• Start
  • Wiadomości
  • Seniorze - kultura w symbolicznej cenie i bezpłatne warsztaty dla Ciebie w ten weekend

Seniorze - kultura w symbolicznej cenie i bezpłatne warsztaty dla Ciebie w ten weekend

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych obchodzony jest 1 października, ale już tydzień wcześniej w całej Polsce - w tym również w Gdańsku, rozpocznie się świętowanie. Senioriada 2016, czyli bezpłatne warsztaty artystyczne otwarte dla seniorów, odbędzie się w weekend 24-25 września 2016 r. w klubie „Winda” - Gdański Archipelag Kultury. Ponadto seniorzy mogą tego dnia bezpłatnie zwiedzać gdańskie muzea.
22.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Senioriada 2015 w Windzie - Gdańskim Archipelagu Kultury to okazja, żeby rozwijać swoje artystyczne zainteresowania i zdobyć nowe znajomości.

Weekend dla seniora z kulturą to pomysł Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach akcji, w ostatni weekend września wszyscy, którzy ukończyli 60 rok życia mogą liczyć na bezpłatny wstęp (lub za symboliczną opłatą) do instytucji kultury w całej Polsce. Z myślą o seniorach przygotowano także spotkania, wykłady, warsztaty i wycieczki z przewodnikami. Wszystkie wydarzenia odbywają się w sobotę i niedzielę 24-25 września, a udział w większości z nich nie wymaga wcześniejszych zapisów.

W Gdańsku do akcji włączył się m.in. jeden z oddziałów Gdańskiego Archipelagu Kultury - wrzeszczańska „Winda” (ul. Racławicka 17), która już drugi raz zaangażowała się w projekt. - W zeszłym roku ministerstwo rozesłało do instytucji kultury apel o zorganizowanie wydarzenia w ramach akcji „60+Kultura”, ale nie każdy go podjął. Pomyślałam wtedy, że mamy instruktorów i pracownie, a do tego współpracuje z nami koło rękodzielnicze, więc włączymy się w to i zorganizujemy darmowe warsztaty oraz koncert. Wybraliśmy takie zajęcia, które mogą zainteresować osoby starsze - tłumaczy kierująca „Windą” Katarzyna Burakowska, która poprowadzi warsztaty wokalne dla seniorów.

Jak mówi, w zeszłym roku szczególnym powodzeniem cieszyły się warsztaty plastyczne, dlatego i w tym roku ich nie zabraknie. - Podczas ubiegłorocznej Senioriady odniosły sukces. Została nam "po nich" grupa seniorów, która przez cały rok rysowała i malowała pod kierunkiem Magdy Zięby - cieszy się Katarzyna Burakowska. Oprócz tego seniorzy mogą liczyć na zajęcia z ceramiki, tańca i śpiewu. - Mamy świetnego instruktora tańca towarzyskiego, Roberta Melona. Warsztaty wokalne w ubiegłym roku również cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i utworzyła się po nich ośmioosobowa grupa, którą prowadzę do dziś. Przygotowaliśmy program piosenek międzywojennych i występowaliśmy w zaprzyjaźnionych placówkach - dodaje.

W tym roku dla uczestników Katarzyna Burakowska zapowiada "coś specjalnego": - Przygotowałam trzy piosenki: jedną z lat 50., jedną z Kabaretu Starszych Panów i jedną z okresu międzywojnia. Chciałam, żeby to były ambitniejsze rzeczy. To grupa wybierze piosenkę, nad którą będzie miała ochotę pracować. Poprzednio bardzo się spodobała piosenka Andrzeja Waligórskiego i Olka Grotowskiego o Gdańsku i o kapitanie Białej Floty. Być może w tym roku też ją zrealizujemy, jest bardzo ładna i nie taka trudna, jak mogłoby się wydawać - mówi Burakowska.

Wszystkie warsztaty i koncert są bezpłatne dla seniorów, a wcześniejsze zapisy nie obowiązują.

Program Senioriady w "Windzie":
Sobota, 24 września
- godz. 10-12 - Warsztaty tańca towarzyskiego - prowadzenie Robert Melon, instruktor tańca;
- godz. 12-14 - Warsztaty plastyczne (rysunek, malarstwo) - prowadzenie Magda Zięba, artysta plastyk;
- godz. 14-16 - Warsztaty ceramiki - prowadzenie Jan Majewski, artysta ceramik;
- godz. 18 - Koncert Waldemara Chylińskiego.


Niedziela, 25 września
- godz. 10-12 - Warsztaty rękodzieła artystycznego - prowadzenie „rękodzielniczki” z Winda GAK;
- godz. 12-14 - Warsztaty wokalne - prowadzenie Katarzyna Burakowska, kierownik Winda GAK.

To nie koniec atrakcji organizowanych w ten weekend z myślą o grupie wiekowej 60+. Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Wita Stwosza 59) zaprasza do zwiedzania wydziałowej wystawy, której największą chyba atrakcją jest olbrzymi szkielet finwala. W gmachu wydziałowym zobaczyć można jeszcze m.in. wielkie akwarium z rybami Malwi i ekspozycję "Zabójcy bez winy". UG zaprasza w dniach 24 i 25 września w godz. 9-18. Wstęp wolny.


Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Wstęp za symboliczną złotówkę.

Gdańska Galeria Miejska w swojej Pracowni Artystycznej mieszczącej się w budynku Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (ul. Grobla I 1/2) proponuje specjalne warsztaty z Grażyną Tomaszewską dla osób powyżej 60 roku życia. 24 września o godz. 12 nauczyć się będzie można sztuki linorytu - warsztatowicze za pomocą dłutek wykonają matryce na linoleum, a następnie odbiją je na prasie graficznej. 25 września, również o godz. 12, królować będzie ceramika - do dyspozycji uczestników będzie piec ceramiczny, w którym zostaną wypalone naczynia. Oba warsztaty trwają po dwie godziny i będą połączone z oprowadzaniem po wystawie „Nie miejsca”, odbywającą się w tym czasie w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa. Są bezpłatne, ale obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe: gtomaszewska@ggm.gda.pl lub telefoniczne: 665 770 551.

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (ul. Ołowianka 1) zaprasza 25 września o godz. 18 do Sali Koncertowej na koncert kameralny, zatytułowany „Wariacje, improwizacje, symfonie”. Wystąpi niemiecki organista Christian Schmitt i francuski wirtuoz puzonu, Fabrice Millischer. W programie m.in. utwory Händla i Mendelssohna. Bilety dla osób powyżej 60 roku życia: 5 zł. Po koncercie odbędzie się zwiedzanie Filharmonii.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku na sobotę 24 września o godz. 12 zaplanowało autorskie oprowadzanie (wraz z prezentacją multimedialną) po wystawie czasowej „ Każdy krok zostawia ślad. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku” trwającej w Domu Przyrodników (ul. Mariacka 25/26). Na seniorów czeka także bezpłatne zwiedzanie Piwnicy Romańskiej - oddziału Muzeum Archeologicznego, mieszczącego się na Placu Dominikańskim.

Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1) w dniach 24-25 września organizuje pokaz opery „Otello” w wykonaniu hiszpańskiego Teatro Real - transmitowany na żywo ze Spanish Royal Opera House. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20. Wstęp: bezpłatne wejściówki, do odebrania w kasie GTS.

Oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury - „Gama” (ul. Starowiejska 15/16) zaprasza w swoje progi wszystkich seniorów zainteresowanych tańcem. W sobotę 24 września odbędzie się tam wydarzenie „Tanecznym krokiem do tradycji”, poświęcone tańcom ludowym. Podczas spotkania będzie można się dowiedzieć jak bawiono się przed wojną i co tańczono na weselach. W taneczną podróż zabiorą uczestników Justyna Mazurkiewicz - śpiewaczka, tancerka, bębnistka i Marek Przewłocki - skrzypek i cymbalista. Oboje od kilku lat zgłębiają tajniki polskiej muzyki tradycyjnej. Początek o godz. 16. Wstęp wolny.

W dniach 24-25 września 2016 wstęp za 1 zł dla wszystkich seniorów we wszystkich oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Ponadto instytucja przygotowała szereg bezpłatnych atrakcji. W sobotę odbędzie się oprowadzanie po Żurawiu, pod hasłem „Tu bije serce Gdańska”, prezentujące historię i znaczenie tego obiektu dla Gdańska i Polski, które rozpoczynać się będzie o każdej pełnej godzinie. Z uwagi na bezpieczeństwo zwiedzających, liczebność grup każdorazowo ograniczona jest do 20 osób. Wcześniejsze zapisy przyjmowane są pod adresem: edukacja@nmm.pl. Godziny oprowadzania: 11, 12, 13 oraz 14.

Dzień później NMM zaprasza na oprowadzanie po Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, które rozpocznie się o każdej pełnej godzinie. Tu również liczebność grup każdorazowo ograniczona została do 20 osób, a wcześniejsze zapisy przyjmowane są pod adresem: edukacja.ckws@nmm.pl. Godziny oprowadzania: 11, 12, 13 oraz 14.

TV

Bajpas kartuski działa