Rozmowa z aktorką Dorotą Kolak o wstydzie i moralności. Transmisja we wtorek na gdansk.pl

"Czy sztuka może obrażać? Cielesność. Ciało kobiety a ciało mężczyzny. Wstyd i moralność" - to tytuł spotkania z cyklu Wydział Spraw Fundamentalnych - Rozmowy o sztuce. O wstydzie i moralności z wybitną aktorką Dorotą Kolak rozmawiać będzie Anna Cirocka, historyczka sztuki. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 5 grudnia, w Oliwskim Ratuszu Kultury, o godz. 18.00. Transmisja na www.gdansk.pl.
04.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uśmiechnięta kobieta w średnim wieku. Za nią na ścianie czarno-biała grafika miasta
Dorota Kolak jest aktorką Teatru Wybrzeże, w Oliwskim Ratuszu Kultury spotka się z publicznością
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Kim jest Dorota Kolak

Dorota Kolak - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, nauczycielka akademicka. Ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie w 1980. W latach 1980-1982 była aktorką Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Od 1982 związana jest z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, na scenie którego zagrała już przeszło 70 dużych wybitnych ról. Tam szybko zyskała wielbicieli swojego talentu, przede wszystkim ze względu na ogromne emocje, jakie potrafi wzbudzać w widzach. Na scenie potrafi się nieprawdopodobnie zmieniać, a wykreowane przez nią postacie na długo pozostają w pamięci. Lubi wyzwania aktorskie i role, w których trzeba skonstruować kogoś o przeciwnym temperamencie i cechach osobowości. Najczęściej wciela się w postacie mroczne i skomplikowane, o zabarwieniu dramatycznym. Jak sama mówi: "Te role, które są dla mnie najważniejsze, to role wariatki albo kobiety nad przepaścią, kompletnie pokręconej w środku, szalonej, a nie grzecznej czy dobrze ułożonej".

Dorota Kolak do fanów w Bibliotece Manhattan: „Zdecydowanie jestem gdańszczanką”

Dorota Kolak na swoim koncie ma także liczne kreacje w Teatrze Telewizji, filmach oraz serialach. Jest laureatką bardzo wielu nagród teatralnych i odznaczeń.  Pracuje również jako pedagożka. Prowadzi zajęcia z aktorstwa, plastyki ruchu, form i stylów ruchu scenicznego na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 2015 habilitowała się w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi w dyscyplinie sztuk teatralnych na podstawie dzieła Spektakl „Słodki ptak młodości” Tennessee Williamsa z rolą Alexandry del Lago w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. W 2023 otrzymała tytuł profesorki sztuk filmowych i teatralnych.

"Aktorki" - podcast teatralny Małgorzaty Brajner. Na początek rozmowa z Dorotą Kolak

Rozmowa na żywo z Dorotą Kolak

Rozmowę z wybitną aktorką Teatru Wybrzeże przeprowadzi Anna Cirocka - historyczka sztuki, autorka setek audiodeskrypcji dzieł sztuki, a także esejów, recenzji wystaw, słuchowisk i wywiadów skierowanych do osób niewidomych i niedowidzących, redaktorka w magazynach „Gazzetta Italia” i „Lente”.

Spotkanie będzie transmitowane na profilu Oliwskiego Ratusza Kultury na FB oraz na www.gdansk.pl. Początek we wtorek, 5 grudnia, o godz. 18.00.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Plansza informacyjna o spotkaniu z Dorotą Kolak
mat. organizatora

 

TV

Wodorowce dla Gdańska