• Start
  • Wiadomości
  • Growroom - miejski ogród w kształcie kuli stanął dziś na placu generała Maczka

Strzyża. Growroom - ogród w kształcie kuli stanął dziś na placu generała Maczka

W sobotę, 8 maja, na placu generała Maczka, u zbiegu ulic Chopina i Wojska Polskiego, pojawiła się kulista, ażurowa konstrukcja ze sklejki. Growroom - tak nazywa się projekt - to rodzaj miejskiego ogrodu społecznego, który można ustawić na niewielkiej powierzchni. Mieszkańcy i radni dzielnicy wspólnie sadzili na nim rośliny: kwiaty, zioła i... truskawki. Growroom pozostanie na Strzyży do później jesieni.
09.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Growroom to miejska farma. Projektantom przyświecała myśl o samowystarczalności miast. Czy można w mieście hodować warzywa, zbierać plony?
Growroom to miejska farma. Projektantom przyświecała myśl o samowystarczalności miast. Czy można w mieście hodować warzywa, zbierać plony?
fot. Anna Rezulak/KFP

 

Growroom to rodzaj miejskiego pawilonu rolniczego. Jego konstrukcję i ideę opracowali w 2017 roku projektanci Sine Lindholm i Mads-Ulrik Husum z grupy SPACE10 - innowacyjnego duńskiego studia projektowego zajmującego się planowaniem domów i przestrzeni przyszłości oraz przywracaniem zieleni do miast. Projekt budził od początku tak wielkie zainteresowanie na całym świecie, że autorzy postanowili udostępnić go nieodpłatnie w sieci, jako open source (każdy może swobodnie z niego korzystać), zachęcając wszystkich do tworzenia własnych ogrodów.

Growroom zaprojektowali w 2017 roku duńscy projektanci Sine Lindholm i Mads-Ulrik Husum
Growroom wymyślili kilka lat temu duńscy projektanci Sine Lindholm i Mads-Ulrik Husum. Pomysł wzbudził ogromne zainteresowanie
fot. Anna Rezulak/KFP

 

W Gdańsku akcję budowy Growroom zorganizowała fundacja „Kultura ponad Kulturą”. Pomysłodawczynią była Agnieszka Wołodźko, gdańska malarka i kuratorka wystaw, autorka bloga "Pomiędzy sztuką a życiem". 

- Obsadzenie roślinnością Growroomu było połączone ze złożeniem kwiatów pod obeliskiem Patrona Placu, generała Stanisława Maczka w dniu jego imienin - zaznacza Andrzej Witkiewicz, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Strzyża.

 

Mieszkańcy i radni pracowali wspólnie. Niektórzy przynosili nawet własne sadzonki, a wszyscy - chęć do działania
Mieszkańcy i radni pracowali wspólnie. Niektórzy przynosili nawet własne sadzonki, a wszyscy - chęć do działania
fot. Anna Rezulak/KFP

 

Po ustawieniu wszystkich elementów organizatorzy akcji wraz z mieszkańcami i radnymi dzielnicy sadzili na nim kwiaty, zioła i truskawki. Rośliny są jeszcze niewielkie, ale z czasem, gdy się rozrosną, konstrukcja zamieni się w zieloną kulę. Growroom może też działać terapeutycznie - w środku obiektu znajduje się bowiem ławeczka, na której można usiąść i odpocząć w otoczeniu zapachów i kolorów. 


Wewnątrz kuli jest ławeczka, na której możemy usiąść i odpocząć w otoczeniu zieleni
Wewnątrz kuli jest ławeczka, na której możemy usiąść i odpocząć w otoczeniu zieleni. Czujecie ten zapach?
fot. Anna Rezulak/KFP

 

Projekt został dofinansowany ze środków Duńskiego Instytutu Kultury, duńskiego Ministerstwa Kultury i duńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Wyboru roślin pomogła dokonać Joanna Paniec, główny specjalista ds. zielonej marki miasta w Referacie Marki Miasta Biura Prezydenta Urzędu Miejskiego. 

Growroom na skwerze u zbiegu ulic Chopina i Wojska Polskiego będzie cieszył gdańszczan do października. Po sezonie zostanie zdemontowany.