowe. Dla trójki najlepszych doktorantów Prezydent Miasta Gdańska w porozumieniu z Uczelniami Fahrenheita ufundowała trzy prestiżowe stypendia naukowe imienia Daniela Gabriela Fahrenheita.
Według statystyk z rekrutacji do 3. edycji programu, 38 proc. aplikujących to obywatele krajów azjatyckich, a 23 proc. pochodzi z Brazylii. Pozostałe kandydatury złożyły osoby pochodzące z Węgier, Chin, Słowenii i Etiopii. Większość z nich obecnie studiuje w Europie, m.in. w Hiszpanii, Belgii, Norwegii czy we Włoszech.
Wybór laureatów nastąpił na podstawie decyzji Komisji Konkursowej złożonej z przedstawicieli Uczelni Fahrenheita (Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego) oraz Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Komisja Konkursowa dokonała wyboru laureatów spośród 12 kandydatów.

Laureatami tegorocznej edycji zostali:
Gilvana Pereira Siqueira, Brazylijka z Federal University of Uberlândia. Jej badania koncentrują się na wykorzystaniu zrównoważonych materiałów do produkcji nowoczesnych czujników elektrochemicznych nadających się do druku 3D.
Uczelnia przyjmująca: Politechnika Gdańska, Instytut Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej, opiekun naukowy: dr hab. inż. Jacek Ryl.
Nathalia Pavan z Universidade Estadual Paulista w Brazylii. W trakcie stażu planuje zgłębić teoretyczne podejścia do charakteryzacji potencjalnych ligandów wiążących się z miejscami wiązania kwasów tłuszczowych w albuminie surowicy ludzkiej.
Uczelnia przyjmująca: Uniwersytet Gdański, Wydział Chemii, opiekun naukowy: prof. dr hab. Sergey Samsonov.
Yimer Mekonnen Kasse, Etiopczyk z Ghent University w Belgii. Celem jego badań jest zrównoważone usuwanie środków przeciw robakom jako pojawiających się zanieczyszczeń środowiska wzbudzających duże obawy.
Uczelnia przyjmująca: Uniwersytet Gdański, Wydział Farmacji, opiekun naukowy: dr hab. Bartosz Wielgomas, prof. Uczelni.

Gdańska otwartość
Uroczyste wręczenie listów gratulacyjnych przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz odbyło się w piątek, 14 lutego, w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.
- Stypendium Fahrenheita to przykład gdańskiej otwartości, ale także gwarancja jeszcze lepszego postępu w nauce i wyższego poziomu kształcenia. Trzecia edycja stypendium udowadnia, że jest to szansa na rozwój dla studentów z całego świata – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - Chcemy, aby doktoranci czuli się w Gdańsku jak w domu. I nie tylko zdobywali tu wiedzę, ale także czerpali inspirację, rozwijali swoje pasje i tworzyli wartościowe relacje. Mam nadzieję, że pobyt w Gdańsku przyczyni się do Waszego rozwoju, a także sukcesów, które, wierzę, będą także sukcesami naszego miasta.
Również wybór na patrona stypendium urodzonego w Gdańsku - Daniela Fahrenheita - światowej sławy fizyka, inżyniera i twórcy skali temperatury, ma na celu ukazanie wizji Gdańska jako miasta otwartego, ambitnego i inwestującego w naukę.

W spotkaniu oprócz prezydent Gdańska i stypendystów wzięły udział władze Związku Uczelni Fahrenheita: prof. dr hab. Piotr Stepnowski, przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, rektor Uniwersytetu Gdańskiego; prof. dr hab. Michał Markuszewski, członek Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, czł. koresp. PAN, członek Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, rektor Politechniki Gdańskiej oraz prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medyńska, dyrektor Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (Uniwersytet Gdański). A także mgr Karolina Sienkiewicz, Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita oraz opiekunowie stypendystów - prof. dr hab. Sergey Samsonov i dr hab. Bartosz Wielgomas.
- Roczny pobyt doktorantów na naszych uczelniach umożliwia nawiązanie współpracy z zagranicznymi ośrodkami naukowymi czy zacieśnianie współpracy, która już jest realizowana. Co więcej, to także możliwość rozwijania nowych kompetencji w naszych zespołach: od transferu wiedzy po rozwój umiejętności miękkich, takich jak praca w międzynarodowym, wielokulturowym zespole, zarządzanie takim zespołem czy doskonalenie znajomości języków obcych – wyjaśniła na początku programu prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska.
Podczas prowadzonego w swobodnej atmosferze spotkania doktoranci opowiadali prezydent Gdańska o swojej pracy naukowej oraz wrażeniach z życia w Gdańsku.

Rok na uczelniach
Stypendium skierowane jest do młodych naukowców, którzy przygotowują rozprawę doktorską na zagranicznej uczelni, są autorami lub współautorami publikacji naukowej i chcą realizować swoje naukowe zainteresowania na jednej z uczelni Fahrenheita.
Stypendyści rozpoczęli staż na początku tego roku i spędzą na gdańskich uczelniach do 12 miesięcy. Przez ten czas będą prowadzić interdyscyplinarne badania naukowe w ramach pracy doktorskiej.
Młodzi naukowcy na czas stypendium mają zapewnione:
- Bezpłatne zakwaterowanie w 3 mieszkaniach przekazanych w użyczenie Związkowi Uczelni przez Gdańskie Nieruchomości (uczelnie Fahrenheita ponoszą koszty mediów i eksploatacji)
- stypendium w kwocie 6 500 zł (netto) miesięcznie
- zwrot kosztów podróży do kwoty 6 500 zł