• Start
  • Wiadomości
  • Sejm zajmie się obywatelskim projektem ustawy “Tak dla In Vitro”

Sejm zajmie się obywatelskim projektem ustawy “Tak dla In Vitro”. Podpisy zbierano też w Gdańsku

Zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Tak dla In Vitro”, którego celem jest przywrócenie państwowej refundacji procedury in vitro, prowadzona była od listopada ubiegłego roku, także w Gdańsku i zakończyła się wielkim sukcesem. Prawie pół miliona obywateli podpisało się pod projektem.
28.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kilkadziesiąt osób stoi i trzyma tabliczki z napisem tak dla in vitro
Akcja zbiórki podpisów pod projektem ustawy "Tak dla In Vitro" w Gdańsku, 28 listopada 2022
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

“Tak dla In Vitro” - o co chodzi?

Państwowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego obowiązywał w latach 2013-2016. Skorzystało z niego wówczas ponad 17 tys. par, a dzięki zabiegom in vitro urodziło się ponad 21,5 tys. dzieci. Po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, program został zamknięty. Powstał projekt ustawy “Tak dla In Vitro” przywracającej państwowy program walki z bezpłodnością, który w całej Polsce poparło blisko 500 tys. osób.

Obywatelskie podpisy pod projektem zostały złożone w Sejmie w czwartek 23 marca.

W Gdańsku mówimy „Tak dla In Vitro”. Zbiórka podpisów pod projektem ustawy obywatelskiej

Komentarze Agnieszki Pomaskiej i Małgorzaty Rozenek - Majdan

- To niezwykle ważny dzień dla wszystkich rodzin i par w Polsce, które spodziewają się dziecka, planują mieć dzieci albo mają z tym problem. Dla nich projekt „Tak dla In Vitro” jest ogromną nadzieją. Nadzieją, która dziś staje się możliwa dzięki temu, że tysiące osób w całej Polsce zaangażowało się w zbiórkę podpisów, a setki tysięcy osób złożyło swoje podpisy pod tym projektem - powiedziała przy tej okazji Agnieszka Pomaska, pełnomocniczka Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, posłanka Platformy Obywatelskiej. - 

Blisko pół miliona osób, w całym kraju, w dużych i małych miastach, na wsiach podpisało się pod tym projektem.

- Przez trzy miesiące podróży po całej Polsce spotykaliśmy się z ludźmi i rozmawialiśmy o tym co jest dla nich ważne. Dla nich jako rodzin, jako par, jako ludzi. Widzieliśmy, że dostęp do refundowanego in vitro jest jednym z priorytetów. Ludzie, z którymi rozmawialiśmy mówili wprost – potrzebujemy tej pomocy państwa - mówiła Małgorzata Rozenek - Majdan, członkini Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej “Tak dla In Vitro” prezeska Fundacji MRM, która powstała, by wspierać pary w walce z bezpłodnością.

Niepłodność to choroba, a nie wybór. Rozmowa z terapeutkami o tym, jak pomaga Gdańsk

Gdański projekt wsparcia prokreacji ma 5 lat

Zachęcając w listopadzie ubiegłego roku mieszkańców Gdańska do złożenia podpisu pod projektem, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz mówiła o efektach realizowanego od pięciu lat gdańskiego programu wsparcia prokreacji.

- Dzięki miejskiemu programowi na świat przyszło w tym czasie 603 dzieci. Możemy pochwalić się dużą skutecznością, bo 80 procent ciąż kończy się porodem. To ważne, że poza samym modułem medycznym, wspieramy wszystkie pary borykające się z niepłodnością także w zakresie psychologicznym. Dziś wspieramy i podpisujemy się także pod projektem ustawy obywatelskiej „Tak dla In Vitro” - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.  

W marcu ubiegłego roku uchwałą Rady Miasta Gdańska zwiększony został budżet programu o dodatkowy 1 mln zł, wynosi obecnie 2 mln 720 tys. Zwiększono dofinansowanie jednej procedury z 5 tys. zł. do 6 tys. zł. oraz liczbę procedur w skali roku z 300 do 400, co pozwoliło zwiększyć liczbę par, które wezmą udział w programie. 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę