Stwórz tradycyjne pisanki ukraińskie. Dziś ekologiczne warsztaty, wstęp wolny

Muzeum Narodowe w Gdańsku we wtorek, 12 kwietnia, zaprasza do swojego Oddziału Etnografii na bezpłatne warsztaty ekologiczne, podczas których powstaną tradycyjne pisanki ukraińskie malowane woskiem. Zajęcia, przeznaczone dla dzieci od 10. roku życia, młodzieży i dorosłych, poprowadzi Lyubov Honcharuk, która od 10 lat zajmuje się pisankarstwem.
12.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pisanki to jedna z wielkanocnych tradycji. W Oddziale Etnografii będzie można zobaczyć, jak własnoręcznie wykonać te najpiękniejsze, ludowe
Pisanki to jedna z wielkanocnych tradycji. W Oddziale Etnografii będzie można zobaczyć, jak własnoręcznie wykonać te najpiękniejsze, ludowe
fot. Pixabay

Actus Humanus od środy w Gdańsku. Pięć dni muzycznych wrażeń w wykonaniu wybitnych artystów

Każda uczestniczka i uczestnik warsztatów, na które zaprasza Muzeum Narodowe w Gdańsku, własnoręcznie wykona swoją pisankę, którą zabierze do domu. Tradycyjne wzory na wydmuszce będą wykonywane za pomocą specjalnego „pisaka” z cienką końcówką, zanurzanego w pszczelim wosku.

- Promujemy ideę zero waste oraz postawy ekologiczne, pielęgnujemy tradycje i poznajemy z kulturą regionu oraz kulturą ludową innych krajów - zaprasza instytucja. - Chcemy edukować przez sztukę i rękodzieło, dlatego łączymy dzieci, młodzież i dorosłych z artystami i artystkami, twórczyniami i twórcami ludowymi oraz muzealnikami.

Zajęcia odbędą się we wtorek, 12 kwietnia, w godzinach 17:00-19:00, w Oddziale Etnografii (Spichlerz Opacki, ul. Cystersów 19). Poprowadzi je Lyubov Honcharuk, która wraz z mężem Mykolą zajmuje się pisankarstwem od 2012 roku.

Zajęcia są bezpłatne, przeznaczone dla dzieci w wieku od 10. roku życia z rodzicem lub opiekunem, i dorosłych. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, niezbędne są wcześniejsze zapisy pod nr. 58 552 12 71 wew. 105, lub mailowo: u.kokoszka@mng.gda.pl.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Schronienie - klimat, migracje, dziedzictwo”, który jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”.

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole