Stogi. Chcesz działać jako radny dzielnicy? Zgłoś swoją kandydaturę do 22 kwietnia

Gdańskie rady dzielnic są łącznikiem pomiędzy mieszkańcami a Prezydentem Gdańska, urzędnikami, a nawet radnymi miasta. Radni mają też największą wiedzę o tym, co się dzieje w dzielnicy, m.in. o wszelkich inwestycjach bądź tzw. zadaniach miękkich realizowanych przez Urząd Miejski.
11.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zostały już tylko dwa tygodnie na zgłoszenie swojej kandydatury do Rady Dzielnicy Stogi
Zostały już tylko dwa tygodnie na zgłoszenie swojej kandydatury do Rady Dzielnicy Stogi
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Praca w radzie dzielnicy może być świetną lekcją samorządności, szczególnie dla młodych osób, które mogą przekonać się, jak właściwie funkcjonuje miasto na tym najniższym szczeblu, ale właśnie tym szczeblu najbliżej mieszkańców. Działając w niej można nauczyć się, jak rozwiązywać wszelakie problemy, zaczynając od spraw bezpieczeństwa po pomoc społeczną. To okazja do poznania fantastycznych ludzi, często aktywnych społeczników, działających w różnych stowarzyszeniach, fundacjach czy grupach nieformalnych. To też okazja do zrobienia czegoś dobrego dla mieszkańców i najbliższej okolicy.

Dotychczasową Radę Dzielnicy Stogi, w tej kadencji, trzeba było rozwiązać - jej członkowie nie byli w stanie porozumieć się między sobą i wspólnie działać na rzecz dzielnicy. Mieszkańcy Stogów tracą obecnie na tej sytuacji - nie można bowiem, z dzielnicowych środków, zorganizować np. imprezy integracyjnej, w tym sportowej czy kulturalnej, zamontować nowych ławek czy zgłosić potrzebę remontu, modernizacji danego miejsca w przestrzeni publicznej. 

Dlatego w maju br. odbędą się wybory nowego składu tej Rady Dzielnicy. Wcześniej jednak zarejestrować muszą się kandydaci na radnych.

Co bardzo istotne, kandydatem na radnego może być tylko osoba stale zamieszkująca i ujęta w rejestrze wyborców na terenie Stogów.

Zgłoszenie kandydata na radnego musi zawierać:

- nazwę Rady do której się kandyduje,

- dane kandydata (imię/imiona, nazwisko, wiek, nr PESEL, adres zamieszkania),

- oświadczenie o wyrażeniu zgody na kandydowanie.

Zgłoszenie kandydata na radnego może zawierać nazwę jednej organizacji społecznej lub partii politycznej popierającej kandydata, jeżeli taka jest. Poza tym takie zgłoszenie powinno być podpisane przez co najmniej 30 wyborców ujętych w rejestrze wyborców Dzielnicy Stogi.

Wybory nie zostaną przeprowadzone, jeżeli liczba zarejestrowanych kandydatów będzie mniejsza lub równa ustalonej liczbie mandatów w dzielnicy. A więc musi to być minimum 16 kandydatów. Wybory do rady dzielnicy będą ważne, jeśli weźmie w nich udział co najmniej 5 proc. osób uprawnionych do głosowania. W przypadku gdy w głosowaniu weźmie udział poniżej 5 proc. osób uprawnionych, kolejne wybory zostaną przeprowadzone już po upływie kadencji rad dzielnic w Gdańsku, a więc w 2024 r.

Harmonogram wyborczy

Kandydatury należy zgłaszać do 22 kwietnia do Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych w Gdańsku. Do tego dnia utworzone zostaną też obwody głosowania.

  • Do 27 kwietnia należy zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.

  • Do 2 maja powołane zostaną obwodowe komisje ds. wyborów do Rady Dzielnicy w Gdańsku.

  • Do 17 maja należy zgłaszać kandydatów na mężów zaufania.

  • 20 maja, o godz. 24.00, nastąpi zakończenie kampanii wyborczej. Obowiązywać będzie cisza wyborcza.

  • 22 maja odbędzie się głosowanie w godz. 7.00 - 21.00.

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu