25. Festiwal Jazz Jantar w Klubie Żak: intrygujące nowości i szlachetne powroty. Od 14 lipca
- Stojąc między kwiatami, malowałam liście na pokrytym białą farbą własnym ciele. Zlewałam się z tłem. Znikałam - mówi Grażyna Rigall, malarka i ilustratorka, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. - Wydawało mi się to bardzo naturalne i oczywiste. Wręcz beztroskie w swej prostocie i nieuchronności. Wtedy nie wiedziałam, że w ciągu zaledwie kilku lat znikną moi bliscy. To przeżycie siłą rzeczy spowodowało rewizję wcześniejszych przemyśleń i koncepcji.
Kim jest Grażyna Rigall?
Grażyna Rigall ukończyła wydział malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, jest malarką i ilustratorką, m.in. kilkunastu książek dla dzieci. Ilustrowane przez Rigall „Łopianowe pole” Katarzyny Ryrych otrzymało nagrodę Książka Roku IBBY 2017 i nagrodę Jury portalu granice.pl dla najlepszej książki na jesień 2017, a książka Marzeny Matuszak „Człowiek jaki jest, każdy widzi” doczekała się wyróżnienia na międzynarodowym konkursie Jasnowidze 2014.
Rigall jest autorką książki kulinarnej (wraz z Alojzym Rigallem) „Baba Ali – bryły w przestrzeni, warzywa w kosmosie”.
Interesują ją również inne dziedziny sztuki, np. teatr czy film. Artystka współtworzyła scenografię do Przenośnego Muzeum Rysunku Dziecięcego oraz do spektaklu „Alicja w krainie liter” autorstwa Elżbiety Jeznach w Paryżu. Zaprojektowała też lalki do spektaklu „Śpiąca królewna” i „Abecadło z pieca nie spadło” w reżyserii Luby Zarębińskiej.
Zaś teledysk, który współautorzyła wraz z Konradem Kulczyńskim, do utworu Grzegorza Nawrockiego „Fałszywe wschody słońca”, otrzymał nominację do nagrody DOKI w 2017 roku. Zrealizowała, w technice animacji poklatkowej, krótkometrażowy film „Fantastyczne zniknięcie” (ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci).
- Jeśli nie robię ilustracji do książek, to najczęściej zajmuję się malowaniem lub tworzeniem mikro obiektów z części roślin lub różnych znalezionych przedmiotów - tłumaczy Rigall. - W pochodzących ze świata flory fragmentach – korzeniach, nasionach, kłączach – widzę ludzkie kształty. To nic dziwnego, bo wszystko jest ze sobą połączone.
Co o pracach artystki Grażyny Rigall mówi kuratorka wystawy?
- Sztuka Grażyny Rigall utrwala wizerunki zwierząt i roślin, które mutują w kształty kwiatoludzi - komentuje Agata Nowosielska, kuratorka wystawy w galerii Żak. - Wielogatunkowe istoty nieustannie przemieniają się i przenikają będąc odzwierciedleniem wyobraźni artystki. Dziwne korzenie zamiast rąk, kłącza zamiast nóg, hybrydy kwiatostanów, niepokojące odnogi, gałęzio-tułowia. Świat sztuki Grażyny Rigall oscyluje wokół form odludzkich, odzwierzęcych, odroślinnych. Artystkę interesuje fuzja świata fauny i flory ze światem człowieka, ukazana w formie rysunków czy mikroobiektów – w ten sposób oswaja ona trudne doświadczenia.
Kiedy odbędzie się wernisaż?
Wernisaż wystawy Grażyny Rigall pt. “Śmierć nie jest przeszkodą” odbędzie się w galerii Żak (I piętro Klubu Żak, ul. Grunwaldzka 195/197) w czwartek, 7 lipca 2022 r., w godz.19-21.
Wystawę będzie można oglądać przez najbliższy miesiąc - do 7 sierpnia, w godz. 10-19. Wstęp jest wolny.