• Start
  • Wiadomości
  • Rynek pracy wkracza do szkół - nabór do programu mentoringowego łączącego HR i szkolne doradztwo zawodowe

Rynek pracy wkracza do szkół - nabór do programu mentoringowego łączącego HR i szkolne doradztwo zawodowe

W ramach II edycji projektu “NOW - zawodowe wyzwania nowej generacji” Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER zaprasza na specjalny program mentoringu odwróconego pomiędzy nauczycielami gdańskich szkół ponadpodstawowych a doświadczonymi pracownikami działów HR pomorskich firm. Nabór do projektu zarówno dla nauczycieli, jak i przedstawicieli HR potrwa do 26 stycznia 2022 r.
04.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spotkanie w ramach projektu NOW - zawodowe wyzwania nowej generacji” organizowanego przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER, zdjęcie archiwalne
Spotkanie w ramach projektu NOW - zawodowe wyzwania nowej generacji” organizowanego przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER, zdjęcie archiwalne
Fot. GIP STARTER

 

Współczesny rynek pracy to między innymi globalne korporacje, duże polskie firmy, małe lokalne przedsiębiorstwa, innowacyjne spółki, startupy czy jednoosobowe działalności. To także freelancerzy, którzy niejednokrotnie współpracują z pracodawcami z odległych stron świata.

Czy wchodząca na rynek pracy młodzież jest przygotowana do tego, jak wiele możliwości oferuje im nowoczesny biznes? Jak pozyskać dla szkół „know-how” z rynku pracy? Jak wspierać uczniów w rozpoznaniu ich zainteresowań i potencjału, aby umieli świadomie dokonywać wyborów zawodowych w oparciu o możliwości jakie daje im świat?

Na te i inne pytania odpowiemy w trakcie drugiej edycji projektu „NOW – zawodowe wyzwania nowej generacji” organizowanego przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER.

 

Budujemy most wspólnych korzyści biznesu i edukacji - nabór trwa do 26 stycznia 2022

Przyszłość zaczyna się w tej chwili, a zawodowe wyzwania nowej generacji już teraz stanowią wyzwanie dla edukacji i biznesu. Jedni czują presję przygotowania młodych do rynku pracy i zawodów przyszłości. Drudzy już dzisiaj szykują strategie komunikacji i zatrudnienia odpowiadające potrzebom i oczekiwaniom pracowników z nowego pokolenia.

Kluczem do sukcesu obu stron jest bezpośredni kontakt, relacja oraz współpraca i dlatego w drugiej edycji projektu NOW przygotowaliśmy specjalny program mentoringu odwróconego pomiędzy gdańskimi nauczycielami a doświadczonymi pracownikami działów HR pomorskich firm. Nabór do projektu zarówno dla nauczycieli jak i przedstawicieli HR już trwa.

Mentoring to jedna z najefektywniejszych metod nauki, bazująca na partnerskiej relacji między uczestnikami. Mentoring odwrócony to forma mentoringu dostosowana do wymiany wiedzy i kompetencji, między doświadczonymi przedstawicielami różnych sektorów. W przypadku projektu NOW – edukacji i biznesu, mentorami będą doświadczeni menedżerowie z działów HR pomorskich firm, natomiast mentees to szkolni doradcy zawodowi z gdańskich szkół ponadpodstawowych.

- Zapraszamy do współpracy firmy, które starają się świadomie budować swój employer branding, jako pożądanego pracodawcy i tworzą strategię CSR w oparciu o młodzież, dla których nawiązanie komunikacji z młodym pokoleniem jest bardzo ważne. W pierwszej edycji projektu współpracowaliśmy zarówno z firmami globalnymi, mającymi w Gdańsku swoje oddziały, jak i z lokalnymi pracodawcami - mówi Aleksandra Abakanowicz, koordynatorka projektu z ramienia gdańskiego STARTERA.

 

Przyszłość zaczyna się teraz - dobrze wystartować  w przyszłość młodemu człowiekowi pomóc może mentorski duet nauczycielsko - biznesowy
Przyszłość zaczyna się teraz - dobrze "wystartować" w przyszłość młodemu człowiekowi pomóc może mentorski duet nauczycielsko - biznesowy
Fot. Pexels/pixabay.com

 

Mentee – nowa rola i możliwości nauczyciela

Dynamicznie zmieniający się świat, pędząca rewolucja technologiczna, coraz szybciej ewoluujące trendy pokoleniowe - to wszystko stawia przed edukacją konieczność bieżącego dostosowywania się do wymogów rynku. Nauczyciele mierzą się też z odwiecznymi problemami, jak np. motywacja młodych ludzi i inspirowanie ich do nauki. Naprzeciw wychodzi świat biznesu, który dzięki podzieleniu się wiedzą z nauczycielami może przenieść doświadczenia i narzędzia z firm do klas, z obopólną korzyścią. Dlatego w proponowanym w projekcie NOW procesie mentoringowym to nauczyciel, w roli mentee będzie czerpał z doświadczenia przedstawiciela firmy.

Do roli mentee zapraszamy osoby zatrudnione w gdańskich, publicznych szkołach ponadpodstawowych (licea, technika, szkoły branżowe) na stanowisku szkolnego doradcy zawodowego lub pełniące tę funkcję (pedagog, kierownik szkolenia praktycznego, wychowawca). Zapraszamy osoby uczestniczące w tworzeniu i realizowaniu wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego oraz chętne aby kreować nowe pomysły na rozwijanie kompetencji młodzieży w oparciu o doświadczenia biznesu.

Dodatkowo w szkołach, w których pracują mentees, odbędą się dedykowane warsztaty dla grona pedagogicznego, a dyrektor będzie mógł skorzystać z indywidualnych konsultacji.

 

Mentor - nauczanie innych uczy

Rozwój technologii i wejście na rynek nowego pokolenia, wymaga od pracodawców zmiany kultury organizacyjnej. Wiele firm prowadzi ciekawe działania wspierające rozwój pracowników w oparciu o ich predyspozycje i najmocniejsze strony. Takie podejście przynosi korzyści zarówno pracodawcy jak i pracownikowi. Ważne jest też zaangażowanie pracodawców we wspieranie młodych ludzi w dokonywaniu świadomych wyborów, opartych na dobrym rozpoznaniu własnych zainteresowań i potencjału. Takie możliwości daje nawiązanie relacji ze szkołami i wymiana doświadczeń z nauczycielami.

- Do roli mentora czy mentorki zapraszamy osoby, które nastawione są na samorealizację w obszarze dzielenia się własną wiedzą i doświadczeniem oraz wspieraniu innych w rozwoju.  Poszukujemy osób z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym w dziale HR, na stanowisku kierowniczym, które odpowiadają za zatrudnianie pracowników, planowanie nowych stanowisk, czy też uczestniczą w tworzeniu strategii zatrudniania w firmie. Ważna jest też otwartość na współpracę z nauczycielami: ekspertami w kwestii młodzieży - dodaje Aleksandra Abakanowicz.

Zaangażowanie pracowników w udział w programie mentoringowym to również wiele korzyści dla samej firmy:

- tworzenie strategii employer brandingowej  

- budowanie pozytywnej marki firmy jako pożądanego pracodawcy 

- tworzenie strategii  CSR w oparciu o młodzież 

- nawiązanie komunikacji z młodym pokoleniem 

- rozwój kompetencji współpracy międzypokoleniowej kadry zarządzającej 

- nawiązanie współpracy ze szkołami i wpływ na kształtowanie kompetencji przyszłych pracowników 

 

Nabór mentees i mentorów trwa do 26 stycznia 2022 roku.

Program Mentoringu Odwróconego będzie realizowany od lutego do 20 maja 2022 roku.

 

Formularz zgłoszeniowy udostępniony zostanie na stronie internetowej Startera w pierwszych dniach nowego roku. Tymczasem koordynatorka projektu NOW zaprasza do kontaktu mailowego: a.abakanowicz@inkubatorstarter.pl

 

oprac. IB

 

TV

Miłe chwile w Radzie Miasta