Schronisko dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Równej już po remoncie

Zakończyła się kompleksowa modernizacja schroniska dla bezdomnych mężczyzn prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Placówka została gruntownie odnowiona, dostosowana do aktualnych standardów, dzięki czemu powstało ponad 70 miejsc noclegowych dla podopiecznych schroniska.
22.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Boczna ściana budynku na pierwszym planie, widać częściowo (pod skosem) przednią długą ścianę
Schronisko znajduje się przy ul. Równej 14. Znajduje się w nim ponad 70 miejsc noclegowych
fot. UMG

80 procent wsparcia finansowego 

Prace remontowe rozpoczęły się w listopadzie 2022 roku. Wartość inwestycji to niemal 7, 5 mln zł. Na przedsięwzięcie pozyskano dofinansowanie z Fundusz Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 80% kosztów.

- To ważny dzień i ważny moment dla nas. Dzisiaj prezentujemy odnowiony budynek przy ulicy Równej 14, który będzie pełnił funkcję schroniska dla mężczyzn w kryzysie bezdomności. Poprawa infrastruktury to bardzo istotna część pracy z osobami doświadczającymi bezdomności. To jedno z działań w naszej pracy w ramach polityki społecznej, którą realizujemy wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie oraz z bardzo ważnymi partnerami, czyli organizacjami pozarządowymi – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Pięć osób stoi w pomieszczeniu na tle ściany z oknami
Wnętrze schroniska przy ul. Równej: w środku stoi Monika Chabior - zastępczyni prezydenta Gdańska, obok - po lewej stronie Ziemowit Borowczak - dyrektor Gdańskich Nieruchomości, po prawej od prezydent Wojciech Bystry - prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz Robert Klimczak - kierownik Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku
fot. UMG

Nowa przestrzeń dla potrzebujących   

- Cały budynek został zmodernizowany według standardów, które reguluje Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, któremu muszą odpowiadać noclegownie, schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi i ogrzewalnie – mówi Ziemowit Borowczak, dyrektor Gdańskich Nieruchomości.  

Po remoncie do dyspozycji jest 19 przestronnych pokoi z funkcją sypialnianą, dzięki czemu w budynku dostępnych jest ponad 70 miejsc noclegowych. Większość pomieszczeń to pokoje 4-osobowe, ale znalazł się również jeden dwuosobowy, przystosowany dla osób z niepełnosprawnością. 

Tytuł Opiekunki Roku 2023 przyznany. 13 pań nominowanych, trzy nagrodzone

Dostępny i pełny udogodnień

Parter budynku został przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. To właśnie tu powstał wspomniany pokój dwuosobowy. To pomieszczenie o odpowiedniej wielkości umożliwiającej swobodne poruszanie się na wózku. Jest też osobna łazienka z toaletą wyposażoną w system przywoławczy.

Do dyspozycji potrzebujących są też nowe funkcjonalne przestrzenie, których wcześniej nie było w tym budynku. To m.in. kuchnia, w której znajdziemy wszystkie potrzebne sprzęty do przygotowania własnych posiłków przez użytkowników. Pojawiła się również przestronna jadalnia połączona z przestrzenią wypoczynkową. Znajdzie się tam strefa telewizyjna i biblioteka. W świetlicy przygotowano natomiast stanowisko komputerowe. Ponadto remont obiektu pozwolił na wygospodarowanie miejsca, które umożliwi przeprowadzanie treningów rehabilitacyjnych.

W Gdańsku działa wypożyczalnia sprzętu do rehabilitacji - jakie są zasady korzystania?

Wnętrze pokoju: w środku stolik z naczyniami, po bokach dwa łóżka, na ścianie półka, na wprost okno
Wyposażenie pokoju
fot. UMG

Kompleksowa modernizacja

Dwukondygnacyjny budynek został wybudowany w 1974 r. Zanim w jego przestrzeniach zaczęło działać schronisko, pełnił funkcje hotelowo-mieszkaniową. Obiekt wymagał demontażu pierwotnych ścian o konstrukcji stalowej. W ich miejsce powstały nowe ściany zewnętrzne oraz działowe w systemie szkieletowym z profili stalowych. Wykonano nową konstrukcję dachową z drewnianych wiązarów oraz nowe pokrycie dachowe z blachodachówki. Obiekt został wyposażony w nowoczesny system wentylacyjny. Nieruchomość podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wydział Rozwoju Społecznego wyposażył schronisko w meble.

Wnętrze łazienki: na wprost umywalka, nad nią szafka z lustrem, po prawej na ścianie papierowe ręczniki
Wnętrze łazienki
fot. UMG

Schronisko św. Brata Alberta

Schronisko św. Brata Alberta to placówka dla mężczyzn w podeszłym wieku, uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Może przyjąć jednocześnie 89 beneficjentów, którzy na bieżąco przebywają pod opieką pracowników socjalnych i wykwalifikowanych asystentów. Osobom potrzebującym zapewniane są posiłki, odzież uzyskana z darów, a także udzielana jest pomoc w załatwieniu formalności. Schronisko prowadzi działania umożliwiające aktywizację i animację życia społecznego osób trafiających do schroniska, w tym działania edukacyjne.

- Bardzo się cieszę, że w Gdańsku myślenie pod kątem pracy z osobami w kryzysie bezdomności jest bardzo innowacyjne. Szukamy metod na to, żeby takie osoby uzyskały mieszkanie. W tej chwili mamy ponad 150 osób, które są w systemach mieszkaniowych w Gdańsku i dodatkowo uzyskują też wsparcie. Dajemy im nie tylko mieszkanie, ale pracujemy też nad motywacją – mówi Wojciech Bystry, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. - Z pełną dumą pokazujemy placówkę, która jest gotowa na przyjęcie osób w kryzysie bezdomności, nie po to, żeby ich tutaj trzymać, ale po to, by ich motywować do zmiany swoich postaw, do tego, żeby wyszli z kryzysu.

Pomoc osobom w kryzysie bezdomności

- W Gdańsku, w tej chwili żyje około 800 osób bezdomnych. Są to zarówno osoby, które mieszkają w schroniskach dla bezdomnych, ale także w miejscach niemieszkalnych lub na ulicach. Nasza praca z osobami w kryzysie bezdomności to cały program przewidzianych, na różne sytuacje, sposobów wspierania: schroniska, noclegownie, autobus sos, ale także praca street workerów, psychologów – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Autobus SOS ponownie na ulicach Gdańska

W Gdańsku aż 11 placówek świadczy pomoc osobom w kryzysie bezdomności. Mają one różny charakter, są to m.in. schroniska, schronisko z usługami opiekuńczymi, noclegownie, ogrzewalnia czy domy samotnej matki. Łącznie jest tam dostępnych ok. 600 miejsc. W Gdańsku działa także „autobus SOS – pomoc”, gdzie każdego dnia mobilnie wydawane są ciepłe posiłki oraz odzież osobom, które na co dzień pozostają w miejscach niemieszkalnych na terenie miasta. Ten sezon mobilnego wsparcia potrwa do 31 marca 2024 roku. Z oferty „autobusu SOS” korzysta średnio, codziennie blisko 70 potrzebujących, a w placówkach stacjonarnych dostępnych jest łącznie ok. 600 miejsc.

 

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania