Program "Edukacja do kultury. Gdańsk" skończył rok. Podsumowanie działań

Rok temu Gdańsk dołączył do grupy polskich miast prowadzących własne programy edukacji do kultury, czyli edukacji wykorzystującej narzędzia kultury i sztuki realizowanej we współpracy różnych miejskich podmiotów - przedszkoli, szkół, instytucji kultury, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i osób indywidualnych, artystów i edukatorów.
02.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Scena ze spektaklu Piraci dobrej roboty  w Przedszkolu nr 83 w Gdańsku, gościnne występy aktorów Teatru Miniatura były nagrodą w konkursie zorganizowanym w ramach programu  Edukacja do kultury. Gdańsk
Scena ze spektaklu "Piraci dobrej roboty" w Przedszkolu nr 83 w Gdańsku, gościnne występy aktorów Teatru Miniatura były nagrodą w konkursie zorganizowanym w ramach programu "Edukacja do kultury. Gdańsk"
Fot. mat. EDK Gdańsk

Cele programu Edukacja do kultury. Gdańsk

- Program “Edukacja do kultury. Gdańsk” ma z jednej strony wzmocnić środowisko specjalistów zajmujących edukacją kulturową i kulturalną w Gdańsku, wskazując im metody, narzędzia, sposoby dla rozwijania talentów i umiejętności do kreatywnego tworzenia, z drugiej ma ułatwić mieszkańcom dostęp do szerokiej oferty edukacyjnej, w której najważniejszymi wartościami są: krytyczne myślenie, współpraca, uważność na drugiego człowieka, odmienność kulturowa i szacunek wyborów - mówi Celina Zboromirska-Bieńczak koordynatorka programu Edukacja do kultury. Gdańsk”. - Pierwszy rok działania programu pokazał, jak ważna jest współpraca pomiędzy placówkami oświatowymi i instytucjami kultury, a w szczególności stałe poszerzanie wiedzy o Gdańsku, o naszej wspólnocie, o wielokulturowej historii naszego miasta.

 

EDK. Gdańsk to ludzie

Zespół Koordynacyjny ds. Edukacji do Kultury tworzą:

  • Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, przewodnicząca Zespołu,
  • Barbara Frydrych, dyrektorka Biura Prezydenta ds. Kultury,
  • Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora ds. edukacji Wydziału Rozwoju Społecznego UMG,
  • Aleksandra Szymańska, przedstawicielka Instytutu Kultury Miejskiej,
  • Monika Dylewska-Libera, przedstawicielka Gdańskiego Archipelagu Kultury
  • Celina Zboromirska-Bieńczak, koordynatorka programu “Edukacja do kultury. Gdańsk”.

Na co dzień w biurze programu działa zespół roboczy koordynowany przez Celinę Zboromirską-Bieńczak, który tworzą: Adam Gibki, Marta Jankowska, Monika Tomczyk i Anna Żukowska.

O tabu w szkole, czyli uroczyste rozpoczęcie IX edycji Kreatywnej Pedagogiki w Gdańsku

Zespół roboczy programu Edukacja do kultury. Gdańsk , od prawej Adam Gibki, Monika Tomczyk, Anna Żukowska oraz koordynatorka Programu Celina Zboromirska-Bieńczak i Monika Popow - koordynatorka konferencji  Szkoła zrównoważonego rozwoju
Zespół roboczy programu "Edukacja do kultury. Gdańsk", od prawej Adam Gibki, Monika Tomczyk, Anna Żukowska oraz koordynatorka Programu Celina Zboromirska-Bieńczak i Monika Popow - koordynatorka konferencji "Szkoła zrównoważonego rozwoju"
Fot. mat EDK Gdańsk

EDK. Gdańsk - dowiedz się więcej

Założenia programu, aktualności, informacje o ofercie edukacyjnej gdańskich instytucji kultury, wartościowe materiały edukacyjne - to tylko część z tego, co można znaleźć na stronie internetowej Programu. By być na bieżąco, warto też zaglądać na profil facebookowy Programu.

Od maja trwają prace nad stworzeniem internetowej platformy wydarzeń, która zbierze ofertę zajęć i wydarzeń edukacji kulturowej z gdańskich instytucji kultury organizacji pozarządowych i podmiotów prywatnych. Inaugurację portalu zaplanowana jest na styczeń 2023 roku.

Szkoła zrównoważonego rozwoju - jaka ma być? Konferencja dla społeczności szkolnych

Rok intensywnych działań

- Zorganizowaliśmy warsztaty i spotkania dla osób zajmujących się edukacją do kultury, trwał pilotaż programu w szkołach, ogłosiliśmy konkurs grantowy dla organizacji pozarządowych i aktywnie współpracowaliśmy z instytucjami kultury, a to nadal nie wszystko - wylicza Anna Żukowska z biura programu “EDK. Gdańsk”. Przekonajcie się sami, co działo się w EDK. GDAŃSK w 2022 roku.

Spotkanie z organizacjami pozarządowymi
Spotkanie z organizacjami pozarządowymi
Fot. mat. EDK Gdańsk

Gdańskie przedszkolaki zmieniają świat

Na przełomie marca i kwietnia gdańskie przedszkolaki wzięły udział w przygotowanym przez zespół “EDK. Gdańsk” konkursie plastycznym „Ahoj, piraci!” Zwycięskie przedszkola (10 placówek) otrzymały niezwykłą nagrodę – zespół Miejskiego Teatru Miniatura zagrał u nich spektakl „Piraci dobrej roboty” połączony z twórczymi warsztatami prowadzonymi przez aktorów.

Udział w konkursie pozwolił małym uczestnikom rozwijać ich kompetencje: empatię, zaangażowanie społeczne, kreatywność i wyobraźnię. Wspólne działanie pozwoliło także na integrację grupy.

„Piraci dobrej roboty” to specjalny projekt teatralny, dzięki któremu gdańskie przedszkolaki i uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych zapoznają się z biblioteką i jej księgozbiorem. Wystawa prac pokonkursowych odbyła się w czerwcu w gmachu Gdańskiej Biblioteki PAN. Wszystkie te działania były częścią obchodów 425-lecia nieprzerwanego istnienia Biblioteki Gdańskiej.

 

EDK. Gdańsk w szkołach – to działa!

W grudniu 2021 roku rozpoczęły się cykliczne, comiesięczne spotkania nauczycielek i nauczycieli zaangażowanych w pilotaż programu “Edukacja do kultury. Gdańsk” w szkołach, które trwały do maja 2022 roku. Uczestnicy spotkań poznawali scenariusze zajęć. Materiały te, stworzone przez zespół ekspercki, obejmują dziesięć obszarów tematycznych: historia Gdańska, architektura, literatura, film, teatr, animacja kultury, sztuki plastyczne/wizualne, muzyka, fotografia i taniec. W czasie pilotażu były one testowane w szkołach, rozwijane o nowe aktywności, a realizatorzy dzielili się informacjami zwrotnymi na ich temat - mówi Marta Jankowska z biura programu “EDK. Gdańsk”.

W maju, w Europejskim Centrum Solidarności, braliśmy udział w dwudniowej konferencji szkolnej „Szkołą Zrównoważonego Rozwoju”, podczas której uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz przedstawiciele instytucji miejskich dzieli się swoimi doświadczeniami.

Z kolei 4 czerwca, w trakcie obchodów Święta Wolności i Solidarności, zespół biura “EDK. Gdańsk” współtworzył Strefę Społeczną przy Europejskim Centrum Solidarności - reprezentantów bura programu można było spotkać w namiocie Uczenie w działaniu. Była to okazja do sieciowania i rozmów o kulturze z mieszkankami i mieszkańcami Gdańska.

Tuż po zakończeniu roku szkolnego w Teatrze Miniatura odbyło się Gdańskie Forum Edukacyjne, podczas którego podsumowaliśmy pilotaż Programu. Był on realizowany w 15 szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, przez 30 nauczycieli i nauczycielki zaangażowanych w te działania. W lekcjach prowadzonych na podstawie scenariuszy zajęć “EDK. Gdańsk” wzięło udział ponad 1000 gdańskich uczennic i uczniów.

Podczas Gdańskiego Forum Edukacyjnego zostały również wypracowane trzy gdańskie priorytety edukacyjne na rok szkolny 2022/2023, jeden z nich - kultura, jako środek wyrazu, rozwoju i porozumienia - bezpośrednio nawiązuje do założeń programu EDK. Gdańsk. Priorytety zostały oficjalnie ogłoszone przez Monikę Chabior, zastępczynię prezydenta Gdańska, 26 sierpnia podczas inauguracji roku szkolnego 2022 /2023 i spotkania dla gdańskich dyrektorów i dyrektorek, w którym uczestniczyła też reprezentacja biura programu “EDK. Gdańsk”.

We wrześniu opublikowaliśmy na naszej stronie internetowej oraz na Gdańskiej Platformie Edukacyjnej testowanych w czasie pilotażu 16 scenariuszy lekcji dla wszystkich nauczycieli i nauczycielek z gdańskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

To gotowe pomysły na twórcze zajęcia, które może poprowadzić każdy nauczyciel, zarówno podczas lekcji przedmiotowych, jak i godzin wychowawczych. Można je pobrać ze strony internetowej Programu.

Narada obywatelska z prof. Adamem Bodnarem - co postanowili nastolatkowie i seniorzy?

Warsztaty z instytucjami kultury
Warsztaty z instytucjami kultury
Fot. mat. EDK Gdańsk

“EDK. Gdańsk” i Kreatywna Pedagogika

O możliwościach jakie daje nauczycielom i nauczycielkom program “EDK. Gdańsk” można było usłyszeć podczas inauguracji IX sezonu Kreatywnej Pedagogiki – wrześniowej konferencji „Bez tabu. O czym się nie mówi w szkole. Edukacja, prawo. Zdrowie”, która odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności.

Nauczyciele klas IV-VIII mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu „Kulturalna klasa, czyli dlaczego warto włączyć się do programu “Edukacja do kultury. Gdańsk”, poprowadzonym przez Martę Jankowską, z kolei nauczyciele ze szkół ponadpodstawowych w prelekcji Justyny Wołoszyk-Brzezińskiej „Działam, uczę się, tworzę – czyli Edukacja do kultury. Gdańsk w praktyce”.

- W październiku połączyliśmy siły z Kreatywną Pedagogiką. Pojawiła się nowa grupa „Edukacja do kultury. Gdańsk” działająca w ramach Kreatywnej Pedagogiki. Należą do niej nauczyciele wszystkich poziomów edukacyjnych: od przedszkola, poprzez szkoły podstawowe, aż po szkoły średnie. Podczas spotkań uczestnicy wymieniają się inspiracjami do twórczych działań, poznają konkretne narzędzia i materiały przydatne do pracy z dziećmi i młodzieżą, dzielą się doświadczeniami, rekomendują ciekawe wydarzenia na kulturalnej mapie Gdańska, a nawet tworzą materiały edukacyjne - tłumaczy Marta Jankowska z biura projektu, która prowadzi spotkania dla nauczycieli.

W spotkaniach uczestniczą też przedstawiciele instytucji kultury. W listopadzie o różnorodnych możliwościach jakie przedszkolom i szkołom oferuje Teatr Wybrzeże, mówiła specjalistka ds. edukacji Weronika Łucyk. Z kolei w grudniu na spotkaniu pojawiła się Monika Kryger kierowniczka działu edukacji i obsługi ruchu turystycznego Muzeum Gdańska, która opowiedziała o bogatej ofercie tej instytucji.

 

EDK. Gdańsk na Uniwersytecie Gdańskim

W ramach programu “EDK. Gdańsk” współpracujemy z gdańskimi uczelniami wyższymi, m.in. realizujemy program edukacji filmowej z Centrum Filmowym Uniwersytet Gdański. W listopadzie i grudniu odbyły się warsztaty scenariuszowe, które poprowadził Maciej Słowiński autor bloga Przygody scenarzysty. W zajęciach wzięli udział uczniowie XV Liceum Ogólnokształcące im. Zjednoczonej Europy.

Nie zmieniaj się Miniaturo! Po premierze spektaklu “Zmień się” w Teatrze Miniatura. Recenzja

Organizacje pozarządowe w programie “EDK. Gdańsk”

W czerwcu rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych na działania z zakresu Edukacji do Kultury 2022, w wyniku którego gdańskie ngo’sy przeprowadziły siedem projektów skierowanych do dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Fundacja Wspólnota Gdańska w ramach Akademii Sztuki Trzeciego Wieku zorganizowała wykłady o sztuce współczesnej, wizyty w galeriach sztuki i muzeach w Gdańsku i Sopocie, warsztaty plastyczno-literackie.

Stowarzyszenie PROM Kultura przeprowadziło w Bibliotece Manhattan spotkania warsztatowe wokół filozofii. Pozostałe organizacje, które realizowały projekty w ramach konkursu to: Fundacja Fala Nowej Kultury („Sztuka wspólnoty” – seria warsztatów), Fundacja Czeka Na Nas Świat (projekt „Odkrywamy Gdańsk”), Stowarzyszenie Praktyków Dramy Stop-Klatka („Biblijna historia Gdańska – warsztaty bibliodramatyczne”), Stowarzyszenie „dla Siedlec” (projekt „Być chlebem”) oraz Stowarzyszenie „WAGA” (projekt „Kulturka”).

W październiku odbyło się spotkanie dla przedstawicieli gdańskich organizacji pozarządowych zainicjowane przez biuro programu “EDK. Gdańsk”. Była to okazja do rozmów o Programie, ale także o strategii grantowej miasta na konkursy w zakresie wydarzeń kulturalnych oraz o potrzebach gdańskich organizacji pozarządowych.

Gdańskie Forum Edukacyjne w Teatrze Miniatura
Gdańskie Forum Edukacyjne w Teatrze Miniatura
Fot. mat EDK Gdańsk

Instytucje kultury w programie "EDK. Gdańsk"

W kwietniu niemal 30 edukatorek i edukatorów tworzący na co dzień gdańską ofertę edukacyjną w instytucjach kultury spotkało się w Teatrze Miniatura w ramach projektu “EDK. Gdańsk”. Była to inauguracja cyklicznych spotkań, czas twórczej integracji, dzielenia się refleksjami, wskazywania potrzeb i rozwoju.

W maju odbyło się kolejne spotkanie, tym razem w GAK Stacji Orunia. Jego uczestnicy opowiadali o inicjatywach szczególnie ważnych dla ich instytucji, dzieli się pomysłami, spostrzeżeniami, a także wskazywali problemy. Zastanawiali się jak najlepiej rozwijać swoje działania edukacyjne, szczególnie w kontekście współpracy ze szkołami, także tej związanej z pilotażem programu “EDK. Gdańsk”.

W czerwcu w Europejskim Centrum Solidarności edukatorki i edukatorzy z gdańskich instytucji kultury wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Jolę Sławińską-Ryszkę oraz Piotra Knasia, podczas których poznawali dobre praktyki edukacji kulturowej z Krakowa i Łodzi, miast mających już duże doświadczenie w tym obszarze.

Lato to doskonały czas na realizację kulturalnych inicjatyw, z których mogą korzystać  mieszkańcy i mieszkanki Gdańska. Dzięki Mobilnemu Domowi Kultury (Gdański Archipelag Kultury) nie brakowało okazji do wyjątkowych spotkań, wpisujących się w działania z zakresu edukacji do kultury. W tym roku odbywały się one w dzielnicach: Osowa, Kokoszki, Piecki-Migowo, Jasień, Orunia i Ujeścisko - Łostowice. 

W listopadzie rozstrzygnięto konkurs na realizację projektów z zakresu edukacji kulturowej przez gdańskie instytucje kultury. Dofinansowanie zdobyło pięć instytucji.

Były to: „Almanach Legend Gdańskich” - spacery, słuchowiska i warsztaty dla całych rodzin (Gdańska Galeria Miejska), „Brakująca połowa gdańskich dziejów. Cykl warsztatów herstorycznych” - warsztaty dla nauczycielek i nauczycieli (Instytut Kultury Miejskiej), „Jak powstaje film?” - warsztaty dla szkół ponadpodstawowych (Gdański Archipelag Kultury), „Święto Animacji w ŁAŹNI” – warsztaty z tworzenia animacji poklatkowej gdańskich szkół podstawowych (Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia) oraz „Kultura XVIII-wiecznego Gdańska” - spotkania dla rodzin (Muzeum Gdańska). Wszystkie te działania zostały wybrane w ramach naboru ofert na realizację projektów z zakresu edukacji kulturowej w Gdańsku, w szczególności obejmujących edukację o Gdańsku, edukację filmową i edukację literacką.

współautorka Anna Żukowska "Edukacja Do Kultury. Gdańsk"

oprac. IB