• Start
  • Wiadomości
  • Segregacja śmieci także na gdańskich plażach. Miasto ustawiło specjalne pojemniki na odpady

Segregacja śmieci także na gdańskich plażach. Miasto ustawiło specjalne pojemniki na odpady

Sezon wakacyjny rozpoczął się na dobre. Upalne dni zachęcały w ostatnim czasie tłumy mieszkańców i gości naszego miasta do spędzania wolnego czasu na plaży. Duża liczba plażowiczów oznacza jednak dużą liczbę śmieci, w tym puste butelki (plastikowe i szklane) czy opakowania po żywności. Miasto postanowiło więc w tym tygodniu pojemniki do segregacji odpadów w pasie nadmorskim.
( Publikacja: 04.07.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W pasie nadmorskim ustawiono 40 zestawów pojemników do selektywnej zbiórki odpadów przy wybranych wejściach na plażę
W pasie nadmorskim ustawiono 40 zestawów pojemników do selektywnej zbiórki odpadów przy wybranych wejściach na plażę
Fot. Gdańskie Usługi Komunalne

 

Miejska spółka Gdańskie Usługi Komunalne ustawiła w tym tygodniu 40 zestawów pojemników do selektywnej zbiórki odpadów przy wybranych wejściach na plażę.

Można je znaleźć m.in. wzdłuż ciągu pieszego na odcinku od mola w Brzeźnie do Sopotu. Każdy zestaw pojemników składa się z trzech kontenerów: na metale i tworzywa sztuczne, papier oraz szkło, czyli frakcji nadających się do ponownego przetworzenia, ale też i odpadów najczęściej spotykanych na gdańskich plażach. Nazwa każdej z frakcji jest opisana w języku polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim i ukraińskim. To, oczywiście, z myślą o zagranicznych turystach, którzy odwiedzają gdańskie plaże.

- To pilotażowy projekt, który wdrażamy na okres wakacyjny w Gdańsku. Od dzisiaj nasi mieszkańcy i goście będą mogli segregować odpady na frakcje przeznaczone do recyklingu. Chcemy sprawdzić, ile odpadów uda się zebrać selektywnie w miejscach publicznych i jakie udoskonalenia możemy wprowadzić na przyszłość - wyjaśnia Janusz Kupcewicz-Szwoch, wiceprezes zarządu Gdańskich Usług Komunalnych.

 

Tym pojazdem odbierane są odpady z terenu pasa nadmorskiego
Tym pojazdem odbierane są odpady z terenu pasa nadmorskiego
Fot. Gdańskie Usługi Komunalne

 

Ekologiczny pojazd odbierze odpady

Spółka GUK kupiła też specjalny pojazd ładowany elektrycznie, za pomocą którego będzie odbierać odpady ze wspomnianych pojemników.

- Będzie czysto i ekologicznie. Bezemisyjne autko dojedzie do każdego miejsca, nie zakłócając wypoczynku mieszkańcom i gościom. Codziennie dwuosobowa załoga będzie pracowała, aby okolice gdańskiej plaży były czyste - podkreśla Kupcewicz-Szwoch.

Pojemniki będą stały w pasie nadmorskim do połowy września br.