• Start
  • Wiadomości
  • Rośnie liczba gdańszczanek i gdańszczan. Jest nas najwięcej od ponad 30 lat!

Rośnie liczba gdańszczanek i gdańszczan. Jest nas najwięcej od ponad 30 lat !

Większość polskich miast boryka się z problemem wyludniania, ale Gdańsk do nich nie należy. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny pod koniec 2019 roku w naszym mieście było już ponad 470 tys. mieszkańców. Na sukces demograficzny Gdańska składa się m. in. dodatnie saldo migracji. Współczynnik ten oznacza, że w naszym mieście postanowiło osiedlić się więcej osób, niż stąd wyjechało.
23.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
spcaergdansk.JPG
Zdjęcie oczywiście nie powstało teraz, ale w `starych dobrych czasach` bez obowiązku noszenia maseczek. Oby wróciły jak najprędzej!
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące liczby mieszkańców Gdańska. Według GUS 31 grudnia 2019 roku liczba mieszkańców wyniosła dokładnie 470 907 osób. Tym samym pobity został poprzedni rekord z 1987 roku, kiedy w Gdańsku mieszkało 469 tys. osób.  

 

W Gdańsku przybywa mieszkańców. W Sopocie i Gdyni wręcz przeciwnie

 

- Gdańsk to niezwykłe miejsce na ziemi, z bogatą historią, piękna architekturą i wyjątkowymi mieszkańcami - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - W naszym mieście dobrze się mieszka, wypoczywa, ale także uczy i pracuje. To potwierdzają kolejne rankingi jakości życia, ale tym najważniejszym rankingiem są twarde dane GUS. Według nich, jest nas gdańszczanek i gdańszczan 470 907! To najwięcej od ponad 30 lat. Bogata oferta miejsc pracy, atrakcyjne uczelnie, piękne, nowoczesne przestrzenie parkowo-rekreacyjne są równie ważne jak nasza polityka otwartości i solidarności społecznej. O tej serdeczności i życzliwości przekonujemy się szczególnie teraz, w trudnym czasie walki z koronowirusem. Akcje wzajemnej pomocy, charytatywne zbiórki i odpowiedzialność za drugiego człowieka najlepiej oddają ducha naszych mieszkańców. 

 

plakatnnnnnn

 

Od pięciu lat systematycznie w górę

Wyraźny trend wzrostowy widoczny jest od pięciu lat. Pod koniec 2014 r. w Gdańsku mieszkało  461 489 osób. Od tamtego czasu do końca 2019 przybyło prawie 9,5 tys. gdańszczanek i gdańszczan. W ostatnim roku wzrost liczby mieszkańców wyniósł 4 276 osób, co oznacza przyrost na poziomie 0,9 proc. Z danych zaprezentowanych przez GUS wynika, że wśród wszystkich mieszkających w Gdańsku pod koniec 2019 roku osób nieco więcej było kobiet. Na całkowitą liczbę 470 907 mieszkańców 247 841 stanowiły właśnie panie.

 

Trójmiasto najbardziej atrakcyjne na weekendowy wypad. Tak uważają Polacy 

 

Atrakcyjne miejsce do życia i pracy

Na sukces demograficzny Gdańska składa się m. in. dodatnie saldo migracji. Współczynnik ten oznacza, że w naszym mieście postanowiło osiedlić się więcej osób, niż z niego wyjechało. Drugi czynnik, który przyczynił się do wzrostu liczby mieszkańców to dodatni przyrost naturalny, czyli większa liczba narodzin niż zgonów. Gdańsk - jako atrakcyjne miejsce do życia i pracy - przyciąga coraz więcej osób. Od kilku lat utrzymuje się wysoka liczba rodzących się dzieci. Optymistyczna, w obliczu procesu starzenia się społeczeństwa, jest rosnąca liczba mieszkańców w wieku przedprodukcyjnym, czyli dzieci i młodzieży. Warto zauważyć, że w ostatnim roku jedne z największych przyrostów liczby mieszkańców dotyczyły grupy wiekowej między 10 a 14 rokiem życia oraz dzieci w wieku od 0 do 4 lat.

 

Dane Głównego Urzędu Statystycznego są dostępne na stronach US w Gdańsku

Szczegółowe dane na temat liczby mieszkańców Gdańska dostępne są w serwisie Gdańsk w liczbach

Ciekawe informacje dotyczące zmian liczby ludności w historii Gdańska opisane są w Gedanopedii

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska