• Start
  • Wiadomości
  • Nowe zasady w żółtej strefie - w Gdańsku nosimy maseczki też na wolnym powietrzu. Od soboty

Rząd wprowadza politykę "zero tolerancji". W Gdańsku od soboty nosimy maseczki też na wolnym powietrzu

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w strefie żółtej (jest w niej Gdańsk) i czerwonej, mniejsza liczba osób na weselach, zakaz udostępniania lokali na imprezy i dyskoteki przez właścicieli miejsc bez zezwoleń - to niektóre z obostrzeń związanych z koronawirusem, które wprowadza Ministerstwo Zdrowia od soboty, 10 października.
( Publikacja: 06.10.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dziewczyna w zielonej kurtce ma na twarzy maseczkę materiałową w kropki
"Zero tolerancji" oznacza, że w Gdańsku od soboty nosimy maseczki też na wolnym powietrzu
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

We wtorek, 6 października, minister zdrowia ogłosił politykę "zero tolerancji” dla osób, instytucji nieprzestrzegających obostrzeń związanych z COVID-19. Minister zdrowia Adam Niedzielski i Jarosław Szymczyk, komendant główny policji przedstawili dziś propozycje rozwiązań umożliwiających lepszą egzekucję obostrzeń obowiązujących w czasie pandemii. 

Minister Niedzielski podkreślił, że w obecnej sytuacji epidemicznej noszenie maseczki jest jedną z norm współżycia społecznego, a mimo tego wiele osób nie stosuje się do obostrzeń. To dlatego resort zdrowia z Komendą Główną Policji opracował sposoby lepszej egzekucji obowiązujących restrykcji.  

Jarosław Szymczyk powiedział, że do tej pory przepisy pozwalające na niezasłanianie ust i nosa były często nadużywane. Wskazał, że tylko minionej doby funkcjonariusze odnotowali 2150 naruszeń obowiązków zakrywania ust i nosa w całym kraju. Wystawiono sto mandatów i około 50 wniosków o ukaranie.

- Od soboty trzeba będzie się wylegitymować zaświadczeniem potwierdzającym dolegliwości bądź dysfunkcje, które uniemożliwiają noszenie maseczki - powiedział szef policji. - Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić jako funkcjonariusze do obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Szymczyk podkreślił, że w każdym przypadku naruszenia przepisów to policjant będzie decydował, czy ograniczy się do pouczenia, nałoży mandat, czy złoży wniosek o ukaranie lub wniosek do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.

 Strefa żółta oznacza m.in. odwołane wydarzenia kulturalne i sportowe, zmniejszenie widowni, mniej osób w restauracjach. Od soboty także obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej 
"Strefa żółta" oznacza m.in. odwołane wydarzenia kulturalne i sportowe, zmniejszenie widowni, mniej osób w restauracjach. Od soboty także obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej 
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Gdańsk jest w żółtej strefie epidemicznej od soboty, 3 października. Powiat staje się żółty lub czerwony na podstawie dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie między 6 a 12 na 10 tys. mieszkańców, to powiat trafia do strefy żółtej. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, to powiat trafia do czerwonej strefy.

Dla mieszkańców strefy żółtej oznacza to m.in. odwołane wydarzenia kulturalne i sportowe, zmniejszenie widowni, mniej osób w restauracjach. Od soboty także to, że będą mieli obowiązek noszenia maseczki w przestrzeni publicznej. 

Szef resortu zdrowia powiedział też, że od soboty 10 października w strefach zielonej, żółtej i czerwonej zacznie obowiązywać nowy pakiet obostrzeń. To m.in wprowadzenie limity liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych.

Nowe obostrzenie będzie dotyczyło tylko strefy czerwonej - będzie to ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. 

Zgodnie z zapowiedzią ministra Adama Niedzielskiego, resort wykorzysta system alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa do informowania mieszkańców o wprowadzeniu konkretnej strefy. W piątki po południu Ministerstwo Zdrowia planuje wysłać SMS-y do mieszkańców z informacją o wprowadzeniu w danym powiecie strefy żółtej lub czerwonej. 

 

Nowe obostrzenia od 10 października

  • Obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej w strefie żółtej i czerwonej. Bez maseczki mogą być tylko osoby mające zaświadczenie lekarskie.
  • Obowiązek odległości co najmniej 100 metrów między zgromadzeniami. Same zgromadzenia mają liczyć maksymalnie 150 osób. 
  • Zakaz udostępniania lokali na imprezy i dyskoteki przez właścicieli miejsc, które nie mają na to zezwoleń.
  • W imprezach weselnych w strefie zielonej może uczestniczyć tylko 100 osób (wcześniej było 150), w żółtej - 75 (było 100), w czerwonej - 50 (bez zmian)
  • W strefach czerwonych lokale gastronomiczne pracują do godz. 22
  • Alerty wysyłane do mieszkańców z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa informujące o wprowadzeniu na danym terenie żółtych i czerwonych stref.