Roman Perucki i Hanna Dys świętowali jubileusze

To była podwójna radość – bo podwójny jubileusz. W środę, 11 marca, z rąk zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Moniki Chabior Nagrody Prezydenta Gdańska w Dziedzinie Kultury otrzymało dwoje zasłużonych gdańskich organistów: prof. Roman Perucki i dr hab. Hanna Dys.
12.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać elegancko ubranego mężczyznę w granatowym garniturze i kobietę w czerwonej marynarce, którzy wspólnie trzymają otwartą teczkę z dyplomem. Oboje uśmiechają się i patrzą w stronę aparatu
40-lecie pracy pedagogicznej i artystycznej prof. dra hab. Romana Peruckiego zostało uhonorowane m.in. Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, którą wręczyła zastępczyni prezydent Monika Chabior
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Trójmiejscy artyści nominowani do Fryderyków 2025

40 lat pracy artystycznej 

40 lat minęło jak jeden dzień – może powiedzieć świętujący w tym roku 40-lecie pracy twórczej prof. Roman Perucki – dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, dyrygent, pierwszy organista Katedry Oliwskiej i ceniony w kraju konsultant organowy opiniujący projekty nowych instrumentów, remonty i restauracje historycznych organów Archidiecezji Gdańskiej i w kraju. 

Spełnia się także jako pedagog - od 1997 roku jest profesorem na macierzystej uczelni - Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (ukończył klasę organów prof. Leona Batora w 1985 roku) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Rosji, Francji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie Polski. 

Prof. Roman Perucki jest ponadto jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kaltern (Włochy), Opavie (Czechy) czy w Paryżu, a także dyrektorem i jurorem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka w Gdańsku. 

Koncertuje w kraju i za granicą – jego talentu organowego mogła doświadczyć praktycznie cała Europa, a także liczne inne kraje i miasta - w USA, Japonii, Australii czy Ameryce Południowej. W swoim dorobku ma ponad 2 tysiące recitali, w najważniejszych i najpiękniejszych przestrzeniach świata. Grał m.in. w słynnej Katedrze Notre Dame w Paryżu, w Katedrze w Gandawie, na nowych organach Katedry Lozańskiej, w Katedrze Narodu w Brukseli czy na słynnych organach w Katedrze w Rydze. Jako kameralista i solista występował m.in. z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, Orkiestrą Agnieszki Duczmal, Orkiestrą Nationale Porto i ze znakomitymi solistami.

Dokonał licznych nagrań dla: Polskiego Radia i Telewizji, NDR, telewizji brytyjskiej, słowackiej i innych. Nagrał 28 płyt, Messe pour les paroisses Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze nagranie w Polsce roku 1991, natomiast II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę (wydaną w 1998 roku).

Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenie papieskie Pro eclessiae et Pontifice, złotą odznakę: Zasłużony dla Kultury Polskiej (2005 r.), nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultura w roku 2007 otrzymał Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej Gloria Artis” Pomorską Nagrodę Artystyczną – Gryfa Pomorskiego za rok 2006, nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. W marcu 2008 roku otrzymał nadany przez papieża Benedykta XVI Order Św. Sylwestra.

Na zdjęciu widać uśmiechniętą kobietę w czerwonej sukience, trzymającą bukiet kolorowych kwiatów
Hanna Dys to wielokrotnie doceniana, w kraju i na świecie, gdańska organistka, która w tym roku obchodzi 20-lecie pracy twórczej i pedagogicznej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

20 lat na scenie

Dr hab. Hanna Dys - organistka, adiunkt na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej – macierzystej uczelni (ukończyła m.in. studia w klasie organów prof. Romana Peruckiego) świętowała tego dnia jubileusz 20-lecia pracy artystycznej i pedagogicznej.

Jest stypendystką m.in. Brahms Stiftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także laureatką i uczestniczką konkursów międzynarodowych. Odbyła liczne kursy mistrzowskie w wielu krajach europejskich m.in. u prof. J. Laukvika, prof. L. Ghielmi, prof. O. Latry, prof. D. Rotha, K. Bine Bryndorf. W 2009 roku uzyskała stopień doktora w zakresie sztuki muzycznej, a w 2016 roku stopień doktora habilitowanego. Prowadzi klasę organów w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych w kraju i za granicą.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno jako solistka jak i kameralistka, jest jurorem konkursów organowych. Występowała na festiwalach muzyki organowej w Polsce i niemal w całej Europie (m.in. Włochy, Finlandia, Rosja, Niemcy, Francja, Mołdawia, Hiszpania). W swojej działalności koncertowej propaguje polską muzykę organową, m.in. nagrała w ramach przewodu habilitacyjnego płytę monograficzną z dziełami Mieczysława Surzyńskiego. Ma na swoim koncie współpracę z wybitnymi dyrygentami i muzykami, m.in. Sir Nevilem Marrinerem, Kai Bumannem, Massimiliano Caldim, Friederem Berniusem, Łukaszem Borowiczem, Pawłem Skałubą, Iwoną Hossą. W swoim dorobku posiada nagrania solowe oraz kameralne. Dwukrotnie nominowana do nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. Prezentuje organy Katedry Oliwskiej.

Zobacz naszą fotorelację z jubileuszu w Akademii Muzycznej, podczas której wręczono m.in. Nagrody Prezydenta Gdańska w Dziedzinie Kultury:

Gdańsk czaruje muzyką organową. Rozmowa z Andrzejem Szadejko, dyrektorem ORGANy PLUS+®

TV

Wiosna budzi się na gdańskich zieleńcach