• Start
  • Wiadomości
  • Sąsiedzi i przyjaciele. Uroczysta gala z okazji 25-lecia współpracy Gdańska i Wilna 

Sąsiedzi i przyjaciele. Uroczysta gala z okazji 25-lecia współpracy Gdańska i Wilna 

- Jesteśmy dużymi, wolnymi miastami z ambicją, mamy wspólną tradycję i historię, dzięki ludziom którzy ją budują - powiedziała Simona Bieliūnė, wicemer Wilna w Centrum św. Jana w Gdańsku. - Każdy z nas jest inny, wyjątkowy i może nauczyć się czegoś od drugiego. W piątek 11 sierpnia odbyła się uroczysta gala z okazji 25-lecia współpracy partnerskiej między Gdańskiem a Wilnem zakończona koncertem Orkiestry Kameralnej Świętego Krzysztofa z Wilna.
12.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20230811-festiwal-wilno-87_949x633
Koncert szczególnie ważnej dla mieszkańców Wilna Orkiestry Kameralnej Świętego Krzysztofa zakończył uroczystą galę z okazji 25-lecia współpracy Gdańska z Wilnem
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Delegacja z Wilna w Gdańsku. Jest plan na dalszą współpracę

Trzy rocznice ważne dla Gdańska i Wilna

W piątek, 11 sierpnia rozpoczął się festiwal „Wilno w Gdańsku / Vilnius Gdanske”, który w tym roku obchodzi okrągły jubileusz 20-lecia istnienia. W 2023 roku zbiegły się w czasie też inne okrągłe jubileusze - 25-lecie współpracy partnerskiej między Wilnem i Gdańskiem, to również rok, w którym Wilno ma szczególną okazję do świętowania - obchodzi 700-lecie powstania. Do tych rocznic nawiązywali goście z Wilna i przedstawiciele władz Gdańska podczas gali w Centrum św. Jana w Gdańsku. 

Piotr Borawski: Współpraca z Wilnem jest dla nas szczególna 

- Nasze miasto ma wiele relacji partnerskich z samorządami w Polsce i na świecie - rozpoczął galę Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Ale to współpraca z Wilnem nosi miano tej szczególnej, opartej o wyjątkowe relacje ludzi i instytucji. Wilno od lat słynęło z bogatego życia kulturalnego, z jarmarków na które tłumnie zjeżdżali się ludzie z wielu stron świata. Tradycyjne wileńskie jarmarki, kaziuki, gromadzą do dziś przedstawicieli tradycyjnego rzemiosła z całej Litwy, najbardziej interesujących ludowych artystów. Namiastkę tej tradycji postanowiliśmy przenieść 20 lat temu do Gdańska organizując festiwal Wilno w Gdańsku. 

Prezydent przypomniał, że jarmark wileński rozwinął się w duży festiwal Wilno w Gdańsku, który był i jest płaszczyzną do budowania dialogu z sąsiadem, a najlepszym do tego narzędziem jest sztuka, język uniwersalny, burzący wszelkie podziały.

20230811-festiwal-wilno-45_949x633
Podczas gali prezydent Piotr Borawski (w środku) wręczył odznaczenia osobom, które w szczególny sposób i na różnych płaszczyznach zasłużyły się dla rozwijania współpracy między oba miastami 
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Nagrody dla osób zasłużonych dla współpracy Gdańska i Wilna

Prezydent Borawski wręczył odznaczenia osobom, które w szczególny sposób i na różnych płaszczyznach angażują się we współpracę między oba miastami. 

Otrzymali je: Edyta Tamošiūnaite, wicemer rejonu wileńskiego, Renata Lisovska-Urbanovič, główna specjalistka Departamentu Kultury Administracji Samorządu Miasta Wilna, siostra Michaela Rak, polska siostra zakonna, założycielka i dyrektorka Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, Paulius Jurgutis, Birutė Jonuškaitė-Augustinienė litewska prozaiczka, publicystką i poetka, Rasa Rimickaite, attaché ds. kultury w ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce, dr Eduard Mazul trzeci sekretarz w Ambasadzie Republiki Litewskiej, attaché ds. Kultury Republiki Litewskiej w Polsce, o.Tomasz Jank, Tomasz Snarski, dyrektor artystyczny festiwalu Wilno w Gdańsku, Bożena Kisiel, prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Vitanis Urba, wieloletni koordynator Jarmarku Wileńskiego z Wilna.

Wilno w Gdańsku 2023 - rozpoczynamy litewsko-polski weekend kultury i jarmarku. PROGRAM

- Z ogromną widzięcznością i radością przyjmuję ten medal, ale to medal dla całego naszego towarzystwa, dla osób które przez 30 lat budują dobre relacja pomiędzy naszymi miastami - powiedziała Bożena Kisiel, prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. - 700-lecie Wilna jest dla nas, gdańszczan z wileńszczyzny, ważnym radosnym świętem, bo Wilno jest zawsze w naszym sercu.

20230811-festiwal-wilno-3_949x633
W Centrum św. Jana w Gdańsku uroczyście "otwarto" festiwal „Wilno w Gdańsku / Vilnius Gdanske”, który w tym roku obchodzi okrągły jubileusz 20-lecia istnienia
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Agnieszka Owczarczak: Pomyślności dla mieszkańców Wilna

- Wiele gdańskich rodzin posiada wileńskie korzenie, jednocześnie współcześni wilnianie często wybierają Gdańsk jako miasto do studiowania - powiedziała Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska - Od kiedy jestem radną, Wilno zawsze gdzieś przewija się w mojej pracy. Ma też szczególne miejsce w moim sercu, moi dziadkowie pochodzili z tego regionu, osiedlili się na Warmii, ale do Gdańska na studia przyjechał mój tata. Nasze miasto partnerskie obchodzi 700-lecie istnienia, jest trochę młodsze od Gdańska. Z tej okazji życzę wszystkim wilnianom pomyślności, dalszego rozwoju miasta w poczuciu bezpieczeństwa i aby na swojej drodze spotykali takich przyjaciół, jakimi wilnianie są dla Gdańska.

Kończy się Jarmark św. Dominika. Do niedzieli ostatnie dni atrakcji i szansa na zakupy

Simona Bieliūnė, wicemer Wilna zdradziła, że w Gdańsku jest po raz pierwszy. 

- Są rzeczy, które nas łączą, jesteśmy dużymi, wolnymi miastami z ambicją, mamy wspólna tradycję i historię, dzięki ludziom którzy ją budują - powiedziała Simona Bieliūnė. - Każdy z nas jest inny, każdy z nas wyjątkowy i może nauczyć się od drugiego czegoś nowego. Chciałabym, aby projektów które będzimy wspólnie realizować, było coraz więcej. Czuję się odpowiedzialna za kontynuację partnerstwa i współpracy między naszymi miastami. Święty Krzysztof jest ważny w Wilnie, jest patronem miasta. Bardzo się cieszę, że Orkiestra Kameralna Świętego Krzysztofa wystąpi podczas festiwalu.

20230811-festiwal-wilno-64_949x633
Simona Bieliūnė, wicemer Wilna podkreśliła, że czuje się odpowiedzialna za kontynuację współpracy między Gdańskiem a Wilnem
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Kochajmy Gdańsk i Wilno, kochajmy drugiego człowieka

Tomasz Snarski, dyrektor festiwalu Wilno w Gdańsku przypomniał o relacjach łączących oba miasta:   

- Co to jest wspólnota? Rodzi się wtedy, gdy babcia z Wilna zabiera wnuka urodzonego już w Gdańsku na pielgrzymkę do Ostrej Bramy, żeby pokazać mu swoje ukochane miasto - mówił dyrektor Snarski. - Wspólnota może żyć dzięki kulturze, kiedy pisarze, poeci, filmowcy, twórcy ludowi zabierają nas w przestrzeń swojego świata, pozwalają obcować z pięknem i dobrem. Wspólnota ma przyszłość, gdy jest prawdziwym spotkaniem ludzi, gdy tworzy więzi wykraczające poza to, co tu i teraz. Bądźmy razem, kochajmy Gdańsk i Wilno, kochajmy drugiego człowieka. 

 

 

TV

Prezydent Gdańska z mieszkańcami Aniołek przy jednym stole