• Start
  • Wiadomości
  • Sound of Silence. Amerykański zespół rockowy oddaje hołd Pawłowi Adamowiczowi

Sound of Silence. Amerykański zespół rockowy oddaje hołd Pawłowi Adamowiczowi

Amerykański zespół Disturbed podczas koncertu 20 czerwca w Warszawie oddał hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Ich wykonanie utworu „Sound of Silence” stało się hymnem dni żałoby po śmierci Adamowicza w styczniu 2019 r.
21.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Twarz Pawła Adamowicza podczas wykonania Sound of Silence na koncercie Disturbed w Torwarze
Twarz Pawła Adamowicza podczas wykonania Sound of Silence na koncercie Disturbed w Torwarze
zdj. Facebook/Lech Parell


Utwór „Sound of Silence” napisany został przez słynny duet Paul Simon i Art Garfunkel jeszcze w latach 60-tych ubiegłego stulecia. To też tytuł ich albumu. Kompozycja ta wraz z dwoma innymi utworami duetu znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu "Absolwent" Mike’a Nicholsa (Oskar za reżyserię). Wielu wykonawców na przestrzeni lat dołączało "Sound of Silence" do swojego repertuaru, proponując własne aranżacje. Wśród nich amerykański zespół Disturbed. Dave Draiman - wokalista metalowego zespołu Disturbed - zaśpiewał go m.in. w niezwykle przejmyjący sposób, jedna z jego interpretacji wykonana jest bez towarzyszenia instrumentów. I to ta interpretacja jest obecnie najbardziej znana w Polsce.

14 stycznia 2019 r. wieczorem, w dniu śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamoiwcza na Długim Targu tysiące pogrążonych w żałobie gdańszczan właśnie to wykonanie usłyszało na zakończenie wiecu. W ten chłodny, zimowy wieczór zabrzmiało w bardzo przejmujący sposób od razu stając się hymnem żałobnych uroczystości poświęconych zamordowanemu prezydentowi. W ten sposób klasyczna już kompozycja dostała nowych, konkretnych historycznie znaczeń. Muzycy zza oceanu wiedzieli o tym, stąd ich gest podczas aktualnej trasy koncertowej.


Zobacz Sound of Silence w wykonaniu Disturbed w Torwarze:


Utwór „Sound of Silence” zespół Disturbed wykonał także podczas swojego koncertu w Polsce, który odbył się w warszawskiej hali Torwar 20 czerwca. W finale, kulminacyjnym momencie na telebimie pojawiła się twarz Pawła Adamowicza. Publiczność ten gest muzyków nagrodziła gromkimi brawami.

Zobacz wykonanie Sound of Silence na Długim Targu:

TV

To przedszkole jest wzorem