Piecki - Migowo. Atrakcyjny skwer sąsiedzki oficjalnie otwarty. Warto zajrzeć na Piecewską

Od strony stacji paliw można poleżeć na wielkim, wygodnym hamaku lub poskakać na sporej trampolinie. Obok nich znajdują się urządzenia siłowni plenerowej. Od strony ul. Piecewskiej - atrakcja dla najmłodszych: drewniany zamek z przejściem i zjeżdżalnią. W sobotę, 4 listopada, prezydent Aleksandra Dulkiewicz wraz z radnymi dzielnicy Piecki-Migowo, uroczyście otworzyła zagospodarowany skwer, który znajduje się tuż za największą przychodnią w dzielnicy.
04.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu troje dzieci w jesiennych ubraniach, skaczą na dużej trampolinie umocowanej w gruncie
Duża trampolina, więc i dużo chętnych do jej przetestowania - zachęcamy wszystkich mieszkańców. Zajrzyjcie na ul. Piecewską 19
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Tablica z historią Piecek

W sobotę, kilka minut po godz. 11, oficjalnie odsłonięto tablicę informacyjną poświęconą historii Piecek. W ten symboliczny sposób otwarto przyjemną, zagospodarowaną przestrzeń, która powstała przy ul. Piecewskiej 19. W wydarzeniu wzięła udział prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

- Przestrzeń, w której się znajdujemy, zwyczajowo nazywana Parkiem Uphagenów to miejsce, które znają wszyscy mieszkańcy tzw. Moreny. Dziś duża radość, bo ten skwer pokazuje, że współpraca działa - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dotychczas była to przestrzeń dosyć zaniedbana i nie zawsze bezpieczna. Dzisiaj, dzięki Gdańskim Przestrzeniom Lokalnym, czyli projektowi, gdzie wspólnie z mieszkańcami i przedstawicielami Rady Dzielnicy wypracowujemy plan zagospodarowania nie za dużych, ale centralnych miejsc lokalnych wspólnot. Pamiętajmy, że kiedy zmieniamy naszą okolicę, to musimy też o nią wszyscy zadbać. Jesteśmy coraz bardziej zaangażowanymi obywatelami i myślę, że także takie przestrzenie mogą być naszą dumą. Korzystajcie, bawcie się i spędzajcie razem czas.

Na zdjęciu zarząd dzielnicy: Grzegorz Giżewski (drugi od lewej) i Łukasz Świacki (stojący za prezydent Gdańska), prezydent Aleksandra Dulkiewicz oraz miejscy radni: Anna Golędzinowska i Przemysław Malak. Wszyscy pozują do zdjęcia, prezydent unosi do góry czerwoną wstążkę
Sąsiedzki skwer oficjalnie otwarty! Na zdjęciu zarząd dzielnicy: Grzegorz Giżewski (drugi od lewej) i Łukasz Świacki (stojący za prezydent Gdańska), prezydent Aleksandra Dulkiewicz oraz miejscy radni: Anna Golędzinowska i Przemysław Malak
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Jakie prace wykonano na skwerze przy ul. Piecewskiej?

Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Piecki - Migowo, Łukasz Świacki, zwracał uwagę, iż w ramach zagospodarowania tego terenu uporządkowano zieleń, infrastrukturę kanalizacyjną i elektryczną. Zamontowano tu 18 nowych latarni, a także ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Wytyczono ścieżki spacerowe, zamontowano urządzenia siłowni plenerowej, a także trampolinę, z której mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli - ta została solidnie przetestowana w sobotę m.in. przez kilku radnych dzielnicy - panów słusznej postury - a także przez najmłodszych. Jest też miejski hamak, dwa ogrody deszczowe, a nawet stoliki do gry w szachy i warcaby. Jest też linarium i urządzenia sensoryczne. Od strony budynku przychodni zabezpieczono z kolei miejsce pod budowę, w kolejnych latach, fontanny.

- Park Uphagenów to robocza, nieoficjalna nazwa tego miejsca. Będziemy rozmawiać i zastanawiać się nad oficjalną nazwą dla tej przestrzeni. Na pewno nie będzie w nazwie "parku", ponieważ jest to za mała przestrzeń. Będzie to raczej skwer. Imię Uphagena nosi też już pewna przestrzeń, więc oficjalnie też nie można jej ponownie użyć na terenie Gdańska. Są wstępne pomysły, ale potrzebna jest jeszcze dyskusja - przyznał przewodniczący Świacki. 

W sobotniej uroczystości uczestniczył też zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski, miejscy radni: Anna Golędzinowska i Przemysław Malak, a także dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska (która nadzorowała realizację tej inwestycji) Krzysztof Małkowski oraz Sylwia Betlej, dyrektor Biura Ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami. Radę dzielnicy reprezentowali także: Grzegorz Giżewski i Mateusz Zakrzewski.

Pomysły na przestrzenie w 35 dzielnicach Gdańska

na zdjęciu grupa kilkudziesięciu osób, stoi skupiona wokół siebie, wokół fragment parku, widać drzewa, ścieżki spacerowe
W uroczystym otwarciu skweru wzięło udział także kilkudziesięciu mieszkańców
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Inwestycja dzięki Budżetowi Obywatelskiemu i Radzie Dzielnicy

Tzw. Park Uphagenów znajduje się w sercu dzielnicy Piecki - Migowo, tuż za przychodnią lekarską znajdującą się przy ul. Jaśkowa Dolina. Jego obszar zajmuje powierzchnię 3627 mkw. Teren ten sąsiaduje z budynkami wielorodzinnymi, parkingiem, dyskontem spożywczym oraz ze stacją paliw oddzieloną murem oporowym.

Mieszkańcy dzielnicy zaczęli przed kilku laty zgłaszać pierwsze projekty do Budżetu Obywatelskiego związane z zagospodarowaniem tego miejsca. Projekty zwyciężały pod wspólnym hasłem: "Park Uphagenów - zielone centrum dzielnicy - miejsce wypoczynku i aktywizacji seniorów w rejonie ul. Piecewskiej przy stacji paliwowej i przychodni". Były one zgłaszane w trzech kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego: 2021, 2022, 2023.

Ich realizacja pochłonęła dokładnie 676 839 złotych. Pieniądze na zagospodarowanie tego terenu przeznaczyła też Rada Dzielnicy Piecki - Migowo, dokładnie 552 925,50 zł. 

Prace w tym miejscu rozpoczęły się w maju br., a zakończyły w październiku.

Koncepcja zagospodarowania zielonego terenu przy ul. Piecewskiej została opracowana we współpracy Rady Dzielnicy Piecki - Migowo z Biurem Rozwoju Gdańska w ramach projektu Gdańskie Przestrzenie Lokalne.


ZOBACZCIE WIĘCEJ ZDJĘĆ Z OTWARCIA

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim