• Start
  • Wiadomości
  • Delegacja z Wilna w Gdańsku. Jest plan na dalszą współpracę

Delegacja z Wilna w Gdańsku. Jest plan na dalszą współpracę naszych miast

Wymiana doświadczeń w zakresie kultury i spraw społecznych, a także szeroko pojęta dalsza współpraca między partnerskimi miastami Gdańsk i Wilno - o tym rozmawiano w piątek, 11 sierpnia, podczas spotkań delegacji z Wilna z wicemer Simoną Bieliūnė na czele, z przedstawicielami naszego miasta. Goście odwiedzili również Jarmark św. Dominika i Uliczkę Wileńską.
11.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
delegacja, zdjęcie zbiorowe, elegancko ubranych kilkanaście osób pozuje z pamiątkowymi torbami z nadrukowanym kogutem
Delegacja z Wilna w Gdańsku na Uliczce Wileńskiej na 763. Jarmarku św. Dominika
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

„Nasza przyjaźń trwa już od 25 lat”

Delegacja z Wilna przyjechała do naszego miasta nie bez powodu - w piątek, 11 sierpnia rozpoczął się festiwal „Wilno w Gdańsku / Vilnius Gdanske”, który w tym roku obchodzi okrągły jubileusz 20-lecia istnienia. 

Wilno w Gdańsku 2023 - rozpoczynamy litewsko-polski weekend kultury i jarmarku.

Kolejnym powodem jest przypadające na ten rok 25-lecie współpracy partnerskiej między miastem Wilnem i Gdańskiem. 2023 rok to również rok, w którym Wilno ma szczególną okazję do świętowania - obchodzi 700-lecie powstania.

- Nasza przyjaźń, która trwa już od 25 lat, i wydarzenia, które razem organizujemy w ramach Festiwalu Wilno w Gdańsku / Vilnius Gdanske już od 20 lat, pokazują, że możemy razem nie tylko rozmawiać o przeszłości i łączącej nas historii, ale również udanie planować wspólnie przyszłość. Temu właśnie służą nasze spotkania teraz w Gdańsku. Wiele nas łączy, a jednocześnie możemy dzielić się różnymi doświadczeniami - mówiła wicemer Simona Bieliūnė, która przybyła z delegacją.

Wizyta w Gdańsku była jej pierwszą w naszym mieście. Jakie są jej wrażenia?

- Zostaliśmy bardzo ciepło i gościnnie przyjęci. Pozwala nam to poczuć, że jesteśmy częścią gdańskiej tradycji - cieszyła się wicemer. - Komunikujemy się i pozostajemy w kontakcie z różnymi miastami, i współpraca pomiędzy Gdańskiem a Wilnem jest przykładem tego, jak dobrze ta współpraca może wyglądać. 

Simona Bieliūnė zdradziła także, że podczas wizyty w Gdańsku oprócz zagadnień dotyczących współpracy m.in. w zakresie kultury omawiane są sprawy polityczne, dotyczące m.in. trwającej wojny w Ukrainie. - Wiele rzeczy możemy tutaj wspólnie wypracować - podkreśliła.

uśmiechnięta blondynka z aparatem na zębach
Dla wicemer Simony Bieliūnė była to pierwsza wizyta w Gdańsku. Nie kryła, że bardzo dobrze się tu czuje
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

O kulturze i sprawach społecznych

Uroczysta gala z okazji 25-lecia współpracy partnerskiej między Gdańskiem a Wilnem została zaplanowana na piątek, 11 sierpnia, na godzinę 19:00, w Centrum św. Jana w Gdańsku. Wcześniej goście odwiedzili Jarmark św. Dominika, w tym Uliczkę Wileńską - czyli ulicę Pańską, na której na czas jarmarku stanęły kramy z litewskimi specjałami i produktami rękodzielniczymi.

Tego dnia goście z Wilna spotkali się także z przedstawicielami naszego miasta. Przedmiotem rozmów były m.in. tematy kulturalne, ale również społeczne - takie jak domy sąsiedzkie, profilaktyka zdrowotna w szkołach i zdrowy tryb życia, szczepienia czy działania na rzecz zdrowia psychicznego. Przedstawiciele Wilna pochwalili się swoimi sukcesami na tle aktywizacji kulturalnej seniorów, obejmującej organizację wyjść do muzeów i innych miejskich instytucji kultury. O czym jeszcze rozmawiano?

- Wicemer wyraziła zainteresowanie współpracą kulturalną w obszarze rezydencji artystycznych. Być może pozwoli to w przyszłości stworzyć wspólny program wymiany artystów. Chciałaby też zacieśnić współpracę między teatrami. Nie rozmawialiśmy szerzej o tym, jak taka współpraca miałaby wyglądać, ale myślę, że to temat wart rozwinięcia - mówi Krzysztof Adamczyk, zastępca dyrektora Biura Prezydenta ds. Kultury.

delegacja ogląda stoisko na jarmarku, na którym prezentowane są wyroby drewniane do kuchni
Goście mieli okazję porozmawiać z wystawcami i porównać doświadczenia w zakresie organizacji wydarzeń kulturalno-handlowych w Gdańsku i Wilnie
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W skład delegacji, która odwiedziła nasze miasto, oprócz wicemer Simony Bieliūnė, weszli Audronė Markevičienė - Radca Minister, zastępca Ambasadora Litwy w Polsce, Józef  Poltrok - Konsul Honorowy Republiki Litewskiej w Gdańsku, Jarosław Kamiński - przewodniczący  Komisji Kontroli i radny Miasta Wilna, Raminta Kersyte - członkini Komisji Kultury i Turystyki i radna Miasta Wilna, Rūta Pilkytė - doradca mera Miasta Wilna, Tadas Rimdžius - dyrektor Departamentu Kultury, Patricija Radzevič - menadżer projektów obszaru kulturalnego, Renata Lisovska-Urbanovič - główna specjalistka Departamentu Kultury Administracji Samorządu Miasta Wilna, Lina Atkočiūtė - główna specjalistka Departamentu Turystyki i Współpracy Zagranicznej Miasta Wilna, a także Vitanis Urba - wieloletni koordynator Jarmarku Wileńskiego z Wilna, i Kestutis Sudiaus - wieloletni współorganizator Jarmarku Wileńskiego z Wilna.

Trzy dni gdańskiej wizyty pracowników samorządowych z Ukrainy. Zobacz zniszczenia w Mariupolu

TV

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA