Druga odsłona sprzątania świata w siedmiu dzielnicach

W niedzielę, 22 maja, odbędzie się druga z cyklu akcji Sprzątanie Świata 2.0. Mieszkańcy będą mogli zaopatrzyć się w worki oraz rękawice, aby uczynić czystszymi i piękniejszymi siedem dzielnic miasta.
21.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
sprzatanie swiata

Problem zaśmiecania terenów publicznych

W niedzielę, 22 maja, specjalne punkty zbiórki będą czekały na uczestników w siedmiu dzielnicach: Matarnia, Wzgórze Mickiewicza, a także priorytetowy w tej odsłonie akcji pas nadmorski: Nowy Port, Brzeźno, Żabianka (Jelitkowo), Przymorze Wielkie, Stogi.

Jak zapowiadają organizatorzy z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego, nie zapominają też o nadbałtyckiej Wyspie Sobieszewskiej, której poświęci dużo uwagi w odsłonie „szkolnej”. Z założenia inicjatywa jest otwarta na wkomponowywanie jak największej liczby lokalizacji na terenie całego Gdańska. Tym bardziej, że potrzeby działania są duże.

– Problem zaśmiecania terenów publicznych i dzikich wysypisk to jedno z największych wyzwań ekologicznych współczesnego świata. Oczywiście, podejmujemy znacznie szersze i bardziej systemowe działania niż tylko „Sprzątanie”. Niemniej, ma ono ogromny walor edukacyjny oraz integracyjny dla naszej społeczności. Wspólnie bierzemy odpowiedzialność za losy naszego miasta, w tym stan środowiska oraz jakość życia mieszkańców – mówi Olga Goitowska, Zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim.  

Sprzątanie Świata 2.0 w Gdańsku. Cztery odsłony akcji w tym roku

Dobro środowiska i miasta

Sprzątanie Świata od tego roku przyjęło mocno rozwiniętą formułę, ponieważ odbywa się kilkukrotnie i w zamierzeniu integruje oraz wspiera jak najwięcej oddolnych inicjatyw.

– Budujemy zieloną społeczność oraz efekt skali. Chcemy łączyć siły wszystkich ludzi, którym na sercu leży dobro środowiska i naszego miasta. Stąd szereg inicjatyw dedykowanych przeróżnym grupom i lokalizacjom. Od kajakarzy, nurków, poprzez rodziny, szkoły, aż po firmy i organizacje chcące działać w ramach wolontariatu pracowniczego. W tej odsłonie mocno zaangażowały się Rady Dzielnic. Wszystkim pięknie dziękujemy – wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju.

Plan akcji i miejsce zbiórek

  • Stogi – godz. 10-14, wejście na plażę nr 26
  • Przymorze - godz. 10-14, wejście na plażę nr 60
  • Jelitkowo - godz. 10-14, wejście na plażę nr 74
  • Brzeźno - godz. 10-14,wejście na plażę nr 41
  • Nowy Port - godz. 10:30-14:00, ul. Blizowa
  • Wzgórze Mickiewicza - godz. 12-14, róg ulic Telimeny i Filaretów
  • Matarnia - godz. 10:30-15:00, ul. Elewów

Więcej informacji na temat Sprzątanie Świata 2.0 w Gdańsku