Ochrona przeciwpowodziowa. Wspólne ćwiczenia kilku gmin w Gdańsku

Od pięciu lat prowadzone są w Gdańsku ćwiczenia związane z ochroną przeciwpowodziową w mieście. Na czwartek 21 kwietnia, w kolejnej edycji tego wydarzenia, organizowanego przez Gdańskie Wody, po raz pierwszy zaproszono przedstawicieli sąsiednich gmin: Cedrów Wielkich, Kolbud, Pruszcza Gdańskiego i Żukowa.
21.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Strażacy wraz przedstawicielami innych służb będą szkolić się m.in., jak układać zapory i worki z piaskiem
Strażacy wraz przedstawicielami innych służb będą szkolić się m.in., jak układać zapory i worki z piaskiem
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Tegoroczne ćwiczenia odbędą się przy Miejskim Magazynie Przeciwpowodziowym (ul. Kaczeńce 31) zlokalizowanym na Stogach między ogródkami działkowymi.

- Rokrocznie od 2017 r. organizujemy ćwiczenia przeciwpowodziowe. Mają one różny przebieg. Ćwiczymy schematy najczęstszych zdarzeń, które mogą mieć miejsce w czasie powodzi np. układanie zapór, worków z piaskiem, awaryjne podłączenia agregatów prądotwórczych lub przenośnych pomp. Te scenariusze będziemy w tym roku ćwiczyć - powiedział prezes Gdańskich Wód Ryszard Gajewski.

Szkolenie przeprowadzi kilkudziesięciu pracowników spółki.

Prezes Gdańskich Wód poinformował, że nowością tegorocznych ćwiczeń będzie udział służb kryzysowych i strażaków z sąsiednich gmin: Cedrów Wielkich, Kolbud, Pruszcza Gdańskiego i Żukowa.

- Woda przecież nie zna granic i czasami niebezpieczne zjawiska mogą zdarzyć się na styku gmin. Z Pruszczem Gdańskim mamy na przykład wspólny Kanał Raduni. W tej sytuacji potrzebna jest współpraca i koordynacja działań. Warto mieć przetrenowane wspólne schematy zachowań - wyjaśnił.

Szef gdańskiej spółki podkreślił, że ćwiczenia obejmą, wydawałoby się tak oczywiste działanie, jak układanie worków z piaskiem.

- Wszystkim wydaje się, że jest to łatwe, bo cóż bardziej prostego niż nasypać piasek do worka. W warunkach przeciwpowodziowych, kiedy mamy napływ wody, wymaga to jednak pewnych umiejętności. Worków z piaskiem nie wypełnia się np. w całości. Wypełnia się je mniej więcej do połowy, bo worka pełnego piasku nie da się szczelnie ułożyć na zaporze, aby nie dopuścić do przelania wody - stwierdził.

 

Jedną z najprostszych metod przeciwdziałania powodzi jest układanie worków z piaskiem
Jedną z najprostszych metod przeciwdziałania powodzi jest układanie worków z piaskiem
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Ryszard Gajewski dodał, że w wyniku zmian klimatycznych sezon opadów deszczu trwa od maja do końca października.

- Kiedyś to się mówiło, że to był lipiec i sierpień. Teraz czas podwyższonego ryzyka ponadnormatywnych opadów deszczu znacznie się wydłużył - zaznaczył. - Nie ma miasta na świecie, które byłoby w 100 procentach odporne na intensywne opady deszczu. Obserwuję sytuację na świecie i widzę, że prawie codziennie dochodzi gdzieś do powodzi. Każde miasto musi się przed tym zabezpieczać. Gdańsk z uwagi na specyficzne położenie jest najbardziej narażony na powódź niż inne miasta w Polsce. Statystycznie największe opady w kraju mają miejsce w górach, a następnie na Wybrzeżu i w Gdańsku ze względu na wzgórza morenowe i położenie nad morzem

Przypomniał, że średni roczny opad na terenie Gdańska wynosi ok. 700 mm.

- W zeszłym roku w Niemczech w ciągu jednej doby spadło 900 mm deszczu. Mamy do czynienia z żywiołem, który trudno przewidzieć. Prognozy pogody bardziej dokładne są publikowane z 2-3 dniowym wyprzedzeniem. Jeżeli tego typu wielkie opady wystąpiły u naszego zachodniego sąsiada, to można zakładać, że dojdzie do nich i w Polsce. A taką wysokość opadów nie są w stanie zatrzymać żadne zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Dlatego też niezbędne są takie ćwiczenia, jakie będziemy mieć w przyszły czwartek, aby doskonalić nasze zarządzanie kryzysowe - podkreślił Ryszard Gajewski.

Uczestnikami kilkugodzinnych ćwiczeń będą m.in. przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Kancelarii Prezydenta, Wydziałów Gospodarki Komunalnej, Środowiska, Rozwoju Społecznego magistratu.

W wydarzeniu weźmie też udział Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Straż Miejska, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, Ochotnicze Straże Pożarne miasta Gdańska, Komenda Miejska Policji oraz Gdańskie Nieruchomości.

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna