• Start
  • Wiadomości
  • Strajk nauczycieli: Gdańsk szykuje zastępstwa za lekcje i nieobecnych pedagogów

Strajk nauczycieli: Gdańsk szykuje zastępstwa za lekcje i nieobecnych pedagogów

Na poniedziałek, 8 kwietnia, planowany jest strajk środowisk oświatowych w całym kraju. Walczący o podwyżki nauczyciele protestować będą także w Gdańsku. Władze samorządowe już w środę, 3 kwietnia, przedstawiły działania mające złagodzić negatywne skutki strajku dla dzieci, rodziców i opiekunów.
03.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W środę, 3 kwietnia, w Wielkiej Zbrojowni odbyła się konferencja prasowa, podczas której władze i służby miejskie opowiedziały o działaniach mających zminimalizować skutki zaplanowanego na 8 kwietnia strajku pracowników oświaty
W środę, 3 kwietnia, w Wielkiej Zbrojowni odbyła się konferencja prasowa, podczas której władze i służby miejskie opowiedziały o działaniach mających zminimalizować skutki zaplanowanego na 8 kwietnia strajku pracowników oświaty
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, strajk nauczycieli w całej Polsce rozpocznie się w poniedziałek, 8 kwietnia. Do kiedy potrwa - nie wiadomo.
 
W samym Gdańsku strajk zapowiedziało 140 szkół - w tym 138 prowadzonych przez miasto Gdańsk i dwie prowadzone przez inne organy (liczbę 127. placówek - szkół i przedszkoli - zgłosił Związek Nauczycielstwa Polskiego prezydent miasta Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz, kolejne 13 zgłosił komitet strajkowy Solidarność). Stanowi to blisko 70% publicznych placówek oświatowych - których w naszym mieście jest ponad 200.
 
 
Zamiast lekcji - zajęcia dodatkowe
 
Aby jak najbardziej zminimalizować negatywne skutki strajku, który odbije się na uczniach oraz ich rodzicach i opiekunach, w Gdańsku od kilku tygodni nad możliwymi scenariuszami i rozwiązaniami wynikających z protestu problemów debatuje Sztab Kryzysowy. W jego skład wchodzą przedstawiciele władz, służb porządkowych i organów administracji publicznej - i to właśnie na nich spadnie obowiązek zadbania o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, w czasie gdy zajęcia w szkołach i przedszkolach będą odwołane.
 
- Dokładamy wszelkich starań, aby zwłaszcza teraz, w tej wymagającej sytuacji zapewnić wszystkim dzieciom maksimum bezpieczeństwa i opieki - podkreśla prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Deklarację wsparcia szkół i przedszkoli wyrazili pracownicy miejskich jednostek kultury i sportu. Oferują zarówno możliwość realizacji dodatkowych zajęć na terenie placówek, jak i szereg wydarzeń dedykowanych najmłodszym. O bezpieczeństwo dbać będą policjanci i strażnicy miejscy.
 
To oznacza m.in. wzmożone patrole policji i straży miejskiej wokół szkół i w popularnych punktach, w których lubi gromadzić się młodzież. Miastu Gdańsk, podobnie jak innym miastom w Polsce zależy jednak przede wszystkim, aby zajęcia się odbywały. Planowane są więc zastępstwa za nauczycieli biorących udział w strajku. Priorytetem będzie zapewnienie bowiem uczniom opieki na terenie placówki, choć to nie wszędzie pewnie będzie możliwe. 
 
- Zaangażowaliśmy wolontariuszy, emerytowanych pracowników oświaty z przygotowaniem pedagogicznym, skontaktowaliśmy się z placówkami kultury, które dzięki dodatkowym imprezom kulturalnym, sportowym i edukacyjnym na terenie miasta pomogą zapewnić opiekę jak największej liczbie dzieci i młodzieży - wymienia Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.
 
 
W konferencji udział wzięli także dyrektorzy szkół, na których spadnie obowiązek znalezienia zastępstw za nauczycieli na czas strajku
W konferencji udział wzięli także dyrektorzy szkół, na których spadnie obowiązek znalezienia zastępstw za nauczycieli na czas strajku
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
Zajęcia dla dzieci na poniedziałek, 8 kwietnia, i wtorek, 9 kwietnia, przygotował m.in. Instytut Kultury Miejskiej. 
 
- To specjalne, darmowe zajęcia przygotowane dla dzieci, podczas których poznamy historię Kamienic Gdańskich oraz jak prawdziwi architekci zaprojektujemy własne budynki 3D. W trakcie warsztatów usłyszymy opowieści o najważniejszych kobietach Gdańska i stworzymy wspaniałe artbooki wykorzystując różne materiały plastyczne. Podczas spotkań zastanowimy się, gdzie mogłyby powstać wspólne ogrody w Gdańsku, jak powinny wyglądać, a także poznamy najpiękniejsze parki naszego miasta - mówi Margareta Sobczak z Działu Edukacji IKM.
 
Harmonogram zajęć w IKM w poniedziałek, 8 kwietnia, i wtorek, 9 kwietnia:
 
- godz. 10:00-11:20 - Gdańskie Kamienice - warsztaty architektoniczno-projektowe
- godz. 11:40-13:00 - Kobiety Gdańska - warsztaty historyczno-artystyczne - tworzenie artbooków
- godz. 13:20-14:40 - Graj w zielone - warsztaty artystyczno-projektowe
 
 
Więcej propozycji od gdańskich placówek:
 
- Zaangażowaliśmy wolontariuszy, emerytowanych pracowników oświaty z przygotowaniem pedagogicznym, skontaktowaliśmy się z placówkami kultury - uspokaja Grzegorz Kryger z Wydziału Rozwoju Społecznego
Największym problemem w obliczu strajku będą egzaminy do szkół ponadgimnazjalnych, które mają odbyć się w kwietniu. Od ich wyników zależy dalsza edukacja uczniów. - Wysłaliśmy list do Pomorskiego Kuratora Oświaty z prośbą o skorygowanie terminów rekrutacji do szkół - mówi Grzegorz Szczuka. Co na to kuratorium - na razie nie wiadomo
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
 
Rodzicu, znaj swoje prawa
 
W przypadku, gdy rodzic będzie chciał ubiegać się o zasiłek opiekuńczy w związku ze strajkiem w szkole/przedszkolu, to zgodnie z art. 32 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, taki zasiłek przysługuje do sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenie 8 lat m.in. w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia szkoły/przedszkola/żłobka. Dyrektor szkoły w czasie strajku nie zamyka szkoły tylko zapewnia opiekę dla uczniów tej szkoły/przedszkola na czas strajku.
 
- Przygotowaliśmy wzór zaświadczenia dla rodziców, które mogą być wydawane przez dyrektorów placówek oświatowych zgodnie z przepisami o zasiłkach opiekuńczych - informuje dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Grzegorz Szczuka. 
 
 
Uczniów, rodziców i opiekunów wspiera m.in. zastępca prezydenta ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk
Uczniów, rodziców i opiekunów wspiera m.in. zastępca prezydenta ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
 
Sztab Kryzysowy się stara, ale chaos będzie
 
Nie da się ukryć, że pomimo działań podjętych przez władze samorządowe w Gdańsku, i pomocy, na którą rodzice i opiekunowie uczniów szkół i przedszkoli mogą liczyć, na pewno nie uda się odpowiedzieć na wszystkie potrzeby tych, których dotkną skutki strajku.
 
- Cały czas nie wiemy, jaka będzie skala protestu, ilu nauczycieli weźmie w nim udział, ile strajk potrwa i jaką przyjmie formę - przyznaje Grzegorz Kryger.
 
Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk mówi wprost o chaosie. - Wszelkie pretensje dotyczące chaosu i kryzysu związanego ze strajkiem środowisk oświatowych proszę kierować na aleję Szucha 25 w Warszawie, do minister Anny Zalewskiej. Samorząd robi, co może, by oświata funkcjonowała jak najlepiej, mimo niewystarczającego wsparcia rządu i całej deformy edukacji, którą nam przygotowano. Dziś w każdej złotówce wydanej na edukację w Gdańsku, aż 44 pochodzi z miejskiego budżetu.
 
Najpoważniejszym wyzwaniem w czasie strajku nauczycieli będzie organizacja egzaminów do szkół ponadpodstawowych. Egzaminy gimnazjalne w całej Polsce mają się odbyć w dniach 10-12 kwietnia, a te dla ósmoklasistów - 15-16 kwietnia. Jak uda się pogodzić testy z nieobecnością nauczycieli w szkołach - nie wiadomo.
 
- Wysłaliśmy list do Pomorskiego Kuratora Oświaty z prośbą o skorygowanie terminów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w tym roku - mówi Grzegorz Szczuka.
 
 
Bądź na bieżąco - powstała specjalna strona i FB
 
Informacje na temat strajku nauczycieli w Gdańsku i działań podjętych przez miasto w związku z protestem, na bieżąco pojawiać się będą na stronie: www.gdansk.pl/strajkoswiaty oraz na Facebooku: dlagdanszczan.
 
Do dyspozycji przez całą dobę jest także Gdańskie Centrum Kontaktu, którego pracownicy udzielą informacji telefonicznej pod nr 58 52 44 500; kontaktować się w tej sprawie można również mailowo z pracownikami Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku: strajkoswiaty@gdansk.gda.pl.

 

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta