• Start
  • Wiadomości
  • Chcesz działać na rzecz mieszkańców jako radny dzielnicy Stogi? Zgłoś swoją kandydaturę

Stogi. Chcesz działać jako radny dzielnicy na rzecz mieszkańców? Zgłoś swoją kandydaturę

Prezydent Gdańska wyznaczyła termin wyborów do Rady Dzielnicy Stogi. Odbędą się 22 maja. Poprzednią Radę Dzielnicy w styczniu tego roku rozwiązała Rada Miasta Gdańska, ponieważ jej członkowie nie potrafili dojść do porozumienia: w efekcie nie zwoływano sesji, a tym samym nie podejmowano i nie realizowano żadnych inicjatyw na rzecz dzielnicy i jej mieszkańców. Do wyborów zgłosić musi się minimum 16 kandydatów.
07.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Stogi są obecnie jedyną dzielnicą w Gdańsku, która nie posiada swoich dzielnicowych radnych
Stogi są obecnie jedyną dzielnicą w Gdańsku, która nie posiada swoich dzielnicowych radnych
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


Konflikt pomiędzy radnymi z dzielnicy Stogi pojawił się już na początku kadencji, w 2019 r. Z każdym miesiącem przybierał na sile - do tego stopnia, że w ubiegłym roku radni nie zdecydowali nawet o tym, na co przeznaczyć środki z przysługującego im z budżetu Rady Dzielnicy.

O tym, czy rozwiązać Radę Dzielnicy na Stogach dyskutowano w Radzie Miasta od ponad roku. Radni nie chcieli jednak wprowadzać początkowo tak radykalnego rozwiązania. Próbowano szukać rozwiązań, które załagodzą konflikt pomiędzy społecznikami ze Stogów. Stało się inaczej - przez cały rok 2021 radni dzielnicowi zorganizowali zaledwie jedną sesję. Miało to miejsce w lutym. W związku z tą sytuacją Rada Miasta oparła się na przepisach zawartych w statutach Rad Dzielnic, które mówią, że jeśli sesje "nie odbędą się w okresie kolejnych trzech kwartałów z powodu ich nie zwołania lub braku quorum, Rada Dzielnicy ulega rozwiązaniu przez Radę Miasta Gdańska".

Rozwiązanie Rady Dzielnicy Stogi było drugim takim przypadkiem w naszym mieście. W 2005 roku rozwiązana została - również wówczas skłócona - Rada Dzielnicy Wzgórze Mickiewicza.


Zgodnie z danymi z 1 lutego br. liczba mieszkańców Stogów wynosi 9604, a liczba wyborców - 8197. W związku z tym Rada tej dzielnicy ma 15 mandatów radnych. By móc przeprowadzić wybory, liczba zgłoszonych i zarejestrowanych kandydatów musi być większa od ustalonej liczby mandatów dla dzielnicy, czyli musi być zgłoszonych co najmniej 16 kandydatów na radnych.

Kandydatury należy zgłaszać do 22 kwietnia do Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych w Gdańsku. Do tego dnia utworzone zostaną też obwody głosowania.

  • Do 27 kwietnia należy zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.
  • Do 2 maja powołane zostaną obwodowe komisje ds. wyborów do Rady Dzielnicy w Gdańsku.
  • Do 17 maja należy zgłaszać kandydatów na mężów zaufania.
  • 20 maja, o godz. 24.00, nastąpi zakończenie kampanii wyborczej. Obowiązywać będzie cisza wyborcza.
  • 22 maja odbędzie się głosowanie w godz. 7.00 - 21.00.

 

Zgodnie z obowiązującym prawem, Prezydent Miasta Gdańska zarządza wybory przedterminowe w terminie 90 dni od dnia podjęcia przez Radę Miasta Gdańska uchwały o rozwiązaniu Rady Dzielnicy. Datę wyborów wyznacza się w dniu wolnym od pracy, przypadającym na co najmniej 60 dzień po dniu zarządzenia wyborów.

Kandydatów na radnych dzielnicy zgłasza się Miejskiej Komisji najpóźniej w 30 dniu przed dniem wyborów, a więc, w tym przypadku, do 22 kwietnia 2022 r.

Kandydatem na radnego może być tylko osoba stale zamieszkująca i ujęta w rejestrze wyborców na terenie Stogów.

Zgłoszenie kandydata na radnego musi zawierać:

- nazwę Rady do której się kandyduje,

- dane kandydata (imię/imiona, nazwisko, wiek, nr PESEL, adres zamieszkania),

- oświadczenie o wyrażeniu zgody na kandydowanie.

Zgłoszenie kandydata na radnego może zawierać nazwę jednej organizacji społecznej lub partii politycznej popierającej kandydata, jeżeli taka jest. Poza tym takie zgłoszenie powinno być podpisane przez co najmniej 30 wyborców ujętych w rejestrze wyborców Dzielnicy Stogi.

Wybory nie zostaną przeprowadzone, jeżeli liczba zarejestrowanych kandydatów będzie mniejsza lub równa ustalonej liczbie mandatów w dzielnicy. A więc musi to być minimum 16 kandydatów. Wybory do rady dzielnicy będą ważne, jeśli weźmie w nich udział co najmniej 5 proc. osób uprawnionych do głosowania. W przypadku gdy w głosowaniu weźmie udział poniżej 5 proc. osób uprawnionych, kolejne wybory zostaną przeprowadzone już po upływie kadencji rad dzielnic w Gdańsku, a więc w 2024 r.

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna