Nie żyje Ryszard Jaśniewicz (1939-2021) - gdański aktor, reżyser, pedagog i poeta 

Ryszard Jaśniewicz był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie i aktorem Teatru Wybrzeże w latach 1971-83 oraz twórcą sceny Teatr z Polski 6. Od 2008 prowadził popularne warsztaty poetyckie „Jaśniewicz recytuje, spróbuj i Ty!” w oliwskim Domu Zarazy. Artysta zmarł 4 listopada 2021 roku.
04.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
starszy mężczyzna w meloniku
Ryszard Jaśniewicz (1939-2021)
fot. Grzegorz Mehring/archiwum autora

 

Więcej wspomnień o zmarłych w ostatnich latach gdańszczanach i osobach związanych z Gdańskiem znajdziesz na specjalnie dedykowanej stronie gdansk.pl/odeszli.

 

Ryszard Jaśniewicz urodził się 15 października 1939 roku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie na wydziale Aktorskim. Studiował też lalkarstwo. Zadebiutował w latach 50. w Teatrze Lalki i Aktora „Miniatura” w Gdańsku.

Zagrał blisko 200 ról, wiele głównych, u tak wybitnych reżyserów jak Marek Okopiński, Zygmunt Hübner, Jerzy Jarocki, Adam Hanuszkiewicz, Stanisław Hebanowski czy Jakub Rotbaum. 

Artysta pracował jako aktor, ale też reżyserował m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu (w latach 60.), w latach 1971-83 grał w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (pierwsza rola: wcielił się w rolę Polidosa w spektaklu “Homer i Orchidea” z 1971 roku, wg sztuki Tadeusza Gajcego w reżyserii Zbigniewa Bogdańskiego), gościnnie w Teatrze Miejskim w Gdyni (w latach 90.) i Theatre Les Dechargeurs w Paryżu. Był też dyrektorem artystycznym Teatru Dramatycznego w Słupsku (1983-88) oraz kierownikiem artystycznym Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku. 

W roku 1999 zainaugurował własną scenę Teatr z Polski 6. Przygotował tam i wystawił premierowo kilkanaście monodramów. 

W 2008 roku artysta zainicjował i prowadził w oliwskim Domu Zarazy (Stary Rynek Oliwski), cieszące się ogromnym zainteresowaniem warsztaty poetyckie „Jaśniewicz recytuje, spróbuj i Ty!”. Cykl adresowany pierwotnie do wszystkich lubiących recytację - deklamowano Gałczyńskiego, Mickiewicza, Szymborską, Tuwima, Różewicza i innych wielkich poetów - po jakimś czasie zmienił się w warsztaty również dla osób piszących wiersze. Najlepsi recytatorzy co roku otrzymywali statuetkę Recytatora Roku.

Ryszard Jaśniewicz był laureatem wielu nagród: otrzymał Nagrodę Wojewody Gdańskiego za rok 1982, nagrodę słupskiego Wydziału Kultury i Sztuki w 1988 roku i Nagrodę Prezydenta Gdyni w 1994 roku. W 2020 roku został wyróżniony nagrodą specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego “za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego”. W uzasadnieniu podkreślano wieloletnią, niestrudzoną twórczą aktywność artysty na scenach teatralnych Pomorza.

starszy mężczyzna w surducie i cylindrze
Ostatni raz wzruszał widzów grając w monodramie Gabrieli Pewińskiej napisanym specjalnie dla niego podczas premiery sztuki 26 września 2021 roku w oliwskim Domu Zarazy
fot. Grzegorz Mehring/archiwum autora

 

Jego ostatnią rolą okazała się postać w monodramie „Budowniczy” napisanym przez Gabrielę Pewińską. Po premierze sztuki w 28 września 2021 roku na scenie w Domu Zarazy w Oliwie, Grażyna Antoniewicz w recenzji przyznała: "Gra Ryszarda Jaśniewicza w monodramie „Budowniczy” to sztuka na granicy czarodziejstwa, pełna wirtuozerii."

We wcześniejszym dramacie Gabrieli Pewińskiej, pt. „Pajace”, aktor mówił ze sceny: "Ja jestem wrogiem umierania. Scena to życie. Żyję, bo gram. Nigdy nie umrę. Śmierć w wiersz się nie wciśnie. Szekspirem ją załatwię! A może i Słowackim, kto wie? Może i Słowackim…"

Artysta zmarł 4 listopada 2021 roku w Gdańsku.

Msza świeta pogrzebowa odbędzie się w piątek, 12 listopada, o godz. 10.30 w kościele św. Jakuba w Oliwie. Uroczystość pożegnania o godz. 11.30 - w kaplicy na cmentarzu w Oliwie.

Ryszard Jaśniewicz był mężem Gabrieli Pewińskiej, dziennikarki Dziennika Bałtyckiego i autorki sztuk teatralnych, której redakcja portalu gdansk.pl składa na najszczersze wyrazy współczucia.