Gdańskie studniówki. Około 5 tysięcy osób skosztuje tortów zamówionych przez Miasto

Ta słodka tradycja ma już kilkanaście lat. Na każdą studniówkę w publicznej szkole średniej prezydent Gdańska przekazuje okolicznościowy tort. W rozpoczętym właśnie sezonie zabaw studniówkowych będzie to w sumie ok. 500 kilogramów kremowego ciasta. Jak to wygląda w praktyce?
30.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Białe talerzyki ustawione w stos i ręce kilku osób krojących wspólnie tort
Wspólnie przechodzili z klasy do klasy, wspólnie będą zdawać maturę, to i tort dobrze jest pokroić wspólnie. Jako pierwsi "prezydenckiego" tortu skosztowali w tym roku uczestnicy studniówki z Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku na Przymorzu, którzy bawili się już 4 grudnia w jednej z sal bankietowych przy. ul. Kartuskiej
mat. Zespół Szkół Kreowania Wizerunku

Tort na gdańską studniówkę - jak to działa

Inicjatywa wyszła kilkanaście lat temu od prezydenta Pawła Adamowicza. Dziś można powiedzieć, że jest to "świecka tradycja". 

Lista publicznych szkół średnich w Gdańsku, dla których złożono zamówienie, obejmuje w tym roku 38 placówek. Jak zwykle, w ramach procedury zapytania ofertowego wybrano firmę cukierniczą, która przygotuje i dostarczy torty. W tym sezonie jest to Cukiernia W-Z, działająca od 1958 roku.  

- Już nie pierwszy raz, gdy na zamówienie Miasta robimy torty na studniówki - mówi Daniel Krzosek, współwłaściciel Cukierni W-Z. -Fajnie jest to wszystko wymyślone. Smak i szczegóły wykonania, to jest do indywidualnego umówienia z organizatorem studniówki. Na każdym torcie jest napis według schematu: “Studniówka 2023 - nazwa danej szkoły oraz - Prezydent Miasta Gdańska”.

Tort dostarczany jest z listem od prezydent Gdańska, który jest odczytywany przez organizatorów w czasie balu studniówkowego. Jeśli prezydent Aleksandra Dulkiewicz może skorzystać z zaproszenia na bal, odczytuje taki list osobiście.

To będzie studniówka w “chmurach”. Uczniowie IV LO z zaproszeniem na bal na 34. piętrze

Torty na gdańskie studniówki - dla ilu osób

Wielkość tortu zależy od liczby uczestników balu.

- Ciastko w kawiarni ma wagę od 130 do 170 gramów, ale tort jest lżejszy, więc wychodzi 100 gram na porcję - tłumaczy Daniel Krzosek. - Łatwo obliczyć, że jeśli bal jest na 200 osób, to przygotowujemy 20 kilogramów tortu.

W praktyce przyjeżdżają zwykle dwa torty po 10 kilogramów. To najlepsze rozwiązanie pod względem logistycznym: mniejsze torty łatwiej dostarczyć na miejsce i szybciej można rozdzielić porcje - uczestnicy balu ustawiają się w dwóch kolejkach, a nie w jednej bardzo długiej.

Miasto zamówiło torty o łącznej masie 500 kilogramów. Jeśli średnio porcja ma 100 gram, oznacza to, że w tym sezonie studniówkowym skosztuje ich około 5 tysięcy osób.

Tort na gdańską studniówkę - smak do zapamiętania

- W dwóch szkołach studniówki już się odbyły 2 i 17 grudnia. Najbliższa została zaplanowana na 5 stycznia, a ostatnia jest wyznaczona w kalendarzu na 25 lutego - mówi Ewa Kociela z Biura Prezydenta Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Bale są różne, nie tylko te duże, czy nawet wielkie, ale i całkiem kameralne. Najmniejszy tort będzie ważyć około dwóch kilogramów.  

Szkoła z morenowego wzgórza. XX LO w kwiecie wieku, “stuknęła” 30-tka

Do wyboru są różne smaki: śmietankowy, cytrynowy, czekoladowy...
- Chodzi o to, żeby uczestnicy balu czuli, ze to naprawdę ważny dzień w ich życiu, więc i tort musi być wyjątkowy - podkreśla Daniel Krzosek. - Staramy się spełnić każde życzenie organizatorów. Jeśli ktoś chce, zrobimy też tort malinowy albo czekoladowy, z czarną porzeczką.