• Start
  • Wiadomości
  • Senat RP. Zobacz wideo z obchodów 30-lecia Ustawy o samorządzie terytorialnym

Senat RP. Zobacz wideo z obchodów 30-lecia Ustawy o samorządzie terytorialnym

- Dziś trudno sobie uświadomić, jak bardzo Polska zmieniła się na lepsze dzięki pracy samorządowców. Punktem wyjścia była szarość, pustka i smutek peerelu - mówi senator Zygmunt Frankiewicz, wieloletni prezydent Gliwic. We wtorek, 10 marca, Senat RP zorganizował jubileuszową konferencję na 30-lecie uchwalenia Ustawy o samorządzie terytorialnym. Gdańsk reprezentował zastępca prezydenta, Piotr Kowalczuk. Zobacz wideo z jubileuszu.
10.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Obchody 30-lecia uchwalenia Ustawy o samorządzie terytorialnym - konferencja w gmachu Senatu RP, przy mikrofonie Jerzy Stępień, jeden z 'ojców-załozycieli' odrodzonego polskiego samorządu po upadku PRL
Obchody 30-lecia uchwalenia Ustawy o samorządzie terytorialnym - konferencja w gmachu Senatu RP, przy mikrofonie Jerzy Stępień, jeden z 'ojców-załozycieli' odrodzonego polskiego samorządu po upadku PRL
Senat RP

 

Konferencja rozpoczęła się we wtorek, 10 marca, o godz. 11.00 w gmachu Senatu RP w Warszawie. Ważnym punktem spotkania stała się ocena perspektyw samorządu terytorialnego w Polsce.

- Dziś trudno sobie uświadomić, jak bardzo Polska zmieniła się na lepsze dzięki pracy samorządowców. Punktem wyjścia była szarość, pustka i smutek peerelu - mówi senator Zygmunt Frankiewicz, wieloletni prezydent Gliwic. - Te trzy dekady będą uznane przez historyków za najlepszy okres w historii Rzeczpospolitej, nawet jeśli nie wszystko było idealne. Sytuacja samorządu terytorialnego w chwili obecnej stanowi pewien zgrzyt, bowiem jest kilka pól i działań ze strony władz centralnych, które osłabiają gminy. Chodzi przede wszystkim o ograniczanie dochodów i przerzucanie na samorządy wydatków budżetu państwa. Rząd zdecydował o podwyżkach pensji dla nauczycieli, ale te podwyżki w praktyce pokrywają samorządy, bo subwencja z kasy państwowej na ten cel jest symboliczna. Wydatki gmin z tego tytułu idą w miliardy w skali kraju. Drenuje to samorządowe kasy i uniemożliwia prowadzenie inwestycji.

 

ZOBACZ WIDEO Z BRIEFINGU PRASOWEGO PRZED ROZPOCZĘCIEM KONFERENCJI W SENACIE:

 

Wydarzenia zorganizowała senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej we współpracy ze Związkiem Miast Polskich. O genezie senackiego projektu ustawy Jerzy Stępień, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej I kadencji - ostatni żyjący z czwórki “ojców-założycieli” polskiego samorządu (Jerzy Regulski, Michał Kulesza i Walerian Pańko).

W konferencji wzięli udzial liczni samorządowcy z całego kraju, w tym przedstawiciele wszystkich sześciu polskich korporacji samorządowych: Związku Miast Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Powiatów Polskich, Unii Miasteczek Polskich i Związku Województw RP.

Miasto Gdańsk na konferencji w Senacie RP reprezentował Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.


RELACJA Z KONFERENCJI NA 30-LECIE USTAWY O SAMORZĄDZIE TERYTORIALNYM:

Senat RP na poziomie władz centralnych jest obecnie jedyną instytucją państwa, zainteresowaną konstruktywną współpracą z samorządami terytorialnymi. Pod koniec stycznia br. w Gdańsku gościł marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki, by wesprzeć działania na rzecz ustawy o metropolii dla miast i gmin aglomeracji trójmiejskiej. Marszałek Grodzki zapowiedział, że Senat przygotuje ustawę metropolitalną dla Pomorza.

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę