Ruszyła edumapa - nowy serwis internetowy o edukacji dla młodzieży z Trójmiasta

Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy uruchomiło serwis internetowy dla mieszkańców Trójmiasta i sąsiednich powiatów, poszukujących informacji o działających w regionie placówkach oświatowych i dostępnych kierunkach kształcenia. Edumapa.com to nie tylko wyszukiwarka profili nauczania, ale także źródło informacji o ścieżkach edukacyjnych, porady dla młodzieży i rodziców oraz testy preferencji zawodowych.
19.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia osobę siedzącą tyłem do kamery, pracującą przy biurku na komputerze typu all-in-one. Ekran komputera wyświetla stronę internetową z mapą i różnymi opcjami wyboru – wygląda na narzędzie edukacyjne lub informacyjne. Osoba ma związane w kok blond włosy i nosi białą koszulkę z żółtym szalikiem na ramionach. W pomieszczeniu znajduje się także roślina doniczkowa w jasnozielonym pojemniku i zestaw pisaków w metalowym pojemniku, co sugeruje kreatywne lub biurowe środowisko pracy. Atmosfera jest jasna i przyjazna, z naturalnym światłem wpadającym z okna.
Edumapa to bardzo praktyczny serwis dla młodych ludzi, którzy poszukają swojej własnej ścieżki edukacji
mat. Gdański Urząd Pracy

Dlaczego powstała edumapa?

Poszukiwanie właściwej ścieżki kształcenia to często niełatwe zadanie. Zorientowanie się w bogatej ofercie edukacyjnej kilkudziesięciu szkół ponadpodstawowych działających na terenie całego Trójmiasta nie tylko wymaga czasu, umiejętności porównywania, ale i weryfikowania zdobytych informacji.

Gdański Tydzień Zawodowca. Trwają dni otwarte szkół ponadpodstawowych

- Przygotowany przez nas serwis internetowy w jednym miejscu gromadzi najważniejsze informacje o szkołach ponadpodstawowych oraz uczelniach wyższych działających w Gdańsku, Sopocie, Gdyni i powiecie gdańskim. Dzięki temu łatwo możemy sprawdzić i co ważniejsze porównać różne oferty edukacyjne. Liczę, że z tego wygodnego narzędzia chętnie będą korzystać osoby młode, ich rodzice, jak i szkolni doradcy zawodowi - mówi Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy. 

Co nam daje edumapa?

W przypadku szkół ponadpodstawowych portal pozwala na wyszukiwanie określonych kierunków kształcenia i placówek oświatowych oraz precyzyjne filtrowanie potrzeb edukacyjnych.

Możliwe jest m.in. zawężenie poszukiwań do określonego typu szkoły (liceum, technikum, szkoła branżowa) lub wyszukiwanie kierunku kształcenia zawierającego konkretne rozszerzenia bądź język wykładowy.

To będzie przygoda życia! Weź udział w rejsie żaglowcem "Generał Zaruski"

Selekcja może obejmować też inne parametry, w tym: odpłatność za naukę, słowa kluczowe oraz, co szczególnie ważne dla osób z niepełnosprawnościami, dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi.

Każdy z profili kształcenia jest dokładnie zaprezentowany. W przypadku kierunków oferowanych przez szkoły średnie można znaleźć m.in. informacje o ocenach z przedmiotów branych pod uwagę podczas rekrutacji, listę rozszerzeń oraz nauczanych języków obcych. Dane te uzupełniają wskazówki dotyczące dojazdu do szkoły z określonego miejsca zamieszkania.

W przypadku kierunków oferowanych przez technika oraz szkoły branżowe dodatkowo można znaleźć pełen opis profilu, listę kwalifikacji zawodowych, jakie nabywa się po ukończeniu nauki, a także informacje o predyspozycjach/przeciwskazaniach do nauki czy o możliwościach zatrudnienia.

Na zdjęciu widzimy bliskie ujęcie rąk osoby korzystającej jednocześnie z laptopa i smartfona. Laptop stoi na biurku i wyświetla tę samą stronę internetową, co smartfon, która wydaje się być narzędziem edukacyjnym, prawdopodobnie interaktywną mapą edukacyjną. Na ekranie smartfona znajduje się informacja tekstowa i przyciski nawigacyjne. Osoba używa prawej ręki do obsługi smartfona. Na biurku obok laptopa leży zeszyt w kratkę i długopis, co sugeruje, że praca może obejmować notowanie lub badania. Środowisko wydaje się być domowe i spokojne, z naturalnym światłem odbijającym się od drewnianego biurka
Edumapa to baza informacji o szkołach ponadpodstawowych oraz uczelniach wyższych działających w Gdańsku, Sopocie, Gdyni i powiecie gdańskim
mat. Gdański Urząd Pracy

Uzupełnieniem informacji o ofercie edukacyjnej jest test zainteresowań oraz kalkulator punktów rekrutacyjnych.

Pierwsze z rozwiązań umożliwia osobom młodym dobranie kierunków kształcenia do swoich pasji. Raport z wynikami otrzymanymi z testu, choć jest dokładny i wyczerpujący, można następnie wydrukować i dodatkowo omówić z doświadczonym ekspertem podczas indywidualnej konsultacji w Centrum Rozwoju Talentów.

Komandor Roman Rakowski kończy 100 lat. Wielka feta w Dworze Artusa

Z kolei kalkulator umożliwia dokładne wyliczenie punktów, jakie uczniowie mogą zdobyć w procesie rekrutacji. Obliczenia dokonywane są m.in. na podstawie wyniku z egzaminu ósmoklasisty oraz oceny ze świadectwa ukończenia szkoły ponadpodstawowej.

Myślisz o studiach? Edumapa to najlepszy wybór

Nowy serwis to również ciekawa propozycja dla osób planujących dalszą naukę na studiach. Podobnie jak w przypadku szkół ponadpodstawowych Edumapa umożliwia precyzyjne wyszukiwanie kierunków kształcenia wg miasta, uczelni, języka wykładowego, odpłatności, bloków tematycznych, struktury studiów, trybu nauczania i słów kluczowych. Również w tym wypadku każdy z profili jest dokładnie opisany.

Przyszli studenci mają też do dyspozycji wieloaspektowy test preferencji zawodowych. Złożony z ponad 70 pytań kwestionariusz jest pomocny w określeniu drogi zawodowej najlepiej dopasowanej do indywidualnych predyspozycji. Podobnie jak w przypadku testu dla uczniów szkół ponadpodstawowych, także w tym przypadku wynik analizy jest dokładny i można go zapisać w wygodnym formacie.pdf, a następnie skonsultować z doświadczonym doradcą w Centrum Rozwoju Talentów.

Kurs e-learningowy pozwoli poznać tradycyjne europejskie gry: naucz się i graj

Ważną częścią serwisu są ścieżki edukacji, czyli praktyczna mapa możliwości kształcenia po szkole ponadpodstawowej. W przystępny sposób pokazuje ona, jak wygląda system edukacji w Polsce i jakie opcje nauczania otwierają się wraz z ukończeniem określonego typu szkoły. W tym miejscu dokładnie zaprezentowane są także szkoły policealne oraz Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe, dzięki którym można szybko zdobyć pożądane na rynku pracy umiejętności i uprawnienia bez konieczności ukończenia szkoły branżowej lub technikum.

Bądź na czasie i czytaj edukacyjny blog

Osoby, które chcą być zawsze na czasie w tematach związanych z szeroko rozumianą edukacją i kształceniem ustawicznym lub po prostu szukają praktycznych porad, mogą korzystać z Edubloga.

Przed nami dni otwarte trójmiejskich teatrów. Zobacz, jakie atrakcje przygotowano

Teksty publikują tam doświadczeni specjaliści z Centrum Rozwoju Talentów, co gwarantuje to dużą dawkę solidnej i pewnej wiedzy. Już teraz można tam znaleźć artykuły odpowiadające m.in. na pytania: jak wybrać szkołę lub studia oraz czym w tej kwestii się kierować. To treści pomocne zarówno dla młodych osób, jak i ich rodziców czy opiekunów.

oprac. RP

TV

Seniorom - Wesołego Alleluja!