• Start
  • Wiadomości
  • Stowarzyszenie Stara Oliwa 25 lat temu tchnęło życie w Dom Zarazy

Stowarzyszenie Stara Oliwa 25 lat temu tchnęło życie w Dom Zarazy i wciąż się rozwija

Minęło 25 lat od założenia Stowarzyszenia Stara Oliwa, które swoją siedzibę i miejsce działania ma w Domu Zarazy. Z tej okazji odbył się muzyczny wieczór wspomnień w gronie twórców i wielbicieli tej niezwykłej przestrzeni nieodłącznie związanej z Oliwą.
( 18.01.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kilkadziesiąt osób stoi przed stołem, jedna siedzi przy stole
17 stycznia 2023 - spotkanie z okazji 25-lecia Stowarzyszenia Stara Oliwa
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Dom Zarazy i Stowarzyszenie Stara Oliwa

Wystawy, scena teatralna i muzyczna, warsztaty poetycko - recytatorskie, spotkania autorskie, pokazy i wykłady, wspólne śpiewanie, kawiarenka Cysteria i wreszcie - dom sąsiedzki. Wszystko to i jeszcze więcej dzieje się w zabytkowym Domu Zarazy w Oliwie, przy Starym Rynku, który od 25 lat żyje pod skrzydłami Stowarzyszenia Stara Oliwa. 

We wtorkowy wieczór, 17 stycznia, w gronie animatorów i miłośników Domu Zarazy, z udziałem Moniki Chabior zastępczyni prezydenta Gdańska, świętowano ćwierćwiecze istnienia Stowarzyszenia, które na przestrzeni kilkunastu minionych miesięcy utraciło niestety dwójkę niezwykle ważnych ludzi. W listopadzie 2021 roku odszedł Ryszard Jaśniewicz, twórca Sceny Teatralnej w Domu, a w styczniu 2022 Danuta Rolke - Poczman, która od samego początku do końca szefowała Stowarzyszeniu. Na kilka dni przed śmiercią Danuta Rolke - Poczman swoją następczynią uczyniła Monikę Zytke, dyrygentkę (nomen omen) z wykształcenia, która od wielu lat angażowała się w działalność w Domu Zarazy.

“Uśmiechnięta wizjonerka, która nie bała się marzyć” - Oliwa pożegnała Danutę Rolke-Poczman

Nie żyje Ryszard Jaśniewicz (1939-2021) - gdański aktor, reżyser, pedagog i poeta

kilkanaście osób stoi
Grono animatorów kulturny związanych ze Stowarzyszeniem Stara Oliwa, w środku Monika Chabior zastępczyni prezydenta Gdańska, na lewo od niej - Monika Zytke prezeska Stowarzyszenia
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Śpiewająca publiczność

Wieczór jubileuszowy był taki jak Dom Zarazy - pełen muzyki i śpiewu, w tym także śpiewającej pod batutą prezeski Stowarzyszenia publiczności - to była mała próbka realizowanego cyklicznie projektu Gdańsk śpiewa. Pokazano także przegląd zdjęć dokumentujących setki wydarzeń, które miały miejsce w Domu Zarazy na przestrzeni minionych 25 lat.

muzycy i wokalistka na scenie
Wieczór wspomnień na scenie teatralnej im. Ryszarda Jaśniewicza w Domu Zarazy, przy mikrofonie Monika Zytke
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

To miejsce spotkania oliwian i tych, którzy kochają Oliwę

- Rok temu mieliśmy wszyscy poczucie obawy, jak to będzie dalej z Domem Zarazy, ale już na pogrzebie było widać, że był on nie tylko godnym pożegnaniem Danuty, ale też pokazywał już jej dziedzictwo. “Zza jej kapelusza i opowieści” wyłonili się ludzie, którzy wiedzą, czego chcą i co jest potrzebne, żeby kontynuować to dzieło - mówiła Monika Chabior w sali teatralnej im. Ryszarda Jaśniewicza w Domu Zarazy. - To miejsce spotkania oliwian i tych, którzy kochają Oliwę, miłośników kultury i refleksji. Dla mnie Stowarzyszenie, które znam od 2008 roku, oprócz idei i osobowości Danki (całego czaru który przed nami roztaczała) to jest to też myślenie o społeczności. Dom Zarazy to miejsce zapraszające, otwarte, dostępne. Są tu ludzie z różnych pokoleń i miejsc, którzy chcą się dzielić swoimi talentami i pasjami, a przecież Gdańsk powinien dawać przestrzeń do dzielenia się talentami, a jak się nimi dzielimy, to się też rozwijamy i pobudzamy je w innych ludziach. Dziękuję wam i podziwiam was.

 

“Małe historie nie naszych przodków”. Ten blog o mieszkańcach Oliwy musisz znać

Kolorowy ptak dla Danusi

W styczniu mija rok od śmierci Danuty Rolke-Poczman. Jej współpracownicy przygotowali piosenkę z teledyskiem, której premiera odbędzie się na Fb Dom Zarazy 20 stycznia o godz. 20 (wtedy odeszła pierwsza prezeska Stowarzyszenia Stara Oliwa). O kulisach powstawania tego materiału mówiła Monika Zytke:

- Na jednym z koncertów grającego u nas zespołu IXTET zagrany został utwór “My Way”Franka Sinatry, ale z tekstem napisanym przez Małgosię Barańską, saksofonistkę z IXTETu, z tekstem o Danusi pod tytułem “Kolorowy ptak” - wspominała prezeska Stowarzyszenia. - Tak mnie to ujęło, że stwierdziłam, że trzeba to nagrać, ale “na full”, ponieważ ja - jak moja poprzedniczka - uważam, że albo robimy coś “na full”, albo nie warto. Dopisałam więc muzykę na swoją orkiestrę, nagraliśmy ją i połączyliśmy z wykonaniem zespołu, do tego zaśpiewała solistka Monika Kitel. W teledysku udało się zebrać mnóstwo archiwaliów z udziałem Danusi. Jest to prezent od nas dla niej.

Od września ub. r. na ceglanym murze Domu Zarazy wisi piękna tablica opatrzona kapeluszem (Danuta Rolke-Poczman słynęła z miłości do nakryć głowy) wykonana przez oliwskiego kowala Leszka Supińskiego.

tablica z napisem Stowarzyszenie Stara Oliwa im. Danuty Rolke poczman
Fb Dom Zarazy