• Start
  • Wiadomości
  • Ruszyła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Do kiedy składać wnioski?

Ruszyła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Do kiedy składać wnioski?

W czwartek, 15 maja, rozpoczęła się elektroniczna rekrutacja do gdańskich liceów, techników i szkół branżowych. Uczniowie mogą wybrać dowolną liczbę szkół - w miejskich placówkach przygotowano aż 4,7 tys. miejsc. Kandydaci mogą składać wnioski do 30 maja lub 13 czerwca, w zależności od wybranych klas. W Gdańsku czeka bogata oferta edukacyjna - od szkolnictwa zawodowego i kierunków technicznych, po profile medialne, dwujęzyczne i klasy mundurowe w liceach ogólnokształcących.
15.05.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu czworo uczniów, nastolatków, elegancko ubranych, wchodzi do budynku szkoły
Rekrutacja do szkół średnich - czas start!
Fot. www.gdansk.pl

Nieograniczone możliwości wyboru

Rekrutacja prowadzona jest w formie elektronicznej. Podczas lutowej sesji Rada Miasta Gdańska, po raz kolejny, podjęła uchwałę, dzięki której przyszli uczniowie szkół średnich mogą wybrać dowolną liczbę szkół w postępowaniu rekrutacyjnym.

- Wybór szkoły powinien opierać się na zainteresowaniach, bo wtedy nauka staje się przyjemnością. W Gdańsku na rok szkolny 2025/2026 przygotowaliśmy o ponad 600 miejsc więcej niż w poprzednim roku: łącznie będzie ich aż 4,7 tys. Rekrutacja ruszyła 15 maja i, podobnie jak w latach ubiegłych, odbywa się elektronicznie. Do 30 maja należy złożyć podania do klas dwujęzycznych, artystycznych, sportowych oraz tych z przygotowaniem wojskowym, a do pozostałych klas do 13 czerwca - przypomina Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Wyniki ogłosimy 21 lipca, a rekrutacja uzupełniająca potrwa do 8 sierpnia. Zachęcamy uczniów do skorzystania z tej szansy i wyboru ścieżki edukacyjnej dopasowanej do ich pasji i przyszłych planów zawodowych.

Koncerty, gwiazdy i studencka energia. Juwenalia Gdańskie już w piątek

Szkoły ponadpodstawowe w Gdańsku

Gmina Miasta Gdańska prowadzi 45 szkół ponadpodstawowych: 18 liceów ogólnokształcących, 13 techników, 10 szkół branżowych I stopnia i 4 szkoły specjalne. W roku szkolnym 2025/2026 planowane jest utworzenie 192 oddziałów klas I (czyli o 25 więcej niż w obecnym roku szkolnym).

W naszym mieście można kształcić się w ponad 70 zawodach, w tym z branży techniczno-informatycznej, związanej z mediami i grafiką, branżą morską, transportową, budowlaną, motoryzacyjną, hotelarską i kosmetyczną. Nowością jest zawód "operator obrabiarek skrawających" w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Licea ogólnokształcące oferują różnorodne profile klas, które umożliwiają uczniom rozwój zainteresowań w wielu dziedzinach. Unikatowe profile to m.in. medialno-filmowy w I LO, dziennikarsko-artystyczny w VI LO, prawno-dyplomatyczny w III i VII LO, a także straży granicznej, ratownictwa medycznego, bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w IV LO. W ofercie szkół jest także wiele klas dwujęzycznych głównie z językiem angielskim, ale też niemieckim i hiszpańskim.

Matura rozpoczęta. W Gdańsku zdaje ponad 4500 uczniów

Terminy rekrutacji

Rekrutacja rozpoczęła się 15 maja w formie elektronicznej na stronie: www.nabor-pomorze.edu.com.pl/kandydat.

  • Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do 30 maja (do klas dwujęzycznych, sportowych, artystycznych i z przygotowaniem wojskowym), a do 13 czerwca do pozostałych klas
  • Zakończenie rekrutacji nastąpi 21 lipca 2025 r. Wtedy ogłoszone zostaną listy przyjętych kandydatów. Rekrutacja uzupełniająca potrwa do 8 sierpnia.
  • Publikacja wyników egzaminu ósmoklasisty nastąpi 4 lipca 2025 r. (egzaminy odbywają się w dniach 13 - 15 maja)

Przewodnik po szkołach średnich

Aby jak lepiej przygotować się do rekrutacji, w naszym mieście odbył się Gdański Tydzień Zawodowca zakończony targami szkół ponadpodstawowych, do tego wiele szkół zorganizowało dni otwarte. Dla tych, którzy nie mogli wziąć udziału w tych inicjatywach, przygotowano przewodnik po szkołach branżowych, technikach i liceach ogólnokształcących w Gdańsku.

W przewodniku, przy każdej ze szkół, umieszczono takie informacje jak: adresy, numer telefonu i kody QR kierujące do stron internetowych placówek oraz listy zawodów i profile nauczania. W publikacji tej można znaleźć także informacje na temat strony Edumapa.com stworzonej przez Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy. Można tam znaleźć pełną ofertę szkół ponadpodstawowych czy kalkulator punktów dla ósmoklasistów i ósmoklasistek.

Co ważne, wybór szkoły technicznej nie zamyka drogi do dalszej edukacji - absolwenci z powodzeniem kontynuują naukę na uczelniach wyższych.

TV

Na smoczych łodziach, po wodach Motławy